Ana Sayfa Banka Kredileri Çiftçiye Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Çiftçiye Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

148 views

Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için ülkemizde farklı desteklemeler yapılmaktadır. Bu desteklemelerin bir kısmı direkt Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı kurumlar tarafından yapılırken, diğer kısmı ise farklı projeler kapsamında yapılmaktadır. Bütün desteklemeler sonucunda çiftçiye sıfır faizli hayvancılık kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Bunlardan kredi alınabilmesi içinse bir takım şartların sağlanması gerekiyor.

Köye Dönenlere Sıfır Faizli Kredi İmkanı

Köye dönüşün hızlandırılması ve bu sayede tarımsal üretimin arttırılması için farklı projeler yapılmaktadır. Bunlardan birisi de Genç Çiftçi Projesi olup, teşvik amacıyla 30.000 TL hibe ve 100.000 TL faizsiz kredi verilmektedir. Projeden yararlanmak isteyen kişilerin ise köye dönmesi ve burada yaşamaya başlaması gerekiyor. Burada koyun, manda, inek, keçi ve sığır gibi hayvanların yetiştiriciliği yapılarak ülkedeki et ve süt üretiminin arttırılması hedeflenmektedir.

Resmi gazetede yayımlanan karara göre yapılacak olan işe göre kredinin faizinde belli indirimler yapılacaktır. Faizsiz hayvansal üretim konuları şunlardır:

  • Sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği
  • Damızlık düve yetiştiriciliği
  • Küçükbaş hayvancılık
  • Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği
  • Su ürünleri sektörü

Yukarıda sayılan konular, hayvansal üretim ile ilgilidir. Bahsedilen bu kararda bitkisel üretimler için de benzer faizsiz seçenekler bulunmaktadır. Buradaki bir diğer husus ise sayılan alanların dışında tamamen faizsiz olmasa dahi, düşük faiz ile desteklenen alanlar olduğunun bilinmesi gerekiyor. Örneğin arıcılık sektöründe kullanılacak kredide %50 oranında faiz indirimi yapılmaktadır. Benzer şekilde kanatlı kümes hayvanı yetiştirmek için kullanılan kredinin faizinin yarısı yine devlet tarafından karşılanmaktadır.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Başvuru Şartları

Yukarıda genel detayları yer alan kredi, Ziraat Bankası üzerinden verilecektir. 2019 ve 2020 yıllarında kredilerin verilmeye başlanacağı bilinirken, Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası tarafından belirlenen yatırım döneminde, krediler çiftçilere verilecek. Yani başvuru yaptıktan sonra söz konusu dönemin açıklanmasını beklemeniz gerekiyor.

Bunun dışındaki diğer şartlar ise çiftçilerin mevcut ödemesi devam eden devlet destekli kredisinin olmamasıdır. Böyle bir kredisi olan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Bunların haricinde ise çiftçilerin kredi notları üzerinden de değerlendirmeler yapılacaktır. Eğer kredi notu aşırı düşük ya da kara listede bulunma gibi durumlar varsa başvurular kabul edilmeyecektir.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli olan şartları taşıyorsanız, başvuruları herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden yapabilirsiniz. Fakat başvuruda istenecek olan belgeleri yanınızda götürmeniz, işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Ziraat Bankası tarafından istenen evraklar şunlardır:

  • ÇKS Belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İpotek istenmesi durumunda, tarla ya da taşınmaz tapuları
  • İşletmenin son 3 yıla ait bilançosu

Bu evraklarla, bizzat kendiniz giderek başvuru yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz