Ana Sayfa Devlet Destekleri Devlet Besilik Erkek Sığır Desteği

Devlet Besilik Erkek Sığır Desteği

628 views

Hayvan üreticilerini desteklemek için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından farklı teşvikler verilmektedir. Bunlar arasında besilik erkek sığır yetiştiricilerini ilgilendiren desteklemeler de vardır. Buradaki temel hedef, üreticilerin maddi olarak rahatlaması ve böylece erkek sığır üreticileri ile üretilen hayvanların sayısının artmasıdır. Fakat bu destekten yararlanabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar var. Devlet besilik erkek sığır desteği ne kadar? Başvuru nereye yapılmalı? İstenen evraklar nelerdir? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Devlet Besilik Erkek Sığır Desteği Nedir?

Bilindiği gibi son zamanlarda et üretimi, ülke içindeki talebi tam olarak karşılamamaktadır. Bundan dolayı ithalat ile geçici çözüm üretilirken, kalıcı çözüm için de üreticilere farklı teşvikler verilmektedir. Besilik erkek sığır desteği de bunlardan birisi olup, ülke içindeki et üretimini arttırmayı hedeflemektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen destek hayvan başına 200 TL’dir. En fazla 300 erkek sığıra kadar verilen bu destek için üreticilerin hayvanları kestirmeleri gerekiyor. Yani mandıralarda ya da farklı yerlerdeki canlı hayvanlar için ödeme yapılmamaktadır.

Devlet Besilik Erkek Sığır Desteği Başvuru Şartları

Besilik erkek sığır desteği alabilmek için kesilen hayvanların 1 yaşından büyük olması ve kesimden sonraki karkas ağırlığın en az 200 kg olması istenmektedir. En önemli şart bu olup, bunun tam olarak sağlanamaması durumunda destekleme verilmemektedir. Başvuru için gerekli olan diğer şartlar ise evrak kısmıdır. İstenen evraklar şu şekildedir:

  • Resmi veteriner tarafından onaylanan kesim cetveli
  • Türk-vet’te kesimi yapılan bir hayvana ait düşüm belgesi
  • Kesim ücreti faturası (Kesimin yapıldığını gösteren herhangi bir resmi belge/fatura)
  • İçerisinde T.C. kimlik numarası bulunan destek başvuru dilekçesi

Besilik Erkek Sığır Desteği Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda belirtilen evraklar hazırlandıktan sonra başvuru yapılabilir. Başvuru için öncelikli olan yer Kırmızı Et Üreticileri Birlikleri olarak belirlenmiştir. Fakat bilindiği gibi bu birlikler her il/ilçede yer almamaktadır. Böyle yerlerde üreticilerin Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’ne giderek başvuru yapması gerekiyor. Başvuru için açıklanan tarihlerde bu birimlere gidilmesi gerekmektedir. Farklı tarihlerde yapılacak başvurular, dikkate alınmayacaktır.

Yapılan başvuru sonrasında verilen evraklar kontrol edilmekte ve herhangi bir sorun olmaması durumunda belirlenen takvime göre ödemeler gerçekleştirilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz