Ana Sayfa Devlet Destekleri 2019 Yağlı Tohum Destekleri Ne Zaman Ödenir?

2019 Yağlı Tohum Destekleri Ne Zaman Ödenir?

4.408 views

Devlet tarıma olan desteklerini her geçen gün arttırmaktadır. Çiftçilerin üretimleri devam ettirmek ve yeni üreticileri kazandırmak amacıyla Tarım Ziraat odaları ve devlet tarafından farklı farklı destekler verilmektedir. Üreticiler alınan bu destekler sayesinde üretimi oldukça fazla arttırılmaktadır. Üretimin artması demek devlet ve ülkenin de kazanması anlamına gelmektedir.

2019 mayıs ayı sonuna kadar ödenecektir… haber bilgi:

Bu yazımızda üreticilere bilgi vermek adına 2019 yılında yağlı tohum desteklerinin ne olduğu ve ne zaman ödeneceğine dair bilgi verilecektir. Eğer sizler de yağlı tohum desteklerinden yararlanmak istiyorsanız, bu desteğin 2019 yılında ne zaman verileceğini merak ediyorsunuzdur. Her yıl ciddi miktarda alınan bu destek ödemesi çiftçinin belini doğrultmasında yardımcı olmaktadır. Sizlere bu tohum desteklerinin ne zaman ödeneceğini söylemeden önce bu desteği almak isteyen bireylere ayrıntılı nasıl desteği alabileceğinden bahsedelim.

Yağlı Tohum Desteği Ne Kadar ve Geçen Sene Ne Zaman Ödenmişti?

Yağlı tohum desteği her yıl çiftçilere verilmektedir. Yağlı tohum desteği yağ üreticileri için bir girdi olan Ayçiçek üretimini sağlamaktadır. Bu yağın oluşturulma sürecinde ayçiçeğin ve doğal olarak da yağlı tohumun çok büyük önemi bulunmaktadır. Bu açıdan çiftçilere ciddi anlamda bu tohumun desteği verilerek üretimi devam etmeleri sağlanmaktadır.

2018 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığının yaptığı açıklamayla birlikte 6 Nisan’da ödemeler başlamıştı. Bu ödemeler toplamda 670 milyar TL’lik ciddi bir ödeme yapılmıştı. Bu ödemeler sayesinde birçok üretici üretimini devam ettirmiş ve 2019 yılı için de başvurular yapılmıştı. Destekler geçen sene 6 Nisan’da 18.00’dan sonra hesaplara tek tek yatırılmıştı.

Yağlı Tohum Desteği Ödemeleri Hangi Sırayla Yapılmaktadır?

Yağlı tohum desteği ödemeleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bizzat gerçekleştirilmektedir. Bu ödemeleri yaparken belli bir sıra gözetilmektedir. Bu sıra da şu şekilde olmaktadır. Ödemeler geçen sene 6 Nisan’da başlamıştı ve ödeme sıraları gelen icmallere ve TC kimlik numaralarına göre yapılmaktaydı.

Yağlı tohum desteği ödemeleri bu sene de aynı bu şekilde TC kimlik numaraları ve gelen icmallere göre yapılacağı söylenmektedir. Ayrıca bu yağlı tohum desteği haricinde arazi toplulaştırma ve tarımsal sulama yatırımları, tarımsal kredi sübvansiyonları, müdahale alımları ve ihracat destekleri de verilerek üretimin daha da artması ve her nokta da ilerlemesi amaçlanmaktadır.

Yağlı Tohum Desteği 2019 Yılı Hangi Dönemde ve Hangi Ayda Yapılacaktır ?

2019 yılı en çok beklenen haberler ve desteklerden biri de yağlı tohum desteğinin hangi aydan itibaren yapılacağıdır. Tam yapılan bir açıklama henüz bulunmamaktadır. Ama Ocak ayından beri ciddi anlamda yatırımlar ve destekler devam ettirilmektedir.

2015 yılında ödemeler 7 Haziran seçimlerinden önce yapılmıştı. Bu sene de 31 Mart tarihinde yapılacak olan seçimlerden önce ödemelerin yapılacağı ve tamamen devam edeceği ön görülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz