Ana Sayfa Devlet Destekleri 2019 Yılı Çiftçilere Sağlanacak Destekleri

2019 Yılı Çiftçilere Sağlanacak Destekleri

366 views

2019 yılı itibariyle çiftçilere sürekli olarak destekler devam edecektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere üretimleri devam ettirmeleri açısından destekler verilmektedir. Sağlanan destekler sayesinde çiftçiler biraz olsun bellerini doğrultabilmekte ve aynı zamanda maliyet avantajını da yaşamaktadırlar. Çiftçiler tarafından sürekli devam eden üretimler hem de Türkiye’yi ciddi oranda kalkındırmaktadırlar.

Sizler için bu yazımızda alabileceğiniz çiftçi desteklerinden bahsedeceğiz. Bu çiftçi desteklerinden yararlanabilmek için çiftçi kayıt sistemine mutlaka kayıt yaptırmanız çok önemlidir. Aşağıda yer alacak destekler için mutlaka tam zamanında başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru zamanını kaçırmanız durumunda çiftçi desteğinden mahrum kalabileceksiniz.

2019 Yılı Mazot Destekleri

Çiftçilere diğer desteklerin yanı sıra en çok verilen desteklerden biri de mazot desteğidir. Çünkü mazot desteği sayesinde artan mazot fiyatları yüzünden maliyet dezavantajlarını ortadan kaldırmanız da mümkün olacaktır. Mazot desteğinden yararlanabilmek için mutlaka tam zamanında başvuru yapmanız gerekmektedir. Zamanında yapılan başvurular sayesinde desteklerinizi elde edebileceksiniz. Başvuru için sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeleri de tam ve eksiksiz bir şekilde vermeniz gerekmektedir.

Mazot destekleri üretilen ürünlere göre farklılık göstermektedir. İşte üretilen ürünlere göre şekillenebilen mazot destekleri fiyatları kaçtır. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale gibi ürünler için  dekar başına 15 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 19 lira gibi bir destek verilmektedir. Bununla birlikte eğer üretim alanınız çeltik, pamuk için dekar başına 40 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 44 lira destek parası verilmektedir.

Dekar başına olduğu için dikkat edilmesi ve eğer 10 dekarınız var ise 440 lira destek parası alabileceğinizi unutmayınız.  Üretim ürününüz nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 14 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 18 lira destek parası alabilmektesiniz. Bununla birlikte aspir için dekar başına 12 lirası mazot, 4 lirası gübre üzere 16 lira destek parası alabileceksiniz. Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, dane mısır, patates için dekar başına 19 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 23 lira destek parası alabileceksiniz. Kanola (Kolza), soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri ve diğer ürünler için dekar başına 10 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 14 lira, nadas için de 6 liralık mazot desteği verilecek. Bu desteklerle birlikte çiftçiler biraz olsun bellerini doğrultabileceklerdir.

2019 Yılı Toprak Destek Miktarları

2019 yılı toprak desteği verilmektedir. Bu destek ile birlikte tohum desteği verilmektedir. Yurt içi sertifikalı farklı tohumlar bulunmaktadır. Eğer sizler de çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz bu desteklerden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Tohum desteği aynı mazot ve gübre desteğinde olduğu gibi farklı farklı ürünlere ve tohumlara göre destekler sağlanmaktadır. Bu destekleri başvuru zamanınızı değerlendirerek başvurabilirsiniz. Toprak analizi desteği olarak asgari 50 dekar ve ve bunun daha fazla olduğu arazi olduğu yerlerde her 50 dekar araziye kadar yapılan analiz ile birlikte yetkili toprak analiz laboratuvarlarına 40 lira destek sunulacak.

Organik tarım için kategorilerine göre dekara 10 ila 100 lira destek sağlanacak. Organik tarım bu şekilde desteklenmekte ve üretimin arttırılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda tarım uygulamaları desteklemesi kapsamında meyve, sebze, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitkiler, örtü altı ve çeltik için dekar başına 10 ila 150 lira arasında destek verilecek. Ayrıca alabalık, çipura, levrek için kilogram başı 25 kuruş destek verilerek balık desteği de yapılmaktadır.

Tohum desteği şu şekilde farklı olmaktadır. Yağlık ayçiçeğine 40 kuruş, kütlü pamuğa 80 kuruş, soya fasulyesine 60 kuruş destek verilecektir. Bununla birlikte kanolaya 50 kuruş, aspire 55 kuruş, dane mısıra 3 kuruş, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikaleye 5 kuruş destek verilir. Eğer üretiminizde çeltik var ise çeltiğe 10 kuruş, kuru fasulyeye, nohuda, mercimeğe 50 kuruş, zeytinyağına 80 kuruş ve yaş çaya 13 kuruş destek verilerek üretimin hiç durmadan arttırılması sağlanmaya çalışılacaktır.

2019 Yılı Büyükbaş Hayvancılık Desteği

2019 yılı itibariyle büyükbaş hayvancılık ile uğraşmak isteyenler aynı zamanda çiftçilere ve hayvancılık ile uğraşan kişilere destekler verilmektedir. Büyükbaş hayvancılık desteği aynı zamanda küçük yavru destekleri de verilmektedir. Hayvancılık alanında yapılan desteklerden bahsedecek olursak şu şekilde desteklerin varlığını söyleyebiliriz. Kesinlikle programlı aşıları tamamlanmak kaydıyla 4 ay ve üzeri buzağı için 350 lira destek verilmektedir. Bununla birlikte malak için 150 lira, soy kütüğüne kayıtlı buzağı için 500 lira, malak için 400 lira, yurt içinde üretilen ve döl kontrolü kapsamında testlerini tamamlamış boğaların buzağılarına 50 lira destek verilmektedir. Anaç mandalara 250 lira, soy kütüğüne kayıtlı anaç mandalara 400 lira destek ödenecek. Bakanlıkça Yetiştirici Bölgesi olarak belirlenen illerde buzağı ve malaklara 200 lira ilave destek verilecek.

Arı yetiştiriciliği ile uğraşanlar için kovan başına 10 TL gibi bir ücret de destek olarak verilmektedir. Aynı zamanda 100 kadar düve alımında düve bedelinin yüzde 30 u kadar destek alınacaktır. Bu uygulama tahmini olarak 2 yıl kadar devam edecektir.

Aynı zamanda hayvanlara aşı desteği de uygulanmaktadır. Küpe başına 1 ya da 1.5 TL gibi bir ücret ödenmektedir. Hayvan genetik kaynaklarını koruma destekleri kapsamında sığır pedigrili korumaya 800 lira destek ödemesi yapılmaktadır. Büyükbaş korumaya 600 lira gibi bir ödeme yapılırken bunun yanı sıra eğer küçükbaş hayvan bakıcılığı ile uğraşıyorsanız küçükbaş korumaya 90 lira, arı korumaya (kovan) 40 lira destekleme yapılacak. Bu desteklerden yararlanmak için mutlaka başvuru zamanını kaçırmamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz