Ana Sayfa Banka Kredileri 2019 Yılı Sera Kurulumu Maliyeti ve Kredileri

2019 Yılı Sera Kurulumu Maliyeti ve Kredileri

32.629 views

Son birkaç yıldır özellikle de seracılık faaliyetlerinde artış yaşanmaktadır. Bu seracılık faalyetleri sayesinde olağandan daha fazla gelir elde etmeniz de mümkün olmaktadır. Çiftçilere destek sağlamak amacıyla seracılık faaliyetlerine destek verilmektedir.

Normal kredilere göre daha düşük kredi destekleri sağlanmaktadır. Siz de seracılık faaliyetleri ile uğraşmak istiyorsanız ve bununla birlikte seracılık kredilerinin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız bu yazımızda sizlere sera kurulumu maliyeti ve kredilerinden bahsedeceğiz. Öncelikle eğer seracılık ile uğraşmak istiyorsanız nasıl bir maliyet ile karşı karşıya kalacağınızın bilgisini vereceğiz. Daha sonra bununla ilgili nasıl kredi imkanlarına sahip olduğunuzla ilgili de ayrıca bilgi vereceğiz.

2019 Yılı Sera Kurulum Maliyetleri

Eğer bu sene seracılık faaliyetleri ile uğraşmak istiyorsanız işte şu önemli bilgilere dikkat etmeniz gerekiyor. Şimdi hesaplayacağımız maliyetler iki dönüm üzerinden hesaplayacağımızı mutlaka dikkat etmek gerektiğini unutmayalım.

İşte iki dönümlük bir seraya sahip olmak istiyorsanız karşılaşabileceğiniz maliyetler kalemleri şu şekilde olmaktadır.

2019 Yılı Sera Kurulumu Kredileri

  • Sera modeli çok önemli olmaktadır. Farklı modellerde seralar bulunur ama en ekonomik sera modeli Gothic arch Olukaltı modeli olmaktadır. Bu sera modelinin yüksekliği 4.5 metre olmaktadır. Genellikle paket halinde satılır ve bu pakette diğer önemli noktalar da olmaktadır.
  • Bu modelde bir sera da diğer şu özellikler bulunmaktadır. Tünel genişliği : 9,60 metre / Kolonlar arası mesafe : 5,00 metre, Makas arası mesafe : 2,50 metre / Mahya yüksekliği : 6,80 metre, Havalandırma : Üstten çift şekilde olmaktadır. Genellikle bu seranın boyutları ise En : 9,60 metre x 4 tünel = 38,40 metre / Boy : 55 metre Sera alanı : 38,40 m x 55 m = 2.112 m² olmaktadır.
  • Sera özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz. Genel olarak böyle bir modelde olan serada sıcak daldırma galvanizli çelikten imal sera kolonları kullanılmaktadır. Kolon ebatları 80x80mm et kalınlığı 2mm’dir
  • Her 2,5 m mesafede çatı yayı bulunur ki bu en önemli özelliklerden sayılmaktadır. Havalandırma üstten çift (butterfly) olup her 2,5 m mesafede bir 125 cm kremayer ile açılıp kapanabilen sisteme sahip olmaktadır. Aynı zamanda da her havalandırmanın kendinden swichli motoredüktörü bulunacağını sizlere hatırlatmak isteriz.
  • Bununla birlikte sera kaplaması da maliyet kalemleri arasında yer edinmektedir. 200 mic. Kalınlığında UV – AD – EVA – IR katkılı polietilen film. Maksimum ışık ve diffuzyon oranına sahip sera kaplamaları bulunmaktadır.
  • Seraların içinde yüzde 50lik ısı ve enerji tasarrufu sağlayan ısı ve gölge perdeleri bulunmaktadır.
  • Dışarıdan özellikle böceklerin gelmelerini engelleyecek böcek tülleri bulunmaktadır. Bu böcek tülleri de maliyet kalemleri içerisinde yer alacaktır.
  • Bir sera için en önemli nokta ise sulama sistemidir. İyi bir sulama sistemi sayesinde ciddi oranda kar elde etmeniz de mümkün olacaktır. Aynı zamanda 70 ile 100 bar arasında değişen sisleme sistemi de bulunmaktadır.
  • Seraların içerisini kontrol etmek amacıyla iklim kontrol sistemi bulunmaktadır. Maliyet kalemleri içerisinde yer almaktadır.
  • Seralar için fan, elektrik, ısıtma sistemi olması gerekmektedir. Bir de su deposunun bulunması çok önemli olmaktadır. Tüm yukarıda saydığımız özelliklerle birlikte iki dönümlük bir seranın maliyeti sizlere 180 bin euro artı KDV olmak üzere bir ücret ile karşı karşıya kalabilmektesiniz.

Devlet özellikle de sera kurmak isteyen birçok kişiye kredi desteklerini esirgememektedir. Devlet tarafından örtü altı tarım sürekli desteklenmekte ve en iyi şekilde yolları bulunmaya çalışılmaktadır. KOSGEB hibe olarak sera kurmak isteyenler hibe vermektedir ama Ziraat Bankası tarafından da rahatlıkla hibe desteği de alabilmeniz de mümkün olacaktır. Sera kurulum kredilerinden birini çekmek istiyorsanız mutlaka en az bir dekar gibi bir alanınız olması ve bu alan ile birlikte başvuru yapabilmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası bu krediyi sadece bakanlık tarafından verilen özelliklere uyan çiftçilere verebilmektedir. Ziraat Bankası sera destek kredisi ile nakliye, tohum, gübre, pazarlama, ilaç, yakıt ve çeşitli demirbaş alımı sağlayabilirsiniz. Bunun için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız en yakın Ziraat Bankasına giderek sera kurulum kredisi bilgisi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz