Ana Sayfa Devlet Destekleri 2019 Yılı Seracılık Destekleri

2019 Yılı Seracılık Destekleri

677 views

2019 yılı seracılık yılı olarak bile sayılabilmektedir. Devlet tarafından inanılmaz destekler verilmekte ve sürekli olarak seracılık faaliyetleri devlet tarafından bizzat desteklenmektedir. Bunun en önemli nedeni ise seracılık faaliyetleri ile birlikte meyve sebze gibi ürünlerin dışarıdan ithal edilmeden ülkemizde üretilebilmesine ve bunun yanı sıra dış ülkelere de ihraç edilebilmesine de neden olacaktır. Bunun devamı ve daha fazla detayları için seracılık faaliyetleri desteklenmektedir. Eğer sizler de kendi seranızı kurmak istiyorsanız bu önemli desteklerden yararlanabilirsiniz. İşte yararlanabileceğiniz önemli seracılık destekleri ve destek özelliklerini bir yazımızda topladık. Bu yazımızda seracılık destekleri ile ilgili detaylı bilgi elde edebileceksiniz.

2019 Yılı Seracılık Devlet Desteği

2019 yılı itibariyle devlet elimizden seracılık desteklerinden birini elde edebilmeniz de mümkün olacaktır. Örtü altı yatırıma son zamanlarda ciddi oranlarda destekler verilmektedir. Örtü altı yatırımlardan biri de seracılık faaliyetleri olarak değerlendirilmektedir. Var olan ve sizlere verilen bu desteklerle sıfırdan sera kurulması imkansız olabilir ama var olan seranızı normale göre büyütebilmeniz de mümkün olacaktır. Devletin sizlere vereceği seracılık faaliyetleri destekleri yatırım maliyetlerinizin sadece yüzde 85 gibi bir kısmını da kapsayabilecektir.

Sera kurmak için devlet desteği almak isteyenlerin bu devlet desteğine başvurmaları gerekmektedir. Devlet desteği kurmak için seracılık ile ilgili bazı önemli belgeler verilmektedir. Bu belgeleri kendiniz verilmesi gerekmektedir.

  • Kontrollü örtü altı kayıt sistemi belgesi
  • Çiftçilik belgesi
  • Sera satın alacaksanız seraya ait olan ekspertiz belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Sera tadilat edilecekse veya yeni yapılacaksa performans ve kesin fatura

Yukarıda yer alan belgeleri direkt olarak vermeniz çok önemli olmaktadır. Herhangi bir şekilde eksik belge vermeniz durumunda ise desteği alabilmeniz mümkün olmayacaktır. Ayrıca bununla birlikte farklı belgelerde sizlerden talep edilebilmeniz de mümkün olacaktır. Bu devlet destekli kredileri KOSGEB Ziraat Bankası ve BEBKA gibi farklı kurumlar yardımıyla birlikte almanız mümkün olacaktır.

2019 Seracılık Devlet Desteği Nasıl Verilir?

Yukarıda yer alan bilgileri verdiğiniz zaman seracılık desteğini almanız da mümkün olacaktır. Bu devlet destekleri Bakanlar Kurulu’nun aldığı düşük faizli kredilik sistemi ile birlikte bulunmaktadır. Aynı zamanda su elektrik ve mazot gibi ihtiyaçlarınızı da direkt olarak giderebilmeniz de mümkün olacaktır. Hibe kaydından faydalanmak isteyen kişilerin mutlaka yapmaları gereken şey ise çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değillerse bu hibeden yararlanmanız kesinlikle mümkün olmayacaktır.

Seracılık aslında yapılması gerektiği ise sıcak iklime sahip olması gerektiğini de unutmamalısınız. Mersin ilimizde 153 bin 076, Antalya ilimizde 220 bin 441, Adana ilimizde ise 118 bin 219 alanın üzerinde örtü altı yetiştiricilik yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Ziraat Bankasından kredi alabilmeniz de mümkün olacağını unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz