Ana Sayfa Devlet Destekleri 2019 Yılı Tarım Alanında Verilen Destekler

2019 Yılı Tarım Alanında Verilen Destekler

1.199 views

2019 yılı itibariyle tarım alanında çok önemli destekler verilmektedir. Bu destekler özellikle de üretimi arttırmaya ve maliyet alanlarınızı ciddi anlamda düşürmeye yönelik uğraşmaktadır. Maliyeti düşüren çiftçiler çok iyi anlamda üretim yapabilmekte ve iyi gelirler elde edebilmektedir. Bu yazımızda sizler için tarım alanından verilen desteklerden bahsedeceğiz.

Tarım ve Orman Bakanlığı bu bakımından hibe desteklerini verebilmektedir. Bu yazımızda sizlere hangi kurumlar tarafından hibe ve destek verileceğinden bahsedeceğiz.

2019 Yılı Tarım Alanında Destek Veren Kurumlar

2019 yılı ile birlikte tarım alanında destek veren kurumların listesi işte şu şekilde olmaktadır. Bu listede yer alan kurumlarla gidip görüşmeniz çok önemli olmalıdır.

 • KOSGEB tarafından tarımsal alanında verilen destekler
 • Maliye Bakanlığı Girişimcilik Aşamalı Destek Programı dahilinde verilen destekler
 • Teknoloji Geliştirme Vakıf ve Dernekleri tarafından verilen hibeler ve teşvikler
 • Sosyal Kalkınma Mali Destek Programları
 • Yatırımlarda Devlet Yardımı olarak bilinen teşvikler ve yardımlar
 • Eximbank tarafından verilen destekler
 • Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen destekler ve teşvikler

Yukarıda yer alan kurumlar tarafından tarım alanında destek alabilmeniz mümkün olabilmekte ve bununla birlikte daha az maliyet unsurlarınız olabilmektedir.

2019 Yılı Tarım Alanında Destek Almak İçin Ne Yapmak Gereklidir?

2019 yılında tarım alanında destek alabilmek için yapmanız gereken birkaç adım olmaktadır. Bu adımlarla destek alabilmeniz de mümkün olacaktır.  2019 yılı tarım alanında destek alabilmek için çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Eğer kayıtlı olmaz iseniz birçok yardımdan ve destekten alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Öncelikle faaliyet alanlarınızda destek veren kurumların olup olmadığını tespit etmeniz gerekmektedir. Hangi fırsatların olduğunu bulduktan sonra bu programlama için ne gerektiğini bulmanız gerekecektir. Başvuru tarihlerini mutlaka kaçırmamanız gerekmektedir. Başvuru tarihleri içerisinde gerekli evraklarla birlikte online veya fiziki başvurunuzu gerçekleştirin. Daha sonra mümkün olan destekleri kendi hesabınıza yattığını göreceksiniz.

2019 Yılı Tarımsal Alanda Destek Verilen Konular

Bitkisel Üretim Yapan Küçük Aile İşletme Desteği

 • Bitkisel ürün üreten kişiler küçük aile işletmesi var ise dekar başına 100 TL destek alabilmektedirler.

Fındık Alan Bazlı Gelir ve Alternatif Ürün Desteği

 • Fındık alan bazlı gelir ve alternatif ürün desteği olarak dekar başına 170 TL olarak verilmektedir.

İyi Tarım Uygulamaları Desteği

 • İyi tarım uygulamaları desteği olarak da meyve sebze dekar başına bireysel olarak 50 TL olmaktadır. Su bitkileri ve aromatik bitkiler bireysel olarak 100 TL destek verilmektedir. Çeltik üretenler ise bireysel olarak ve grup olarak 10 TL olmaktadır. Örtüaltı bireysel ve grup olarak 150 TL destek verilmektedir. Alabalık, çipura, levrek bireysel ve grupsal 25 TL hibe verilmektedir. Başvuru için yapmak gereken ise çiftçi kayıt sistemine mutlaka kayıtlı olmak gereklidir. Eğer kayıtlı değilseniz bu desteklerden yararlanabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Mazot Toprak ve Gübre Desteği

 • Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale 19,00 TL dekar başına ödeme yapılmaktadır. Bununla birlikte Çeltik, Pamuk 44,00 TL dekar başına ödeme yapılmaktadır. Nohut, Mercimek, Kuru Fasulye 18,00 TL dekar başına ödenen miktar olmaktadır. Aspir 16,00 TL dekar başına ödeme yapılmaktadır. Yağlık Ayçiçeği, Soya Fasulyesi, Dane Mısır, Patates 23,00 TL dekar başına ödeme yapılmaktadır. Kanola (Kolza), Soğan, Yaş Çay, Fındık, Yem Bitkileri ve Diğer Ürünler gibi üretim yaparsanız 14,00 TL dekar başına ödeme yapılacaktır. Eğer toprağınızı nadasa bırakmak istiyorsanız 6 TL gibi bir ödeme yapılacaktır. Bu ödemelerin hepsi dekar başına gerçekleşecektir.

Organik Tarım Destekleri

 • Ayrıca organik tarım desteği olarak da kategorilere göre farklı farklı ödemeler alabilir ve kovan başına da 10 TL ödeme almanız mümkün olmaktadır. Organik tarımda 1.kategori üretimlerde 100 TL ikinci kategori üretimlerde 70 TL ve üçüncü kategori üretimlerde ise 30 TL dördüncü kategori üretimlerde ise 10 TL gibi bir ödeme yapılacağını bilmelisiniz. Aynı zamanda bu ödemeler için tarihleri takip etmeniz çok önemli olmaktadır.

Tohum Destekleri

 • Yurt içi sertifikalı tohum destekleri verildiğini de unutmayınız. Tohum desteğinden faydalanmak için mutlaka başvuru tarihlerini takip etmeli ve çiftçi kayıt sisteminde de kaydınızın olması gerektiğini de sizlere hatırlatmak isteriz. Bunun gibi tüm detaylar için diğer kategorilerimize göz atmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz