Ana Sayfa Çiftçi Haberleri 2019 Yılı TMO Buğday ve Arpa Alım Taban Fiyatları

2019 Yılı TMO Buğday ve Arpa Alım Taban Fiyatları

6.379 views
2019 tmo bugday taban fiyat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen TOBB 75. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, tarım sektörüne hububat alımlarına ilişkin müjde verdi.

buna göre 2019 yılı Toprak Mahsulleri Ofisince alımı yapılacak olan hububat alımlarının taban fiyatları;

TMO tarafından geçen yıl ton başına 1050 liradan alınan;Sert ekmeklik buğdayın fiyatı bu yıl yüzde 29 artışla ton başına 1350 lira,

Kaliteli buğday alım fiyatı yüzde 4 primli olarak alınacak ve böylece ton başına fiyat 1400 lirayı geçecektir.

Arpa alım fiyatı yüzde 33 artışla ton başına 1100 lira olarak belirlenmiştir.

Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerimize buğday ve arpa için yaklaşık 200 lira prim, mazot, gübre desteği ödemesi yapılacaktır. Yeni hasat döneminin ülkemize ve milletimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” temennisinde bulunmuştur.

ALIM FİYATLARI

Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacak ve böylece üreticinin ton başına ilave 9,4 lira kazancı olacak.

2018 yılında ton başına bin 50 lira olarak açıklanan kırmızı/beyaz sert ekmeklik buğday fiyatı bu yıl yüzde 29 artışla ton başına bin 350 lira olarak belirlendi. Buğdayın kalitesine göre açıklanan fiyatlar üzerine ayrıca yüzde 4’e kadar ilave fiyat uygulanacak. Bu şekilde kaliteli ürünün fiyatı ton başına bin 400 lirayı geçecek. 

Bu fiyatlara ilave olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından buğdayda ton başına 100 lira prim ödemesi ile gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri de yapılacak.

Kırmızı/beyaz sert ekmeklik buğday için ton başına belirlenen bin 350 lira alım fiyatı, bakanlıkça verilen yaklaşık 200 lira prim ve diğer desteklerle birlikte ton başına bin 550 liraya kadar yükseliyor. Açıklanan bu fiyatla üretici maliyete göre yüzde 41, yani ton başına 450 lira gelir elde etmiş olacak. 

2018 yılında ton başına bin 100 lira olarak açıklanan makarnalık buğday fiyatı ise yüzde 32 artışla ton başına bin 450 lira olarak belirlendi. Geçen yıl ton başına 825 lira olarak açıklanan arpa fiyatı da yüzde 33 artışla bin 100 lira oldu. Geçen yıl ton başına 800 lira olan çavdar, yulaf ve tritikale fiyatı 2019’da yüzde 28 artışla ton başına bin 25 lira olarak belirlendi.

Gerçek bağımsızlığın yolu gıda güvenliğinden geçiyor

Gıda güvenliğinin önemine dikkati çeken Erdoğan, “Öyle dönemler olur ki ne kadar çok paranız, diğer alanlarda ne kadar çok üretiminiz olursa olsun insanlarınızı doyuracak gıdanız yoksa hiçbirisi işe yaramaz. Gerçek bağımsızlığın yolu gıda güvenliğinden geçiyor.” dedi.

Tarım sektörüne ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Erdoğan, “Yaptığımız barajlarla, sulama tesisleriyle, tohum ve gübre konusunda attığımız adımlarla, uyguladığımız destek politikalarıyla gıda güvenliğimizi sağlamaya çalıştık. Böylece ülkemizi tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sıraya, dünyada ise 7’nci sıraya taşıdık. Tarımla uğraşanların toprağına ve üretime sahip çıkması için gereken tedbirleri almaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Mevsim itibarıyla çiftçinin toprağını sürdüğünü, alın terini akıttığını ve hasat dönemi için hazırlanmaya başladığını anlatan Erdoğan, yağış bakımından bereketli bir yıl geçirildiğini, mevcut durumun tarımda üretimin en az geçen yıl seviyesinde olacağını gösterdiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz