Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Alley Metodu Nedir? Ana Arı Üretimi Nasıl Yapılır?

Alley Metodu Nedir? Ana Arı Üretimi Nasıl Yapılır?

1.596 views

Arıcılık faaliyetleri kazandırdığı miktarlar neticesinde son zamanlarda çok sık tercih edilen faaliyetler arasında yerini almıştır. Hatta devlet arıcılık faaliyetlerini hibe destekleriyle desteklemektedir. Arıcılık faaliyetlerine başlayanlar için en önemli üretim unsuru ise ana arı diğer adıyla da kraliçe arı üretimi olmaktadır.

Arıcılık bir faaliyet olarak arıları yönetme aracı olmaktadır. Arıcılık faaliyetleri oldukça zor olabilir. Bunun için önemli tedbirler alınmalı ve en önemlisi ise işi nasıl yapılacağı iyi bilinmelidir. Bu açıdan sizin için bu yazımızda Alley metodu diğer adıyla da kraliçe arının üretilme metodundan bahsedeceğiz. Artı ve eksi yönleriyle alley metodunu tercih edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve arıcılık yöntemlerini tam bir şekilde öğrenmek için en yakın arıcılık öğreten kurumlara başvurmanızı öneririz. Bir diğer yazımızda bu kurumların hangileri olacağından ve nasıl öğrenebileceğinizden bahsedeceğiz.

Alley Metodu Nedir?

Arıcılık faaliyetleri için en önemli nokta ana arı yani kraliçe arının üretimini yapabilmektir. Ana arıyı üretebilmenin bir yolu ise Alley metodu olmaktadır. Bu metot Alley tarafından geliştirildiği için adını Alley’den almıştır. Bu metoda öncelikle damızlık kovan seçilir. Daha sonra bu seçilen damızlık kovanı yumurtlaması için bırakılmak yerine kılavuz petek geçirilmiş kabartılmış petekli bir çerçeve verilerek ana arının yumurtlaması sağlanır. Böylelikle yumurtlaması sağlanmış olur. Daha sonra da damızlık ana arı tarafından yumurtanmış ve geçerli yaş içerisinde larva içeren petekten seçilen larvalar petekten bir kesilerek ayrı bir yere alınır.

Bu alınan ve kesilen larvalar toplamda 18 20 saat kadar yaşlılık içermektedir. Bu larvaların hücre duvarlarının açıklığı ise tahminlere göre 5,2 milimetre kadar olmaktadır. Bu larvaların etrafında olan işçi arı hücre kılavuz petek ile üzerinde yer almaktadır. Bundan sonra da ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşamada ise bu yer alan şeritler normal çerçeve dahilinde monte edilmiş olan eksen etrafında dönen ve çıtalar üzerine yapıştırılarak her üç larvadan ikisinin alınması ile olunmaktadır. Bu metod ile birlikte sonraki şeritlerde ise bu petek parçalarının hücrelerinin yüzleri aşağıya bakılacak konumunda özel hazırlanarak ana arı üretim kovanında orijinal ana arı hücreleri geliştirilmektedir.

Alley Metotunun Avantajları Nedir?

Alley metotonun en bilindik avantajları ise belirlenen ve istenen yumurtalardan ana kraliçe arının sorunsuz bir şekilde yetiştirilmesidir. Hücrelerden çıkan ana arılar çıkmasının yakın bir zamanında tek tek kesilerek ruşet kovanlara konulmaktadır. Tek tek konulan kovanlarda ayrı bölümlere ayrılmaktadır. Bu işlemde kuluçka çalışmalarının yapılması başlanmış olur. Larvalar ise 1 ya da 1 buçuk günlük kadar olunca kovandan alınmaktadır. Alınan larvalar şeritler halinde kesilmektedir. Hazırlanan şeritlere mum ve reçine yardımıyla bir yüzeyi kazılmaktadır. Larvanın gözleri aşağıda kalacak şekilde ayarlanarak  bu çerçeveler yüksük yaptırılacak güçlü kolonilere yerleştirilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz