Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Ana Arı Yetiştiriciliği Arıcılık Sertifikası Nereden Alınır?

Ana Arı Yetiştiriciliği Arıcılık Sertifikası Nereden Alınır?

860 views

Arıcılık faaliyetlerinin günümüzde bu kadar ün kazanması ve bu denli tercih edilmesinin altında yatan en önemli neden ise getirdiği gelirdir. Gelen arıcılık gelirleri ve yapılan arıcılık faaliyetleri neticesinde ana arı yetiştiriciliği de ün kazanmıştır. Her ne kadar arıcılık zor bir iş olarak görünse de ana arı yetiştiriciliği daha zor ve daha zahmetli bir iş olmaktadır. Ana arı yetiştiriciliğinin farklı yolları da bulunur. Bu yazımızda ana arı yetiştiriciliği için arıcılık sertifikasının nasıl verileceğinden ve sertifika alma yollarından bahsedeceğiz. Bu yolları tercih ederek sizler de arıcılık sertifikası alma hakkını kazanabilirsiniz.

Ana Arı Yetiştiriciliği Nedir?

Ana arı yetiştiriciliği arı yetiştiriciliğine göre biraz daha zor ve zahmetli bir yol olmaktadır. Ana arı yetiştiriciliği için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bu yolları tercih ederek ana arı yetiştirebilirsiniz. Ana arı yetiştirmenin en bilindik yolu ise Alley yöntemi olmaktadır. Bir diğer yolu ise Miller yolu olmaktadır. Bir diğer ana arı yetiştirme yöntemi ise, Hopkins yöntemi, Aşılama yöntemi olmaktadır. Bu dört yöntemden birini kullanarak ya da size kolay gelen yöntemi kullanarak ana arı yetiştirebilirsiniz.

Ana Arı Yetiştiriciliği Arıcılık Sertifikası Nereden Alınır?

Arı yetiştiriciliği sertifikaları almanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunun için sizlere önerimiz bulunduğunuz şehri belirlemenizdir. Hangi şehirdeyseniz ona göre arı yetiştiriciliği sertifikaları almak için araştırma yapınız.

Öncelikle genelde mesleki eğitim kursları bulunmaktadır. Bu kurslar her şehirde neredeyse bulunur. Özellikle de arıcılık faaliyetlerinin yoğun yaşandığı şehirlerde bu kurslara denk gelebilirsiniz. Bu kurslara belli bir ücret yatırarak hem arıcılık faaliyetlerini öğrenebilirsiniz. Hem de ayrıca arıcılık sertifikası elde edebilirsiniz.

Bulunduğunuz şehrin mesleki eğitim halk kurs merkezleri bulunmaktadır. Bunlar belediye tarafından hizmete açılmıştır. Belediye tarafından hizmete açılan bu kurslar ücretsizdir. Kurs başlangıç zamanlarını kaçırmadan belirleyerek ön kayıt yaptırmanızı öneririz. Genellikle arıcılık faaliyetlerinin yoğun olduğu yerlerde kurslar hemen kayıt ile dolmaktadır. Daha sonra kurslara kayıt olunca dersler göreceksiniz. Bu derslerin sonunda yapılacak sınavlarla birlikte arıcılık yetiştirme sertifikası alma hakkını kazanabilirsiniz.

Ana Arı Yetiştiriciliği Arıcılık Sertifikası Almak İçin Alınacak Olan Dersler

Ana arı yetiştiriciliğinde arıcılık sertifikası almak için bazı önemli dersler göreceksiniz. Bu dersler neticesinde sizlere bazı bilgiler verilecek ve kurs bitiminde de sizler sınava tabi tutalacaksınız. Derslere gidip bu konuları öğrenen kişiler rahatlıkla sınavı geçebilecek seviyede bilgiye sahip olacaklardır.

  • Arı ırkları ve özellikleri
  • Arıcılık için gerekli araç  ve gereçler
  • Mevsimsel bakım ve kışlatma
  • Arı ihtiyaçları ve ek besleme yapmak
  • Arı ürünlerinin üretimi-hasadı
  • Ana arı yetiştiriciliği
  • Ballı bitkiler ve gezginci arıcılık
  • Arı sağlığı ve zararlıları ile mücadele

Yukarıda yer alan ders konularını görüp sınavlardan başarılı olan kişiler arıcılık yetiştirme sertifikası alma hakkını kazanacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz