Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arı Türleri ve Irkları Nelerdir?

Arı Türleri ve Irkları Nelerdir?

3.507 views

Arı hem çalışkanlığı hem de doğası bakımından çok kıymetli hayvanlar arasında gelmektedir. Masrafsız olmaları ve doğanın güzelliklerini ona borçlu olmamızdan dolayı arılar yüzyıllarca çalışkanlığın sembolü haline gelmektedir. Çalışkanlığın sembolü olmalarının nedeni ise tüm yaz ayı kış için çalışmaktadırlar. Arıların bu kadar kıymetli olmasının yanı sıra bal üretimi de o kadar önemli olmaktadır. Bal üretimi ile para kazanmak isteyenler günümüzde sıkça arıcılık üretimine başvurmaktadırlar. Bu yazımızda hem merak edenler için hem de arıcılık faaliyetleri ile uğraşmak isteyenler için arı türleri  ve arı ırklarının hangileri olduğundan bahsedeceğiz.

Arı Türleri

Dünyanın dört bir yanında çeşitli arı türleri bulunmaktadır. Türkiye’de ise tüm arı türleri bulunmaz. Bazı arılar zararlı olarak görülmekteyken bazı arı türleri de sokmazlar. Bal arısı türü en değerli olan türler arasında yer almaktadır.

  1. Yaban Arısı

Türkiye’de en sık rastlanan yaban arılarından biri de bu türdür. Soktuğu zaman ciddi anlamda acı verici olmaktadırlar. Oyuk ağaçlarda ve çalılıklarda yuva yapmaktan hoşlanırlar. Sarı siyah renklilerdir. İşçilerin boyutu 12 ile 17 mm arasında değişmektedirler.

Yaz aylarında dışarıya çıkarlar. Tüm türleri kış aylarında ortalıktan yok olurlar. Bir koloni yaklaşık 25.000 kadar yaban arısı barındırmaktadır.

  1. Avrupa Eşek Arıları

Kahverengi ve çizgileri belirgin diğer eşek arılarına göre daha uzun arılardır. Genellikle boyları 40 mm kadar uzunlukta olabilirler. Bir koloni yaklaşık olarak 700 işçi arıdan oluşmaktadır. İnsan yiyeceklerine ilgi duyan bir ırk değildirler. Ahırlarda, ağaçlarda yaşamlarını sürdürürler. Aynı anda ısırıp aynı anda da sokabilme özelliklerinden dolayı can yakıcıdırlar.

  1. Bal Arıları

En üretken ve en çalışkan arı türlerinden biri olmaktadırlar. İçi boş ağaçlarda, duvarlarda, çatılarda yuva yapabilmeleriyle de ünlüdürler. Boyut olarak yaklaşık olarak eşek arılarına benzemektedirler. Bir koloni içerisinde yaklaşık olarak 30.000 bal arısı olabilir.

  1. Yalnız Arılar

Adından da anlaşılacağı üzere bu arı türü yalnızlığı ile bilinmektedir. Köylerde kendilerine uygun olduğu düşündüğü yerlerde yuva yaparlar. Tip ve görünüş olarak bal arılarına epeyce benzemektedirler. Kumların yumuşak ağaçların içinde yuva yapmaktan hoşlanırlar. Genellikle kumların içerisine tünel açmayı severler. Bu arı türleri sürü ile gezmezler ve bu arı türleri diğer arı türlerine göre saldırgan değillerdir.

  1. Duvarcı Arısı

Bu arı türü de adından da anlaşılacağı üzere duvar ve harç arıları olarak da bilinmektedirler. Duvar çatlaklarının içinde ya da harçların içinde yuva yapmaktan oldukça hoşlanırlar. Duvarcı arılar saldırgan arı türlerinden değillerdir. Zararsızlardır. İngiltere’nin en güney kısmında bu arı türleri epeyce yaygın olmalarıyla bilinmektedirler.

  1. Bombus Arıları

Bombus arıları da şekli itibariyle bal arıları ile sık sık karşılaştırılan arılar arasında yer almaktadır. Görünüşlerinde kürk bulunur ve duvarlarda yaşamayı tercih ederler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz