Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Arı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

267 views
Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arı yetiştiriciliği birçok yöntemle birlikte yapılmaktadır. Son zamanların en çok tercih edilen mesleklerinden biri haline gelmiş olan arıcılık kazandırdığı kar marjıyla birlikte çiftçileri ve üreticileri sevindirmektedir. Öyle ki, devlet bu konuda arı yetiştirme kursları açmakta ve bu kurslardan başarı ile mezun olanlara ayrıca hibe destekleri vermektedir. Birçok banka da düşük faiz oranlarıyla kredi fırsatlarını sunarak arı yetiştirme konusunda da sizlere mali ve finansal destek sağlamaktadır. Göründüğü kadar kolay olmayan arıcılık faaliyetlerinin bazı önemli aşamaları bulunmaktadır. Bunun için de gittiğiniz kurslarda bilgi alarak bu faaliyetleri nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenebileceksiniz. Genellikle kurslarda;

  • Arı ırkları ve özellikleri
  • Arıcılık için gerekli araç  ve gereçler
  • Mevsimsel bakım ve kışlatma
  • Arı ihtiyaçları ve ek besleme yapmak
  • Arı ürünlerinin üretimi-hasadı
  • Ana arı yetiştiriciliği
  • Ballı bitkiler ve gezginci arıcılık
  • Arı sağlığı ve zararlıları ile mücadele

Gibi konularda bilgi vermektedir. Bu bilgileri öğrenip sınavlardan da başarı olan kişiler ise arıcılık sertifikaları almaya hak kazanır. Bu yazımızda arı yetiştiriciliğinin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Arı Yetiştiriciliği Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle önemli bir bilgi vererek konuya giriş yapalım. Bal arıları kendileri kendi başlarına temizleyen önemli hayvanlar arasında yerini almaktadırlar. Arı gübrelerini de bir yerden başka bir yere taşıma gibi sorunlarla da uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bal arıları genellikle kendi kendine yetebilen hayvanlar arasında gelmektedir. Arı yetiştiriciliğine başlayan kişilerin yapmaları gereken ilk iş onları yaşayacağı bir yuva satın almaktır. Öncelikle iyi bir kovan alarak bu işe giriş yapabilirsiniz. Arıcılık faaliyetlerini modern bir şekilde gerçekleştirmeniz en önemlidir. Aksi takdirde arıları ciddi oranda kızdırabilir ve sinirlendirebilirsiniz. Daha sonra arıları elde etmeniz lazım. Bunun için de Tarım ve Hayvan Bakanlığı tarafından onaylanmış bir yerden arı kovanı ve arıları temin edebilirsiniz. Başlangıç aşamasında sizlere maliyeti ise 150 TL ile 350 TL arasında değişen bir miktarda olacaktır. Satın aldığınız kovanlarda yaklaşık 10 bin işçi arı ve yumurtlamaya hazır olmuş bir kraliçe arı da olacağı bilgisini sizlere verelim. Tüm koloniyi beslemek için hazır olarak şekerli suyu da bulundurmalısınız.

Arı Yetiştirmede Püf Noktaları

İlk aldığınız bal arıları yeni bir kovanda oldukları için ilk yıl sadece kış için kendine yetecek miktarda bal üretmek için çalışırlar. Yani yeni almış olduğunuz kovanda ilk yıl kendi balınızı elde edemeyeceğiniz dezavantajını da sizlere söylemek isteriz. Arıları ziyaret ettiğiniz güne de çok dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Özellikle de güneş açan günlerde ve yeni çiçeklerin açtığı zaman onları ziyaret etmelisiniz. Ayrıca arıları ziyaret ederken beyaz renkli kıyafet giymeye ve özel arı kıyafetlerinden giymeye özen göstermelisiniz. Bir de standart arıcılık malzemesi olan duman körükleyiciyi de almaya özen göstermelisiniz. Eldiveninizi de arıcılık kıyafetlerinden eksik etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz