Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Arı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

283 views

Arı yetiştiriciliği son zamanlarda oldukça ün kazanmış faaliyet araçlarından biri olmuştur. Arı yetiştiriciliğinden para kazanmak ve kar elde etmek isteyen insan sayısı da git gide artmaktadır. Bu kadar çok tercih edilmesinin bir diğer önemli nedeni ise masrafsız oluşlarından ve aynı zamanda da güzel getirilere sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda sizlere arı yetiştiriciliğinden nasıl para kazanılabileceğinden ve kar marjının neler olduğundan bahsedeceğiz.

Arı Yetiştiriciliği Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Arı yetiştiriciliğine başlamadan önce sıfırdan bilginiz var ise kurslara giderek arıcılık ile ilgili önemli bilgileri edinmenizi öneririz. Daha sonra bu kursların bitiminde sizler arıcılık sertifikalarını almış olacaksınız. Devlet son zamanlarda arı üretimi ile uğraşan kimselere önem vermektedir. Bu açıdan hibe desteğini de arıcılık faaliyetleri ile uğraşan kişilere sunmaktadır. Karşı ödemesiz olarak hibe desteğinden faydalanmak istiyorsanız biraz genç olmanız gerekiyor. 18 ile 41 yaşları arasında genç çiftçi olmanız gerekmektedir. Daha sonra genççiftçi.gov.tr adresinden siteye giriş yapmalısınız. Burada kişisel bilgilerinizi tam ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Ardından faaliyet bölümünden arıcılık faaliyetlerini seçmeli daha sonra da gider kalemleri kısmından da en az 40 kovanlı bölümü seçmelisiniz. Otomatik olarak başvurmuş oluyorsunuz. Geriye kalan ise sizden istenen evrakları kaydedip onları en yakın Tarım İl Müdürlüklerine teslim etmektir. En yakın zamanda 30 bin TL’niz hesabınıza yatar.

Arıcılık Ne Kadar Kazandırır?

Arıcılık üzerinden para kazanmak istiyorsanız öncelikle kovanlarınızı almanız ve maliyete belli bir aşamada katlanmanız gerekmektedir. Maliyeti çok fazla gibi görünmese de eğer kovanlarınızı sıfırdan almayı tercih ederseniz tam bir yıl içerisinde bal arıları sadece kendilerine yetecek kadar bal yapmayı tercih ederler. Bu yüzden de sizler ilk bir yıl içerisinde bal beklentisi içerisine girmemenizi öneririz.

Arıcılık biraz tecrübe işi biraz da severek yapma işidir. Bu işi sevmeyenlerin yapabileceği tarzda bir iş kesinlikle değildir. O yüzden öncelikle bal arılarıyla aranızın iyi olması gerekmektedir. Bal arılarıyla aranızı iyi yaptıktan sonra bu işten güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Gel gelelim arıcılık mesleğinin ne kadar kazandırdığına öncelikle yapacağınız maliyet unsurları çok önemlidir. Ciddi maliyet unsurlarıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer arılarınızı Tarım Bakanlığı onaylı yerlerden almazsanız arılar hastalıklı olabilir ve tüm kovanları sırf bu hastalık yüzünden yakabilirsiniz. Bu anlamda arılarınızı güvenilir ve onaylı yerlerden alın. Bunun yanı sıra bal fiyatları ciddi anlamda çok değişkenlik gösterir. Bunun farkında olmanız çok önemlidir. Arıcılıkta farklı farklı ürünlerin satışları da bulunmaktadır. Örnek olarak  polen,Propolis Macun,polen,petekli bal veya süzme bal gibi farklı seçeneklerde bal satışı yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Bal hasadı topladıktan sonra yıllık geliriniz brüt olarak 100 bin ile 120 bin TL arasında değişiklik göstereceğini sizlere hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz