Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arı Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

Arı Yetiştiriciliğine Nasıl Başlanır?

719 views

Arı birçok çiçeğin oluşmasına ve dünyamızın rengarenk olmasına neden olan önemli bir hayvan türüdür. Değerli olmasının en önemli nedeni ise hem çalışkan olmaları hem de neden olduğu çiçeklenme olaylarıdır. Arı yetiştiriciliği fikri aklınıza son zamanlarda gelmiş olabilir. Bunun nedeni ise bu işe başlamanın hem oldukça kolay olmasından hem de zahmetsiz bir iş olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer iş fikirlerine göre başlangıç aşamasında daha az sorun yaşarsınız. Arı yetiştiriciliğine başlarken mutlaka bilgili olmanız gerektiğini ve bu yazımızda eğer arı yetiştiriciliğine başlamak istiyorsanız bunu nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Arı Yetiştiriciliğine Başlama Aşamaları

Eğer arı yetştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız ve bu faaliyetlerden de para kazanmak istiyorsanız sizlere arı yetiştiriciliğine nasıl başlayabileceğinizin tüyolarını vereceğiz.

  • Kurslara gidip bilgi edinmek

Arı yetiştiriciliğine başlamanın ilk ve en önemli adımı ise önemli kurslara gitmektir. Eğer para kazanmak ve bunu da arıcılık faaliyetlerinden yapmak istiyorsanız iyi bir kursa gitmenizi öneririz. Kurs seçimi yaparken hangi şehirde olduğunuz çok önemlidir. Her şehrin kendine göre arıcılık faaliyetlerini destekleyen özel mesleki eğitim kursları bulunabilir. Şehrinizde mesleki eğitim kursu var mı araştırma yapmalısınız. Çünkü arıcılık faaliyetleri öylesine başlayabileceğiniz ve normal olan bir faaliyet değildir. Bilgi gerektirir. Bu bilgiyi de mesleki eğitim kurslarından elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra belediyenin kendi elleriyle vermiş olduğu kurslar vardır. Bu kurslarda arı yetiştiriciliğinin nasıl yapılacağından ve yapılma aşamalarından bahsedilmektedir. Bu kurslar da özel kurslara göre ücretsizdir. Bu kurstan sonra bir sınava tabi tutulacak ve sınavdan da başarılı olmanız durumunda arıcılık yetiştirme sertifikası elde edebileceksiniz.

  • Arıcılık Faaliyetleri İle İlgili Hibelerin Neler Olduğunu Öğrenmek

Bir diğer aşama ise bu sertifikayı elde ettiyseniz arıcılık faaliyetlerini destekleyen hibe desteklerini öğrenmeniz size maliyet avantajı kazandıracaktır. Devletin vermiş olduğu hibe desteklerine belli belgeleri düzenleyerek mutlaka başvurun. Hibe desteklerinin geri ödemesi bulunmaz. Böylelikle oldukça uygun bir maliyetle yeni bir iş fırsatı yakalamış olursunuz. Bir diğer aşamada ise hibenin yanı sıra birçok banka özel arıcılık kredileri vermektedir. Bu krediler de oldukça düşük miktarda hizmetlerinize sunulur. Bu kredilerin hangileri olduğunu ve en düşük faiz veren bankayı öğrenmeniz yine size maliyet avantajı elde ettirecektir.

  • İyi Arı Kovanları Bulun

İyi arı kovanı bulmanız gerekiyor. Arı kovanı bulurken Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izinli olan yerlerden arı kovanı almanız gerekmektedir. Arıcılık faaliyetlerine başvururken bunlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Arılar toplu hastalık taşıyabilir ve en kötüsü de bu hastalığı sizlere bulaştırabilir. Bu yüzden mutlaka Bakanlıktan izinli arıları elde etmelisiniz.

  • Arıcılık Kıyafetleri Edinin

Arıcılık kıyafetleri de arı faaliyetleri açısından büyük bir önemi bulunmaktadır. Arıcılık kıyafetleri sizleri arı sokmalarına karşı korumaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz