Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arıcılık Devlet Destekleri

Arıcılık Devlet Destekleri

375 views

Arıcılık faaliyetlerinin günümüzde bu kadar ün kazanmasının en önemli nedeni ise aldığı devlet destekli olmaktadır. Devlet desteklerinden dolayı maliyet avantajı kazanan üreticiler yeni arı yetiştirmeye ve yeni üreticiler de bundan dolayı kar marjını arttırmaya devam etmektedirler. Arıcılık faaliyetleri çok kolay gibi görünse de bazı önemli aşamaları da içerisinde barındırmaktadır. Devlet arıcılık ile ilgilenmek isteyen kişilere halk eğitim merkezlerinde kurslar vermektedir. Bu kurslar neticesinde kişiler arıcılık faaliyeti yapabilecekleri sertifikaları elde edebilirler. Bu sertifikalarla birlikte arıcılık faaliyetlerine başvurabilirler. Sertifikalarının verilmesinin yanı sıra devlet bir de arıcılık mesleği ile uğraşan kişilere hibe destekleri vermektedir. Bu yazımızda devletten alabileceğiniz hibelerden bahsedeceğiz.

Arıcılık Devlet Destekleri Nelerdir?

Öncelikle arıcılık devlet desteklerinde genç çiftçiler önemsenmektedir. Bundan dolayı da yaşı 18 ile 41 arasında olan üreticilere önem verilir. Bu yaş aralığında olmayan üreticiler hibe desteği alma hakkı kazanamamaktadırlar. Ayrıca kovan şartı da bulunmaktadır. En az 40 kovanınız olması gerektiğini de unutmayınız. Bu miktardan az olan kişilere ise arıcılık devlet desteği verilmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Arıcılık devlet desteklerinden yararlanmak istiyorsanız 30 bin TL’lik hibe alacağınızı sizlere hatırlatmak isteriz. 30 bin TL ile bir çok faaliyetlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Arıcılık Devlet Destekleri Nasıl Alınır?

Arıcılık devlet desteği almak için öncelikle genç çifti.gov.tr sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu siteye girdikten sonra kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt yaptırdıktan sonra kişisel bilgilerinizi tam ve eksiksiz bir şekilde yazmalısınız. Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra ise sizlerde oradan arıcılık faaliyetleri yazan bölümü seçmelisiniz. Arıcılık faaliyetleri yazan bölümü seçtikten sonra gider kalemleri yer alacaktır. Bu gider kalemleri içerisinde en az 40 bin arı kovanlı proje yer alır. Bu projeyi devam ettirerek ileri tuşuna basmalısınız. İleri tuşuna bastıktan sonra karşınıza gerekli belgelerin listesi çıkacaktır. Bunları tek tek yazarak ya da çıktı almanız gerekiyor. Gerekli belgeleri düzenledikten ve elde ettikten sonra ise en yakın Tarım İl ya da Tarım İlçe Müdürlüklerine giderek bu belgeleri teslim edebilirsiniz. Belgeleri teslim ettikten sonra hibe alma hakkı kazanacaksınız.

1 Yorum

  1. Değerlı arkadaşlar oncelıkle mubarek ramazan bayramınız kutlu olsun genç çıdtcı dıyordunuz ıyıda bu gençlerı bırılerı yetışdırmelerı gerekmıyormu bu arıcılık hıbesınden ben neden yaralanımıyorum arı sertıfıkam var kendı ımkanlarımla 15 yıl arıcılık yaptım ışlerım bozulunca bırakmak zorunda kaldım 65 yaşındayım ne olur bu ımkandan bende yaralansam kımseyede muhtac olmasam ıyı olmazmı arıcılığıda ıyı bılıyorum bu konuda bana yardımcı olmanızı rıca edıyorum yardımcı olursanız çok ama çok memnun olurum kımsede ış vermıyor 5 yıl satılamaz dıye bır tarıh koymuşsunuz belkı yaş ıtıbarıyıle olurum dıye korkuyorsanuz oğlumu kefıl alın ğarantılı olur ne deyım bız tedavulden kalktıkmı selamlarımı gonderıyorum hoşca kalın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz