Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arıcılık Hibe Destekleri 2019 Arı Yetiştiriciliği Kredileri

Arıcılık Hibe Destekleri 2019 Arı Yetiştiriciliği Kredileri

376 views

Arıcılık faaliyetleriyle uğraşan üreticiler eğer 18 ile 41 yaş aralarında iseler arıcılık hibeleri alma hakları bulunmaktadır. Bunun için genççiftçi.gov.tr sitesine üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra ise bazı yapmanız gereken önemli adımlar bulunur. Bunlardan en çok göze çarpanı ise kişisel bilgilerinizin tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmasıdır. Kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra arıcılık faaliyetini seçebilir ve gider kalemlerinden de en az 40 kovanlı projeyi seçebilirsiniz. Sizden bazı belgeler istenecektir o belgeleri Tarım il yada Tarım ilçe müdürlüklerine götürerek arıcılık hibe desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Arıcılık Kredi Destekleri

Arıcılık faaliyetlerinde hibe desteği alamıyorsanız ya da hibe desteğinin yanı sıra kredi desteğinden de faydalanmak istiyorsanız bu yazımızda nasıl kredi desteği alabileceğinizi ve hangi bankaların arıcılık kredileri verdiğinden bahsedeceğiz.

  • Şekerbank Arıcılık Kredisi

Şekerbank üzerinden oldukça kolay bir şekilde arıcılık kredisi alabilirsiniz. 36 ay vadeli ve yılda bir kez hasat dönemi ödemeli olarak alabileceğiniz bu krediyi arıcılık faaliyetlerinde oldukça rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu krediyi almanız için en önemli şart ise Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olmanız gerektiği şartıdır. Eğer bu birliğe üye değilseniz bu krediyi alma hakkınız bulunmaz. Bu krediden Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği üyeleri ve bununla birlikte bu birliğe üye olan tüzel kişiler yararlanmaktadır.

  • Türkiye Ekonomi Bankası Arıcılık Kredisi

Bir başka kredi alabileceğiniz kurum ise Türkiye Ekonomi Bankasının arıcılık kredisidir. 30 bin TL aldığınız üreticilik hibesinin yanı sıra bir de Türkiye Ekonomi Bankası arıcılık kredisinden gönül rahatlığı ile faydalanabilirsiniz. Bunun için gerekli belgelerin listesi ise şu şekilde olmaktadır.

  • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğunuza dair belge
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Eğer yüksek miktarda bir kredi çekme fikriniz var ise üzerinize kayıtlı olan bir tarlanın ya da bir taşınmazın tapusu
  • Türkiye Arıcılık Birliğine üye olduğunuza dair kimlik belgesi

Yukarıda yer alan belgeleri götürerek bu kredi için başvuru yapabilirsiniz.

  • QNB Finansbank Arıcılık Kredisi

Bir başka kredi çekebileceğiniz kurum ise QNB Finansbank olmaktadır. Bu kurumdan da oldukça rahat bir şekilde arıcılık faaliyetleriniz için kredi çekebilirsiniz. Yeni arıcılık faaliyetine başlayacak olan genç üreticiler için verilen bu krediye başvurmak istiyorsanız da tüm giderlerinizin %85’i kadarlık kısmı kredi olarak verilmektedir. Bu noktada önemli olan giderlerinizin yüzde 15’lik kadar kısmı sizlerde sermaye olarak hazır olması gerekmektedir. Bu kredinin geri ödenmesi ise isterseniz yılda bir kez, isterseniz de  6 ayda bir kez ya da 3 ayda bir kez olmak üzere farklı farklı dönemlerde yapılabilmektedir. Bu krediden yararlanmak için Türkiye Arıcılık Birliğine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Tüm malzemelerinizin de proforma fatura olmak üzere başvururken belgeler ile birlikte gitmeniz de oldukça önemlidir. Daha net bilgi almak için QNB Finansbank’a başvurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz