Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arıcılık Kursları Nerede?

Arıcılık Kursları Nerede?

245 views

Arıcılık günümüzde çok tercih edilen faaliyet alanlarından biri haline gelmiştir. Bu kadar çok tercih edilmesinin ve bu kadar çok önemsenmesinin altında yatan en birincil temel ise arıcılık faaliyetlerinin getirisidir. Arılar hem sorunsuz hayvanlar hem de kendi kendilerine yetebilen hayvanlardır. Bu anlamda sizlere çok fazla zorluk çıkarmazlar. Sadece onlarla ilgilenirken dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için de halk eğitim merkezlerinden arıcılık kurslarına giderek sertifika almanızı öneririz. Arıcılık sertifikası aldıktan sonra ise arı işlemleri ile ilgilenebilir ve arıcılık üretimine başlayabilirsiniz. Arıcılık hibe destekleri ile birlikte devletimiz sizleri desteklemeye devam edecektir.

Arıcılık ile ilgilenmek isteyen kişiler için arıcılık kurslarını nerede bulacaklarını bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

  • Halk Eğitim Merkezleri

Arıcılık kursu almak ve arıcılık sertifikasına sahip olmak isteyen bireylerin öncelikle yapması gereken bulundukları şehirlerdeki halk eğitim merkezlerine başvurmaktır. Her sene ve her dönem açılan halk eğitim merkezlerinde belirli sürelerde eğitimler verilir. Halk eğitim merkezlerinde genellikle mesleki edindirme amaçlı eğitimler verilmektedir. Bu verilen eğitimlerden biri de arıcılık eğitimleri olur. Bu yüzden özellikle Eylül, Ocak ayları ve Haziran aylarında şehrinizde bulunan halk eğitim merkezlerine gitmenizi öneririz. Bu merkezlere giderek arıcılık kurslarının açılıp açılmayacağını ve hangi dönemlerde başvuru yapıldığını öğreniniz. Başvurularınız alınarak değerlendirmeye konulacaktır. Sınıf belli bir seviyeye ulaştığında ise kurs açılacaktır. Önemli bir ayrıntı olarak şunu belirtmekte de fayda olacağını düşünüyorum. Halk eğitim merkezlerinde eğer başvurularını geç yaparsanız, sınıfta yer kalmazsa o dönem eğitime katılamazsınız.

  • Tarım İl Müdürlükleri

Ayrıca eğitim almak istiyorsanız Tarım İl Müdürlüklerine giderek nasıl ve ne şekilde bir eğitim almanız gerektiğini de sorabilirsiniz. Tarım il müdürlükleri konu ile ilgili sizlere ayrıntılı bilgi vereceklerdir.

  • İnternet

İnternet üzerinden de detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. Bulunduğunuz şehri ve arıcılık kursu diye internette arattığınızda bu konuyla ilgili detaylı kurs bilgileri ve saatlerini de öğrenmeniz mümkündür. Önemli olan nokta kurslara zamanında ve tam bir şekilde katılım sağlamanızdır. Aksi takdirde kurs eğitimleriniz devamsızlığınızdan dolayı sonlandırılabilir ve sertifika hakkınızı kaybedebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz