Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık Nasıl Yapılır?

191 views
Arıcılık Nasıl Yapılır?

Arıcılık faaliyetleri eskiden bu yana yapılan faaliyetler arasında yer almaktadır. Özellikle bakımının çok zahmetsiz olması ve bal arılarının kendilerine yetebilen özellikleri neticesinde arıcılık faaliyetlerini yapmak isteyen bireyler bir takım bilgiler ve belli bir sermaye ile bu faaliyetlerini yönlendirebilirler. Sizlere bu yazımızda arıcılık faaliyetlerinden ve arıcılık faaliyetini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Sizler de ek bilgi almak için Türkiye Arıcılar Birliği gibi kurumlarla görüşerek arıcılık faaliyetlerinizi nasıl devam ettireceğinize dair bilgi edinebilirsiniz.

Arıcılık Faaliyetlerinin Adımları

Arıcılık ile uğraşmak istiyorsanız bunun önemli adımları bulunmaktadır. Bu adımları uygulayarak arıcılık faaliyetine sorunsuz bir şekilde başlayabilirsiniz. Bunun en önemli adımı ise tabi ki eğitim almaktan geçmektedir. Eğitimsiz bir şekilde bilgi almadan arıcılık faaliyetlerine başlamak hem sizi zahmete sokar hem de sağlığınız açısından risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için en yakın halk eğitim merkezlerine giderek arıcılık faaliyetleriyle ilgili bilgi almak istediğinizi belirtmelisiniz. Daha sonra halk eğitim merkezleri sizleri yönlendirecek ve kurs zamanlarını söyleyecektir. Kurslarınızı aldıktan sonra ise arıcılık faaliyetlerine rahatlıkla başlayabilirsiniz. Kurs sırasında sizlere önemli bir takım bilgiler verilecektir. Bu bilgiler şu şekilde olabilir.

  • Arı ırkları ve özellikleri
  • Arıcılık için gerekli araç  ve gereçler
  • Mevsimsel bakım ve kışlatma
  • Arı ihtiyaçları ve ek besleme yapmak
  • Arı ürünlerinin üretimi-hasadı
  • Ana arı yetiştiriciliği
  • Ballı bitkiler ve gezginci arıcılık
  • Arı sağlığı ve zararlıları ile mücadele

Yukarıda yer alan bilgileri elde ettikten sonra sınava tabi tutulacaksınız. Sınavdan başarı ile geçen bireylerin arıcılık faaliyetleri ile ilgili sertifika alma hakları bulunmaktadır. Daha sonra hibe başvurusunda bulunmanızı öneririz. Devlet arıcılık faaliyetlerini desteklemek ve arıcılık ile ilgilenen bireylerin devam etmelerini sağlamak adına hibe desteği vermektedir. Bu hibe desteğinden eğer 18 ile 40 yaşları arasındaysanız rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Hibe miktarı ise 30 bin TL olmaktadır. Hibe alım şartlarından biri de en az 40 adet kovana sahip olmak olduğunu da sizlere hatırlatmak isteriz.

İkinci aşamada ise kredi alabilirsiniz. Maliyet avantajı elde etmek ve yeterli paranızın olmadığı durumlarda da kredi imkanları sizleri beklemektedir. Şekerbankası, Türkiye Ekonomi Bankası, QNB Finansbank ve Yapı Kredi gibi bankalardan arıcılık faaliyetleriniz ile ilgili kredi alabilirsiniz. Üstelik bu aldığınız kredilerinde geri ödemelerini yaparken hasat zamanınıza denk getirerek zorlanmamış olursunuz.

Arıcılık faaliyetlerine başlıyorsanız iyi bir kıyafet almak çok önemlidir. Kıyafetinizi alırken mutlaka iyi bir yerden ve kaliteli bir şekilde seçmeye özen gösterin. Aksi takdirde fazlasıyla arı sokmaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diğer bir yandan da arı kovanları satın alırken Tarım Bakanlığı onaylı yerlerden almalısınız. Aksi takdirde arılarınız hem sağlıksız hem de hastalık taşıyan arılardan olabilir. Bu durumda tüm kovanları baştan aşağıya imha etme gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz