Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arıcılık Yapmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

Arıcılık Yapmak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

220 views

Arıcılık faaliyetleri eskiden bugüne devam eden ve kazanç durumu da iyi olan faaliyetler arasında gelmektedir. İyi bir hasat yapmanız sonucunda yıl sonunda geliriniz 100 bin ile 120 bin TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Arıcılık faaliyetlerinden para kazanmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre hazırlanmış bir yazı olacak. Bu yazımızda arıcılık faaliyetlerine nasıl başlanacağından ve arıcılık faaliyetlerinden nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.  Daha fazla bilgi almak ve ayrıntılı olarak kredi ve hibe seçeneklerini değerlendirmek için en yakın Tarım il ya da Tarım ilçe müdürlüklerine giderek sorularınızı iletebilirsiniz. Sorularınıza göre sizlere ayrıntılı bilgi verilecektir.

Arıcılık Yapmanın İlk Kuralı

Eğer arıcılık faaliyetlerine başlamak istiyorsanız öncelikle arılarla aranız iyi olması gerekmektedir. Arılarla aranız iyi ise bu işle rahat rahat ilgilenebilirsiniz. Daha sonra arıları nasıl yetiştireceğiniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü bilgisiz ve tecrübesiz bir şekilde bu işe başlamak sizi epeyce yorar ve çok defa arı sokması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Arıcılık faaliyetleri ve ayrıntıları ile ilgili bilgileri halk eğitim merkezleri verebilmektedir. En yakın halk eğitim merkezlerine giderek bu kursların ne zaman başladığını ve ne zaman kayıt olmanız gerektiğini öğrenin. Halk eğitim merkezlerinde kurslara başlarsanız kurs bitiminde belli başlı bazı sınavlardan geçmeniz gerekiyor. Sınavlardan sonra ise size sorular sorularak bilginiz ölçülmektedir. Bu sınavdan başarılı olan kimseler ise sertfikaları almaya hak kazanacaktır. Arıcılık sertifikasını aldıktan sonra yavaş yavaş üretime geçebilirsiniz.

Arı ve Kovan Alımı

Öncelikle geniş ve rahat bir alana ihtiyacınız olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz. Geniş alanlarda arıcılık faaliyetleri daha rahat yapılmaktadır. Daha sonra kovanlara ihtiyacınız var. Kovanları da iyi bir maliyetle ucuza halledebilmeniz de mümkün olacaktır. Bir diğer önemli aşama ise arıların alımıdır. Arıları alırken mutlaka bakanlık onaylı yerlerden almaya dikkat edin. Eğer bakanlık onaylı yerlerden alınmaz ise hastalıklı arılar olma riski epeyce fazladır. Bundan dolayı da arılarınızı aldıktan hemen kısa bir süre içerisinde tüm kovanlarıyla birlikte yakmanız gerekebilir. Bu anlamda arılarınızı onaylı ve güvenilir yerlerden almaya özen göstermelisiniz.

Kıyafet Alımı Çok Önemli

Bir diğer önemli aşamada arılarla ilgilenecek olan kimselerin kıyafetleridir. Eğer kıyafetlerinizi gelişigüzel bir şekilde olursa başlangıç aşamasında epeyce sokulma riski ile karşı karşıya kalırsınız. Bu anlamda mutlaka açık renkli olanları tercih etmelisiniz. Ayrıca arıcılık ile uğraşan kimselere satılan beyaz kıyafetlerden ve eldivenlerden tercih edebilirsiniz. Zamanla ustalaştıkça eldivenleri bırakacağınızı söyleyebiliriz.

İlk Yıl Bal Üretimi

İlk yıl bal üretimi arılar sadece kendileri için yaparlar. Ama ikinci yıldan itibaren bal fazlasını alarak satışa çıkarmaya başlayabilirsiniz. Yıllık bal satışı yaparak geliriniz 100 bin TL ile 120 bin TL gibi bir miktar olabileceğini hatırlatırız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz