Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Arıcılıkta Para Var Mı? Kazanç ve Kar Durumu Nedir?

Arıcılıkta Para Var Mı? Kazanç ve Kar Durumu Nedir?

162 views

Arıcılık mesleği ile uğraşmak isteyenlerin akıllarına gelen ilk sorulardan birisi de arıcılıkta para var mı sorusudur. Bu yazımızda arıcılık mesleğinden genel olarak nasıl bir gelir elde edileceğinden ve bu gelirin yanı sıra olası maliyet unsurlarından bahsedeceğiz. Sizlerde ek bilgi almak için diğer arıcılık başlıklı konularımızı inceleyebilirsiniz. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz de en yakın sürede Tarım il Müdürlüklerinden çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmanızı öneririz. Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırarak hibe ve kredi imkanlarından oldukça kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Arıcılıkta Para Var Mı?

Arıcılık mesleği eskiden bu yana devam ettirilen ve mutfakların olmazsa olmazı bal üretimi yapan bir meslektir. Her yıl ve her dönem bu mesleğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu mesleğe yeni giriş yapacak olan kişilerin ise akıllarına gelen ilk soru bu meslekte para olup olmadığı sorusudur. Biz sizler için gerekli bir cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle bal fiyatları her geçen gün farklılık göstermektedir. Bu yüzden aynı fiyattan balınızı satabileceğinizi hiç düşünmeyin. Daha yüksek fiyata ballarınız alıcı bulurken bir sonraki sene aynı balları daha düşük fiyattan satabileceğinizi de sizlere hatırlatmak isteriz.

Arıcılıktan kazanacağınız paranın en önemli noktası ise maliyet unsuru olmaktadır. Maliyetlerinizi ne kadar düşürürseniz o kadar çok para kazanabilirsiniz. Özellikle de 18 ile 40 yaşları arasındaysanız devletin verdiği 30 bin TL’lik hibe seçeneğine başvurabilirsiniz.

Bu meslekte bir yıl boyunca çalışıp arıları besleyerek büyüterek bu arıların hasadını ise sadece birkaç ay içerisinde toplarsınız. Yıl sonunda elinize brüt olarak geçecek para miktarı ise 100 bin TL ile 150 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu brüt ücret olacağı için maliyetleri çıkartmamız gerekmektedir. Bu kazancın içinde İşçilik,nakliye,üretim sırasındaki diğer harcamaları katarsak yaklaşık olarak net 60-70 bin TL’lik gibi bir ücret sizin elinize geçmiş olacak.

Arıcılıktaki Maliyet Unsurları

Arıcılık mesleğindeki önemli maliyet unsurları da bulunmaktadır. Bu maliyet unsurlarını değerlendirmeniz gerekmektedir. Bu maliyet unsurlarından en bilineni ise sermaye maliyetleri ve finansın varlığı, kovan sahaları, ekipman, nakliye ve taşıma, tesisler, işleme tesisleri, depolama, personel, yasal gereklilikler, vb. gibi maliyet unsurları olmaktadır. Tam gün çalışan bir kişi yaklaşık olarak 300 kovanı yönetebilecek kadar imkana sahip olacaktır. 800’den fazla koloni için ise ekstra olarak personel gerekliliği olmaktadır. Kara kovan ve anzer balı gibi özel ballar için sadece coğrafi bölgeler gerekli olmaktadır. Bal satışı yapmak için kahvaltılık ürünler satan yerlerle anlaşma sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer güzel bir çevre yaparsanız da ürünlerinizin çoğunu elden çıkarma imkanınız bulunmaktadır. Doğal ürünler satan sitelere giderek de ürünlerinizi rahatlıkla satışa çıkarabileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir. Bu açıdan arıcılık iyi bir satış ile iyi para kazandırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz