Ana Sayfa Devlet Destekleri Badem Üretimine Verilen Teşvikler ve Hibeler

Badem Üretimine Verilen Teşvikler ve Hibeler

561 views

Badem üreticiliği son zamanlarda kullanılan en çok tercih edilen faaliyet alanlarından biri olmaktadır. Ondan dolayı çiftçiler badem üreticiliği faaliyetlerinde uğraşmaya çalışmaktadır. Badem üreticiliğin arttırılması için devlet çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaları hibe destekleri ile de desteklemektedir. Çiftçiler bu hibe desteklerinden ve teşviklerinden yararlanarak daha iyi üretim yapabilmektedirler. Çiftçilerin hibe desteğinden yararlanabilmesi için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlardan biri de çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olma şanslıdır. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz en yakın Tarım İl Müdürlüklerine giderek gerekli belgeleri vermeniz gerekmektedir. Tarım İlçe Müdürlüklerine giderek de çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı olsanız bile bilgilerinizi sürekli olarak güncellemeniz gerektiğini unutmayınız.

Badem Üretimine Verilen Teşvikler ve Hibeler

Badem üretimi en eski yapılan faaliyet alanlarından biri olmaktadır. Eski Babil’e kadar dayanan önemli bir yiyecek olması bakımından birçok yemek aşamasında badem kullanılmaktadır. Ağaç başına yaklaşık olarak 15 kilogram badem alınmaktadır. Amerika gibi diğer kıta ülkelerinde ağaç başına 50 kilogram badem alınabilmektedir. 2013 yılı ile 2017 yılları arasında Badem Eylem Planı dahilinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından çeşitli hibe destekleri verilmektedir. Bu hibelerden yararlanan çiftçiler maliyet avantajı kazandıkları için daha iyi gelire sahip olabilmektedirler.

Bu plan kapsamında 75 milyon TL harcanarak, 19.000 hektar araziye 8 milyon badem fidanı dikilerek, 3 yıl süreyle bakanlık tarafından bakımı yaptıktan sonra orman köylüsüne devredilmesi planlanmıştı. Badem üretilmesinin arttırılması, badem ithalatın azaltılması amacıyla bakanlık başına dekar başına 100 TL destek verilmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da Diğer Tarımsal Amaçlı Destekler kapsamında standart meyve fidanlarını kullanarak badem bahçesi kuranlara 100 TL/da, sertifikalı fidanlarla bahçe tesisi yapanlara 280 TL/da destek vermektedir.

Badem prim desteği fındıkta uygulandığı gibi alan bazlı destek verilmektedir. Ayrıca bademi aldıktan sonra rahatlıkla depolayabileceğiniz lisanslı depoculuk desteği de verilmektedir. Ayrıca bademlerinizi de ürün ihtisas borsalarında pazarlanması da sağlanmaktadır. Bu pazarlama faaliyetlerinden de rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Badem Bahçesi Kurmanın Maliyeti

Badem kurmanın maliyeti son zamanlarda azaltılmaya çalışılmaktadır. Çünkü badem bahçesi kurmak için çeşitli destekler verilmektedir. Badem fidanları almak istiyorsanız, fidan başına 6 ile 8 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bir dekara yaklaşık olarak 40 ağaç falan dikilebilmektedir. Dekar başına 100 TL olarak devlet sizlere çeşitli destekler verilmektedir. Bu işten para kazanmak isteyenlerin yapmak istediği şey ise en az 50 dekarla bu işe başlamaları gerekmektedir. Böylelikle daha iyi bir gelir elde edilebilmeniz mümkün olmaktadır. 50 dekar için de 5000 TL gibi bir ücret de devlet tarafından sizlere verilmektedir. Çiftçi kayıt sistemine de kayıtlı olmanız gerektiğini de unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz