Ana Sayfa Tarım Badem Yetiştiriciliği ve Badem Bahçesi Kurmak

Badem Yetiştiriciliği ve Badem Bahçesi Kurmak

7.730 views

Badem yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız bazı önemli adımlara dikkat etmeniz gerekecektir. Bu yazımızda sizlere badem yetiştiriciliğinden ve nasıl badem bahçesi kuracağınızdan bahsedeceğiz. Aklınızda eğer badem yetiştiriciliği var ise size birazdan vereceğimiz önerilere dikkat edip bunları gözden kaçırmamanız gerektiğini de unutmayınız.

Ayrıca devletin vermiş olduğu hibe desteklerinden yararlanmak istiyorsanız çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerektiğini de unutmayınız. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz en yakın Tarım il Müdürlüklerine giderek gerekli belgeleri vererek kayıtlı olabilirsiniz. Ayrıca çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz bilgilerinizi güncel tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Badem Yetiştiriciliği ve Badem Bahçesi Kurmak İçin Gerekli Adımlar

Badem yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız badem fidanları almanız gerekmektedir. Badem fidanlarının tane başına fiyatı ise 8 ile 10 TL arasında değişebilmektedir. Eğer ağaç başına 10 kilogram gibi bir meyve almak istiyorsanız 10 20 yıl beklemeniz gerekmektedir. Ama ağaçlarınız büyürken ilk aşamada genellikle ağaç başına 5 kilogram meyve alınabilmektedir. Bademi eğer susuz yetiştirmek istiyorsanız tohumdan araziye dikmeniz gerekmektedir. Susuz tohumu koyduğunuz için herhangi bir şekilde su koymasanız bile bu o ağaç çok rahatlıkla yetişir. Toprak derinliği genellikle 1.5 metre ile 2 metre arasında olması önemlidir. Badem taşlı ve kayaçlı arazilerde çok rahat yetişebilen bir meyve olduğundan çok rahat bir şekilde bu gibi topraklarda da ürünlerinizi yetiştirebilmeniz de mümkün olmaktadır.

Badem yetiştiriyorsanız toprağın killi olmamasına önem göstermelisiniz. Çünkü badem killi toprakları hiç sevmemektedir. Çünkü bademin kökleri yoğun kilin içinde boğulabilmektedir. Badem yetiştirirken mutlaka sürekli olarak toprağınızı analizle ph değerlerini ölçtürün. Çünkü toprağın tuz değeri çok önemli olmaktadır. Tuz değeri yüksek topraklarda sorunlarla karşı karşıya kalmanız da mümkün olmaktadır. Bu açıdan dikkat etmeli ve tuzlu topraklardan biraz daha uzak durmaya dikkat etmelisiniz.

Eğer sulu tarım şansınız yok ise öncelikle badem tohumunu ekin. Daha sonra büyüdükten sonra aşılama işlemlerini yapmaya çalışın.  Aşılama işlemi tohumdan daha iyi sonuç almaya yardımcı olmaktadır. Aşılayacağınız tür önerim ise Ferragnes ve tozlayıcı Ferraduel olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz