Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Bal Arısı Kolonilerde Hangi Arılar Var?

Bal Arısı Kolonilerde Hangi Arılar Var?

37 views

Bal arısı kolonilerinde her tür aynı arı olmamaktadır. Farklı farklı arı grupları bulunmaktadır Sizler de arıcılık ile uğraşmak istiyorsanız kolonilerinizde hangi arıların olduğunu bu noktada sizlerle açıklamaya çalışacağız. Bal arıcılığı yapmak istiyorsanız, sizler öncelikle kurslara gitmenizi öneririz. Kurslarda sizlere bu konularla ilgili ayrıntılı bilgiler verebileceğini sizlere de hatırlatmak isteriz.

Bal arıları oldukça sosyal böcek türleri içerisinde yer almaktadır. Kendi içerilerinde hiyerarşik bir yapı içerisine girmektedirler. Bu hiyerarşik yapı farklı farklı türler içerisine girmektedirler.

  1. Ana Arı

Ana arılar oldukça önemli arı türü olmaktadır. Diğer arılara göre daha büyük ve daha dikkat çekici arı olmaktadır. Her koloni de bir adet ana arı da bulunmaktadır. Ana arının en önemli görevi ise yumurtlamaktır. Yumurtlayarak ana arı koloninin devamlılığını ve sayı miktarının artması sağlanmaktadır. Bu açıdan yumurtlanmak için her koloninin bir ana arıya ihtiyacı bulunmaktadır. Aynı zamanda ana arılarda koku sağlanması miktarda olmaktadır. Koku salgılanarak tüm arıların kovanı bulmalarını ve yolunu bulmalarını sağlamaktadırlar. Oldukça büyük bir arı olmaktadır. Diğer arılara göre daha kolay seçilebilmektedir. Kaliteliğe göre bir ana arı günde 1000 ile 2000 arasında yumurtlama yapabilmektedir. Ana arıların beslenme görevi ise işçi arılardır. İşçi arılar ana arıları arı sütü ile beslemektedirler. Ana arılar toplamda iki farklı şekilde yumurtlamaktadırlar. Birincisinden işçi arılar çıkar diğer yumurtlama türü ise erkek arıların gözlerine yumurtladığı dölsüz yumurtalardır.

  1. İşçi Arılar

İşçi arıların yumurtlama güçleri yoktur ve gelişmemektedir. Dişi arılar döllenmiş bir yumurtadan 21 gün içerisinde oluşarak ortaya çıkmaktadırlar. Koloni de var olan işçi arıların sayısı mevsimlere göre değişiklikler yaşanmaktadır. İşçi arıların ömürleri 40 ile 60 gün olmakta ve bununla birlikte kış aylarında ise 4 6 ay yaşayabilmektedirler. Kolonide var olan tüm işler ise işçi arılar tarafından yapılması gereklidir. Kovan temizliği, kovanın havalandırılması, arı sütü ve bal mumunun salgılanması, petek örme, yavru bakımı, ana arının bakım ve beslenmesi, kovan bekçiliği, nektar toplama, polen toplama, propolis ve su taşıma gibi önemli işleri gerçekleştirmek tamamen işçi arılar tarafından balın olgulaştırılması için uğraşan arılar ise işçi arılar olmaktadır. İşçi arıların yaşlarına göre yapılan işler değiştirmemeye çalışmaktadır. 1. ve 2. günler: Birbirlerini, yavru gözlerini temizler, birbirlerini besler, yavru gözlerini ıslatırlar. 3. ve 5. günler: Yaşlı larvaları polen ve bal ile beslerler. Yaşlara göre farklılık gösterilmektedir.

  1. Erkek Arılar

Erkek arılarda normal arılara göre 24 gün içerisinde döllenmiş yumurta içerisinde oluşarak dünyaya gelmektedirler. Normal yapılara göre erkek arılar iri arılar arasındadır. Mum bezleri ve iğne bezleri de yoktur. Kolonideki en önemli görevleri ise çiftlenmemiş ana arıları ise döllemek için çalışırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz