Ana Sayfa Devlet Destekleri Ceviz Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ceviz Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

127 views

Ceviz ülkemiz içerisinde çok önemli bir kuruyemiş olmaktadır. Beyin şeklinde olmasından dolayı hem beyine hem de vücudun diğer noktalarına çok büyük artıları olmaktadır. Zekayı arttırır ve daha sağlıklı biri olmamızı sağlar. Bunun yanı sıra çoğu tatlı ürünlerinde ceviz kullanılmaktadır. Bu kadar çok ilginin olduğu bu ürünü devlet çiftçilerin üretmesini istemekte ve bunu da ciddi oranda da desteklemektedir. Bu desteklerden yararlanmak için çiftçilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar olmaktadır. Bu şartlardan en çok bilineni ise çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaktır. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz en yakın sürede çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine de kayıtlı iseniz bilgilerinizi güncel tutmanız gerektiğini de unutmayınız.

Ceviz Desteği Nedir?

Ceviz desteği, çiftçilere ceviz üretimini arttırmak adına devlet tarafından verilen destektir. Ceviz üretiminin arttırılması ve ceviz ithalatının da en aza indirilmesi amaçlanır. Ceviz desteğinden bahsederken öncelikle ceviz yetiştiriciliğinde özel ağaçlandırma desteğinden bahsedebiliriz. Oluşturmak istediğimiz aşılı ve sertifikalı ceviz bahçesini, orman vasfını yitirmiş arazilerde, hazine arazilerinde veya kendi arazinizde bir proje kapsamında devletin verdiği hibelerden yararlanarak kurmak demektir.

Eğer özel ağaçlandırmadan yararlanmak istiyorsanız aşağıda yer alan kategorilerde yer almanız gerekmektedir.

1. Gerçek kişiler yani şahıslar

2. Tüzel kişiler;

   a. Köy tüzel kişilikleri

   b. Vakıflar

   c. Dernekler

   d. Köye hizmet götürme birlikleri

   e. Tarısal kalkınma kooperatifleri özel ağaçlandırma yapabilir.

Özel ağaçlandırma yapacağınız arazilere de çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzun vadeli kredilerden yararlanmak istiyorsanız, özel ağaçlandırma ceviz yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Arazilerinizde 30 dekara kadar yapacağınız tüm yetiştirmelerde bu hibe desteklerinden rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Tapusu olmayan, zilyetliği mahkeme kararına dayanmayan yerlerde, üzerinde ipotek veya haciz bulunan taşınmazlarda özel ağaçlandırma projesi yapılmaz. Orman İşletme Müdürlüğü’ne vereceğiniz dilekçe de müracaat sahasının tapu belgesi, tapu müdürlüklerinden temin edilen tapu çapı ve tapu sınırlarının gösterildiği koordinatlı harita olmalıdır.

Ceviz Desteği Şartları Nelerdir?

Ceviz desteğinden yararlanmak istiyorsanız aşağıda yer alan şartları da sağlıyor olmanız çok önemli olmaktadır. Ceviz desteklerinden yararlanmak istiyorsanız Tarım il ya da İlçe Müdürlüklerine gitmeniz çok önemlidir. Tarım il ya da İlçe müdürlüklerine giderek gerekli başvurularınızı yapabilirsiniz. Ceviz desteğinden yararlanmak istiyorsanız dekar başına 1000 TL hibe verilmektedir. Ceviz, antepfıstığı, okaliptüs, kavak, kestane, mahlep, gibi hızlı yetişen meyvelere göre bu meyvelerde daha fazla ağaçlandırma faaliyetleri yapılması gerekmektedir. Bu faaliyetlerinden yararlanmak için aşağıda yer alan şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir.

  • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak
  • Verilen tarihlerde sizden istenen belgelerle birlikte başvuru yapıyor olmanız gerekmektedir.
  • İlgililerin sizin yerinize gelerek dikilen fidanları yerinde görmeleri gerekmektedir.

Yukarıda yer alan şartlarla birlikte sizler Ziraat Bankasından bir sonraki yıl hibe desteğinizi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz