Ana Sayfa Devlet Destekleri Ceviz Yetiştiriciliği Bahçe Kurulumunda Devlet Desteği

Ceviz Yetiştiriciliği Bahçe Kurulumunda Devlet Desteği

780 views

Birçok çiftçinin hayali iyi bir getiriye sahip olan bir bahçe kurabilmektir. Ceviz yetiştiriciliği için bahçe kurmak da üreticilerin hayali ve istekleri arasında gelmektedir. İyi gelir getirmesi sebebiyle de ceviz yetiştiriciliği fazlaca tercih edilen bir üretim şekli olmaktadır. Devlet üreticileri desteklemek için ve üreticileri arttırma amacını taşıyarak hibe desteklerini vermektedir. Bu hibe desteklerinden yararlanarak çok rahat bir şekilde üretim yapabilir ve üretim maliyetlerinizi normalden daha da düşük bir miktara çekebilirsiniz. Ama çiftçilerimizin de çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması gerektiğini de unutmamak gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine eğer kayıtlı değilseniz en yakın zamanda çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanızı öneririz.

Ceviz üretiminde son zamanlarda ciddi anlamda ilgi görmektedir. Özellikle de ülkemizde bazı illerimizde ciddi anlamda üretim alanları kurulmaktadır. Özellikle de Tekirdağ, Tokat, Denizli, Bitlis, Kırşehir, Çanakkale, Gümüşhane ve Bingöl’de hızla yeni ceviz bahçeleri kuruluyor.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Bahçe Kurulumdaki Devlet Desteği Ne Kadardır?

Son zamanlarda ceviz yetiştiriciliğine ciddi anlamda ilgi duyulmaktadır. Bu ilgiden dolayı da çoğu banka yeni üreticilere çeşitli kredi fırsatlarını sunmak için yarışmaktadır. Eğer yeni bir bahçe kuruyorsanız ödeme kolaylıkları olan ve faiz oranları oldukça az olan bu kredi seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle de bu kredi fırsatlarını en iyi sunan bankalar ise Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Şekerbankası gibi çiftçilere çeşitli alanlarda destek olan bankalardan kredi fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Kredi fırsatlarının yanı sıra devlet ceviz ithalatını azaltmak için destek vererek yeni ceviz ağaçlarının kurulmasını istemektedir. Ceviz ağaçları kurularak daha iyi ve daha güzel üretimler yapılabilir ve ülke olarak ithalat azaltılarak hatta sıfırlanarak ülke ekonomisinin kazanması sağlanabilir. Bunun için de üreticilerin son zamanlarda ciddi anlamda artması gerekmektedir. Devlet özellikle de 7 yıl vadeli faizsiz kredi ve maliyetinin yüzde 50si kadar olan kısmı hibe olarak desteklemektedir.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Bahçe Kurulumundaki Devlet Desteğinden Nasıl Yararlanılabilir?

Ceviz yetiştiriciliğinde bahçe kurulumunda özellikle de damla sulama tesisi kuracaklara destek verilmektedir. Damla sulama tesisi kuracaklara Ziraat Bankası 7 yıl vadeli faizsiz kredi veya devlet maliyetin % 50’sini hibe, kalanını uzun vadeli ve düşük faizli kredi vererek destekliyor. Ayrıca devlet, hazine ve orman arazilerini Kapama Bahçe (tek çeşit ürün ile oluşturulan bahçe) kuracaklara uzun vadeli olarak tahsis etmektedir.  Gerek tahsis edilen bu yerlere gerekse tapulu veya kiralık yerlere devlet, proje yaptıranlara çok uygun koşullarla kredi vererek destek vermektedir.

Eğer yukarıda yer alan desteklerden faydalanmak istiyorsanız çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz Tarım il Müdürlüklerinden kayıt yaptırmanız çok önemlidir. Bununla birlikte Ziraat odalarına da kayıt yaptırmış olmanız gerekmektedir. Başvurularınızı yine Tarım İl Müdürlüklerinden yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz