Ana Sayfa Devlet Destekleri Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Hibe ve Devlet Destekleri

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Hibe ve Devlet Destekleri

95 views

Ceviz yetiştiriciliği ve üretimi artan istek ve taleplerden dolayı üreticiye ciddi anlamda gelir sağlamaktadır. Ülkemizde son zamanlarda ceviz yetiştiriciliği ve üretimi konusunda üretici sayısında gözle görülür şekilde artışlar yaşanmaktadır. Bu artışları fark eden çeşitli banka kurumları da farklı kredi imkanlarını sunarak daha iyi bir şekilde gelir sağlamanızı amaçlamaktadır. Banka kurumları sağlamış oldukları kredi imkanlarında da çok iyi bir şekilde ödeme fırsatları sunmaktadır. Bu ödeme fırsatlarından ve düşük faiz oranlarından yararlanmak için en yakın çiftçi destekleri sunan bankaları ziyaret edebilirsiniz.

Bununla birlikte ceviz yetiştiriciliği ile uğraşan kişilere devlet üretimi arttırmak amacıyla maliyet avantajı sağlamak için çeşitli destekler sunmaktadır. Üreticiler bu hibe desteklerinden yararlanarak çok rahat bir şekilde üretim yapabilmekte ve bununla birlikte daha iyi bir şekilde satış yapabilmeleri de sağlanmaktadır. Ceviz yetiştiriciliğinde devlet hibelerinden yararlanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda ceviz yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçilerimize hangi destekler sunulduğundan bahsedeceğiz.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Bahçe Kurulum Destekleri

Devlet Ziraat Bankası ile anlaşmaları olarak bahçe kurulum desteğini vermektedir. Bu devlet desteğinden yararlanmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken Ziraat odalarına üye olmak gerekmektedir. Eğer Ziraat odalarına kayıtlı değilseniz bu hibe desteğinden yararlanamazsınız. Bununla birlikte çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmış olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmadıysanız en yakın Tarım İl Müdürlüklerine giderek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Ceviz yetiştiriciliğinde bahçe kurulum destekleri ise maliyetinizin yüzde 50’lik kadar olan kısmını kaplamaktadır. Devlet yapmış olduğunuz maliyetinizin yüzde 50’lik kısmını kendisi ödemektedir. Ayrıca diğer kalan kısım için Ziraat Bankası üzerinden ödeme kolaylığı olan bir kredi çekebilmeniz de mümkün olmaktadır. Ceviz yetiştiriciliğinde bahçe kurulum desteklerinden bu şekilde rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Fidan Destekleri

Ceviz yetiştiriciliğinde bir de fidan destekleri sunulmaktadır. Fidan desteği de yüzde 100’lük kadar hibe desteği verilerek sizlere maliyet avantajı sağlanmaktadır. Bu desteklerden yararlanmak için en az 5 dekar kadar olan kısma ceviz dikmeniz gerekmektedir. Ayrıca ceviz fidan boyuna göre de destek devam etmektedir. Genellikle boy önemli olmadan 14 TL gibi bir miktar hibe desteği sunulmaktadır. Bu hibe desteğinden yararlanmak için de çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz en yakın Tarım il ya da Tarım İlçe müdürlüklerine giderek kayıt yaptırabilirsiniz.

Tescilli ceviz fidanına bir de devlet ayrıca destek sağlamaktadır. Sertifika çeşidine ve rengine göre verilen miktarda da çeşitli değişiklikler yaşanmaktadır. Örnek verilmek gerekirse sarı sertifikalı ceviz fidanları 24 TL olurken sarı sertifikalı cevizler ise 18 TL olmaktadır. Devlet destekleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için ve devlet desteklerinden yararlanmak için en yakın Tarım İl Müdürlüklerine giderek bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz