Ana Sayfa İcra - Yasal Takip Çiftçi Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Çiftçi Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

1.618 views

Bankalar tarım ve hayvancılık ile ilgilenen kişilere çeşitli adlar altında krediler verir. Çiftçilerin ekonomik olarak rahat nefes almasını sağlayan bu krediler vaktinde ödenmediği takdirde; banka alacağını alabilmek adına bir prosedür izler. Nitekim kredi borcunu ödemeyen çiftçiler hakkında uygulanan prosedür uyarınca çiftçilere bazı yaptırımlar uygulanır.

Bankalar tarafından çiftçilere verilen kredilerden bazılarının, nispeten daha uygun koşullara sahip olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle devlet destekli olarak Ziraat Bankası üzerinden verilen bu krediler, diğer seçeneklere göre çok daha düşük faiz oranlarına sahiptir ve bunlar genellikle “Çiftçi Kredisi” adıyla verilmektedir. Fakat bilinmelidir ki, bankalar üzerinden verilen kredilerin ödenmemesi durumunda izlenecek prosedür herkes için aynıdır.

Çiftçi Kredisi Ödenmediğinde Bankaların İzlediği Yol

Çiftçi kredisi kullanan kişilerin hazırlanan ödeme planına imza atması, buna uygun bir şekilde ödemeleri yapacağını vaat etmesi anlamına geliyor. Eğer bu ödeme planında yer alan taksitlerden 2 tanesi arka arkaya ödenmez ise bankalar, ilgili kişiye 30 gün süre vermekte ve borcun tamamını faiziyle beraber talep etmektedir. Bu noktadan sonra bütün inisiyatifin bankalarda olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Çiftçi kredisinin ilk taksiti zamanında ödenmeyince bankalar, ilgili kişiyi telefonla arayarak, borcunu ödemesini söyleyecektir. Bunlar standart bir prosedür olup, yasal anlamda bağlayıcılığı yoktur. Fakat 2 taksit art arda ödenmediğinde durum tamamen değişir.

Bu aşamadan sonra bankalar öncelikle borcu olan çiftçiyle anlaşma yoluna gitmeye çalışır ve yeni bir ödeme planı sunarlar. Çiftçiler kendi durumlarına göre bunları kabul edebilir. Hatta kabul etmesi, yasal takibe düşmesini engelleyeceği için olumlu olarak görülebilir. Fakat buradaki temel husus, kabul edilen ödeme planına sadık kalınmasıdır. Eğer sunulan yeni ödeme planına göre de ödeme yapılamayacaksa, sunulan teklif kabul edilmemelidir.

Bankalar tarafından verilen 30 günlük sürede de ödeme yapılmazsa, bu defa yasal takip başlayacaktır. Öncelikle ilgili kişinin bütün mal varlığına tedbir konulur ve bunların satışı tamamen engellenir. Bunlardan yasaya uygun olanlar, kredi borcu karşılığında bankaya geçecek ve banka da bunları satışa çıkararak, kredi borcunu buradan tahsil edecektir.

Bu süreç sonunda ilgili kişinin kredi notunda ciddi bir düşüş olacak ve kara listeye girecektir. Böylece 5 yıl boyunca farklı bir bankadan da kredi kullanması mümkün değildir. Çiftçiler için bu durum adeta felaket anlamına gelir. Dolayısıyla da bankayla anlaşma yoluna gidilmesi ya da farklı bir bankadan borç transferi kredisi kullanılması faydalı olacaktır. Böylelikle çiftçi hem tarlasını kaybetmez, hem de kara listeye girmez.

Borç Yapılandırma Fırsatları

Çiftçilerin ödemedikleri borçlar için zaman zaman yapılandırma fırsatları sunulmaktadır. Bu fırsat sadece Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası üzerinden alınan çiftçi kredilerini kapsamaktadır. Yani tarımsal anlamdaki bütün borçlar için böyle bir fırsat oluşturuluyor. Bu yeni fırsat sayesinde çiftçiler muaccel borçları yeniden yapılandırıyor ve bunun için %3 oranında faiz ödüyor. Vade ise 60 aydır. Ancak borca eklenen faizin yarısı, hazine tarafından karşılandığı için genel anlamda, bu işlemin çiftçiler için ciddi bir avantaj olduğu söylenebilir.

Sicil Affı Nedir?

Çiftçi kredisi nedeniyle kara listeye düşen kişiler için de af çıkarıldı. Böylece çiftçilerin geçmişten gelen bu sorunları da çözüldü. Böylece kara liste sebebiyle çiftçilerin borç yapılandırmasının önündeki en önemli engel kaldırılmış oldu. Çiftçilerin 6 ay içinde burada sunulan fırsattan yararlanması gerekiyor. Aksi takdirde bu sürenin sonuna kadar başvuru yapmayan kişiler haklarını kaybederler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz