Ana Sayfa Devlet Destekleri Çiftçilerin Borç Yapılandırmasına İlişkin Torba Yasası

Çiftçilerin Borç Yapılandırmasına İlişkin Torba Yasası

5.884 views

Tarım Bakanlığı tarafından gelen açıklamalarla birlikte torba yasasında çiftçilerin son yıllarda bankalara olan borçlarından dolayı yaşamış oldukları sıkıntıları giderecek bir yasa geldi. Çiftçilerin bankaya olan borçları bu yeni gelen yasa ile birlikte yapılandırılabilecek. Haberlerde gördüğünüz ve birçok çiftçinin zor durumda kaldığı haberlerinden sonra Tarım Bakanlığı devreye girdi ve yeni bir yasa hazırladı. Torba yasa içerisinde bulunan bu yasa çiftçilerin oldukça işine yarayacak yapılandırma planlarını da içeriyor.

Çiftçi Borç Yapılandırma Tasarısı Nedir?

Çiftçi borç yapılandırma tasarısı, devletin devreye girmesiyle birlikte ortaya çıkmış olan bir yasadır. Artık bu yasa ile birlikte çiftçiler ödeyemedikleri banka borçlarını yapılandırabilecek.. Ayrıca borçlarını ödeyebilmek adına da devletten destek alıp, borçlarını kapatabileceklerdir. Bu borçları kapatmak için almış oldukları desteklerin faizlerinin yarısı tamamen devlet tarafından karşılanacaktır. Bankalar kendilerine borcu olan bu çiftçilerin borçlarının kapatabilmeleri için onlara tamı tamına 5 yılda ek olarak vade verecekleri bu yasa tasarısı içerisinde yer aldı.

Çiftçi Borçlarını Hangi Kurum Tarafından Yapılandırabilecek?

Hükümet tarafından açıklanan torba yasada yer alan çiftçi borçlarının yapılandırılmasını hangi kurumun yapacağı halen netlik kazanmış değildir. Ancak yakın zamanda yapılacak açıklama kapsamında başta Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi olmak üzere birkaç başlı kurumun yapılandırma işlemlerini yapacağı tahmin ediliyor. Nitekim borcu bulunan çiftçiler açıklanacak tarihler arasında bu kurumlara başvurularını yapmaları gereklidir. Akabinde çiftçilerin başvuruları değerlendirmeye alınacak ve değerlendirme sonucunda yapılandırma onaylanması halinde direkt borçlarını kapatabileceklerdir.

Borcunu yapılandıran ve ilk taksiti ödeyen çiftçiler ikinci ödemesini eğer kendileri isterlerse yine 1 yıl daha uzatmak kaydıyla yapılandırabileceklerdir. Çiftçiler bu torba yasasının gelmesiyle birlikte borçlarını 2019 – 2020 – 2021 gibi tarihlerde ödeyecekleri ön örülmüştür.

Çiftçi Yapılandırma Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Çiftçiler borçlarını yapılandırmak için Ziraat Bankasından ya da Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılandırma kredilerini çekebilmektedirler. Bu kredileri çekebilmek için bazı şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Yasanın belirlemiş olduğu şartlar ise şu şekilde olmaktadır;

 • Çiftçinin kredi borcu var ise bu kredinin mutlaka tarımsal faaliyetler içerisinde kullanmış olması gerekiyor.
 • Çiftçinin var olan borcu kapatması için Ziraat Bankası ya da Tarım Kredi Kooperatifinden kredi çekmiş olması gerekiyor.
 • Çiftçinin 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle ödenmesi gereken borcun ödenmemiş olması gerekmektedir. Bu tarihten sonra oluşan ve ödenmemiş olan borçlar bu yasa içerisinde ve yapılandırma içerisinde yer almamaktadır.
 • Çiftçinin borcu için icra takibi yahut dava açılmışsa bu süreçlerin sona erdirilmiş olması gereklidir. Borcu ile ilgili davalık olan çiftçilerin yapılandırmadan yararlanması mümkün değildir.

Yukarıda yer alan şartları sağlıyorsanız, Ziraat bankası ya da Tarım Kredi Kooperatiflerine bizzat başvuru yapabilirsiniz.  Bu krediyi aldığınız zaman elden para size para yatmayacak. Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi direkt olarak borçlu olduğunuz kuruma bu borcu yatıracaktır. Böylelikle borcunuzdan bir anda kurtulma imkanınızda elinizde olacaktır.

Çiftçi Yapılandırma Kredisinin Taşıdığı Özellikler

Çiftçilere verilen yapılandırma kredisi bazı özellikler taşımaktadır. Bu özellikleri bu noktada açıklayalım.

 • Öncelikle borcun ödenmesi gereken tarihten bu yana eğer herhangi bir ödeme gerçekleşmediyse, çiftçiye yüzde 3 gibi bir oranla ödenmediği için faiz uygulanacaktır.
 • Bu borç faizinin tamı tamına yarısı Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacaktır. Borçlu içerisinde olan çiftçi bu faiz oranının sadece yarısını ödemekle yükümlü olacaktır.
 • Çiftçi kredisi ile ilgili işlemleri yalnızca Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yapabileceğinizi de iletmek isteriz.
 • Çiftçinin borcu toplamda 5 taksit olarak hazırlanmaktadır.
 • Yapılandırma başvuruları başladıktan sonra çiftçi ilk taksiti hemen ödedikten sonra ikinci taksitini bir yıl gibi bir süreyle erteleyebilmektedir.
 • Borçlar toplamda 5 yıl içerisinde yılda bir kez olmak kaydıyla ödenecektir.

Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifinin vereceği bu çiftçi yapılandırma kredisi yukarıda verilen şartları taşıyarak sizlere verileceğini söyleyebiliriz.

Çiftçi Yapılandırma Kredisi Örnek Taksit Ödeme Planı

Ayrıca bankalar tarafından hazırlanmış olan örnek bir taksit ödeme planı da bulunmaktadır. Çiftçiler hasat zamanına göre bu tarihlerde değişiklik yapma hakkını da elinde bulundurmaktadır. Örnek ödeme planı ise şu şekilde olabilir.

 • İlk Taksit: Ekim 2019
 • İkinci Taksit: Ekim 2020
 • Üçüncü Taksit:Ekim 2021
 • Dördüncü Taksit:Ekim 2022
 • Beşinci Taksit: Ekim 2023

Örnek ödeme planı dışında; çiftçilerin hasat dönemlerine göre ödeme planı da belirlemesi mümkündür. Nitekim çiftçiler gelirlerinin en yüksek olduğu zamanlarda bu kredileri ödeyebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz