Ana Sayfa Devlet Destekleri Damızlık Düve Yetiştiriciliği Desteği

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Desteği

164 views

Ülkemiz özellikle de büyükbaş hayvancılığı konusunda bazı eksiklikler yaşamaktadır. Hatta ülkemize destek olsun diye yoğunlukla ithal hayvanlar ülkemize girmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ülkemize giren ithal hayvanları en minimuma indirmek adına ve aynı zamanda ülkemizde yetiştirilen büyükbaş hayvancılığının arttırılması adına çiftçilere bazı önemli destekler verilmektedir. Bu desteklerden en çok bilineni ve en çok tercih edileni ise damızlık düve yetiştiriciliği desteği olmaktadır.

Damızlık Düve yetiştiriciliği desteği ile birlikte ülkemizde ciddi anlamda büyükbaş hayvan üretimi artmaktadır. Birçok çiftçi bu destekten yararlanmak istese de bu destekten yararlanmak için bazı önemli adımlara dikkat etmek ve bazı özelliklere de sahip olmak gerekmektedir. Bu özelliklerin neler olduğunu ve nasıl damızlık düve yetiştiriciliğinden yararlanabileceğinizi merak ediyorsanız sizlere önemli birkaç adımdan bahsedeceğiz. Bu desteği almak isteyen büyükbaş hayvan yetiştiricilerin hangi özelliklere dikkat etmesi gerektiğini söyleyeceğiz.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Desteği Nedir ve Kimler Tarafından Bu Destek Verilmektedir?

Damızlık düve yetiştiriciliği büyükbaş hayvan yetiştirmek isteyen bireyler  daha doğrusu yetiştiren bireylere bizzat verilmektedir. Bu destekte bazı önemli noktalar bulunmaktadır ve herkes bu destekten yararlanamamaktadır. Bu destekten kimlerin bizzat yararlanabileceğini bir sonraki başlığımız altında ayrıntılı olarak vereceğiz.

Bu hibe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvancılık ile uğraşan bireylere verilmektedir. Bu destek verilirken il tarafından hazırlanan il proje değerlendirme komisyonu çalışacaktır. Proje değerlendirme komisyonunun verdiği karar ile birlikte bu hibe verilmektedir. Komisyon üyelerinin içerisinde hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği, balıkçılık ve su ürünleri, tarımsal altyapı ve arazi değerlendirme, kırsal kalkınma ve örgütlenme ile koordinasyon ve tarımsal veriler şube müdürleri gibi birçok önemli kişilerden oluşmaktadır. Bu kişilerin verdiği kararlarla hibe destekleri verilmektedir.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Desteğinden Kimler Yararlanabilmektedir?

Damızlık düve yetiştiriciliğinden herkes istediği gibi yararlanamamaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının getirmiş olduğu bazı kurallara dikkat eden ve bazı özellikleri taşıyan kişilerin yararlanabileceğinden bahsedebiliriz. Eğer bu destekten yararlanmak istiyorsanız, alt kısımda yer alan özelliklere sizlerin de sahip olması gerektiğini unutmamalısınız.

  1. Yeni yatırım projeleri olan kişiler ve bu yatırım projeleri içerisinde hayvan alımı, alet yapımı ve inşaat yapımı projeleri içeren ve bu üç projenin de sahibi olan kişiler yararlanabilmektedir.
  2. Yeni yatırım projeleri içerisinde rehabilitasyon ya da kapasite artırımı gibi projelere sahip olan ve en az bu iki projeden birine sahip olan kişiler yararlanabilmektedirler.
  3. Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği’ne üye olan ve bununla birlikte TÜRKVET sistemine kayıt yaptırmış ve en az bu sistemde 3 yıl kaydı bulunan bireylerin kayıtlı aktif sığır işletmesi olan gerçek ve tüzel kişilerden bireysel ya da bir arada yatırım yapabilecek kişiler bunlardan bizzat yararlanabileceklerdir.
  4. Başvuru yaparken, Bakanlık tarafından verilen ve internet sayfasında bulunan bilgiler dahilinde internet sayfasında belirtilen süre içerisinde yatırım yapacağı il üzerinden bu başvuruyu yapmaları gerekmektedir. Başvurular her yıl geçerli olmayıp, yapıldığı yılı kapsadığını da unutmamanız gerekmektedir.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Hibe Oranları Ne Kadar Olmaktadır?

Damızlık düve yetiştiriciliği hibesinden yararlanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de hibe oranlarının diğerlerine göre ne kadar olduğudur. Şimdi sizlere bu hibeden yararlanan kişilerin ne kadarlık bir masrafının karşılanacağı bilgisini verelim.

Bu hibeden yararlanacak kişilerin, eğer yeni inşaat yapımı içerisinde olan ve var olan işletmesinin kapasitesini arttırmak isteyen bununla birlikte yeni inşaat yapımı içerisine giren hayvan yetiştiricilerin yapmış oldukları masrafların gerçekleşme tutarının yüzde 50’lik kısmı devlet tarafından hibe edilmektedir.

Damızlık dişi buzağının alımına alım tutarının toplamda yüzde 50’lik kısmı hibe olarak devlet tarafından destek verilmektedir.

Bununla birlikte eğer hayvanlarınız varsa ve yem karma makinesi, gübre sıyırıcı gibi aletlerin alımını gerçekleştirmek istiyorsanız, alım tutarının yüzde 50’lik kısmı hibe desteği olarak verileceğini sizlere söyleyebiliriz.

Bununla birlikte eğer gerçek veya tüzel kişi iseniz bu hibeye başvurduysanız sadece bir defaya olmak kaydı ile bu hibeden yararlanmanız mümkün olmaktadır. Satın alınacak olan damızlık düvelerin sağlık koşullarının iyi olması ve belirlenen şartları da taşıması çok önemlidir. Ayrıca bu hayvanlar en az 3 aylık gebe düve olmadan satılmayacağını söylemeliyiz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz