Ana Sayfa Devlet Destekleri Devlet Destekli Ceviz Yetiştiriciliği

Devlet Destekli Ceviz Yetiştiriciliği

91 views

Ceviz yetiştiriciliği en çok tercih edilen yetiştiricilikler arasında gelmektedir. Üreticiler ceviz yetiştiriciliği faaliyetleri için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Özellikle de üreticilerin üretimi arttırmak için son zamanlarda devlet çeşitli hibe desteklerini sunmaktadır. Bu hibe desteklerinden bazıları ise fide yetiştiriciliği için verilen destekler olmakla beraber, bahçe yetiştiriciliği için verilen maliyet hibeleri de olmaktadır.

Bunun yanı sıra devlet düşük faiz oranlarıyla kredi çekebilmenize de olanak sağlamıştır. Rahatlıkla Ziraat Bankasından giderek kredinizi çekebilirsiniz. Kredi çekerken de hasat zamanı ödeme yapacağınızı sizlere söyleyebiliriz. Ayrıca bu hibe ve kredi seçeneklerinden yararlanmak istiyorsanız çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere devlet destekli ceviz yetiştiriciliği hakkında bilgi vereceğiz. Devletin hibe desteklerinin neler olduğunu ve bununla birlikte ne kadar hibe alabileceğinizi de bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Yer Alan Hibe Destekleri

Ceviz yetiştiriciliğinde devlet çeşitli alanlarda destek vermektedir. Bunun nedeni de ceviz ülkemizde yoğunlukla kullanılmakta ve yoğunlukla tercih edilmektedir. Bundan dolayı da sıkça ithalat yapılmaktadır. İthalatı sınırlamak ve üretime yeni üreticileri katmak amacıyla anlaşmalı olarak desteklerini sürdürmektedir.

Özel devlet destekli ceviz yetiştiriciliği nedir diye aklınıza bazı sorular gelebilir. Hemen sizlere cevaplayalım. Oluşturmak istediğimiz aşılı ve sertifikalı ceviz bahçesini, orman vasfını yitirmiş arazilerde, hazine arazilerinde veya kendi arazinizde bir proje kapsamında devletin verdiği hibelerden yararlanarak kurmak demektir. Devletin vermiş olduğu bu hibelerden yararlanarak maliyet avantajı elde edersiniz. Gerçek kişiler yani üreticiler çok rahat bir şekilde üretim yapabildiği gibi bunun yanında tüzel kişilerde devletin hibesinden çok rahat bir şekilde yararlanabilir.

Özel ağaçlandırma her alanda olmaz. Sadece belli başlı alanlarda ağaçlandırma yapılabilmektedir. Bunlar ise şu şekilde sınıflandırılabilir.

  • Bozuk vasıflı orman ve boş orman alanlarını kiralamak suretiyle
  • Hazine arazilerini kiralamak suretiyle
  • Gerçek ve tüzel kişi arazileri (tapulu araziler)

Yukarıda yer alan alanlara çok rahat bir şekilde ağaçlandırma işlemi yapılabilmektedir.

Özel Devlet Destekli Ceviz Yetiştiriciliği Hibe Destek Süreci Nasıl Olmaktadır?

Özel devlet destekli ceviz yetiştiriciliğinde hibe destek süreci bazı adımlardan oluşmaktadır. Orman Genel Müdürlüğünün yılda bir defa tespit ederek internet sitesinden ilan ettiği alanlara dilekçe ile talip olunarak süreç başlar. Dilekçeyi iyi bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Gerçek ya da tüzel kişi fark etmeden en fazla 30 dekar kadarlık alana kadar yapacağınız yatırımlarınızdan hibe ve desteklerden yararlanmanız mümkün olmaktadır. Bu alandan fazla yapacağınız yatırımlarda bu tarz bir destek almanız mümkün değildir.

90 gün içerisinde belirlediğiniz projeyi sunmanız gerekmektedir. Arazi tahsis süresi ilk aşamada 49 yıl olarak belirlenmiştir. Orman arazilerinde herhangi bir şekilde kira bedeli ödenmemektedir. Saha teslimi belgeler verildikten hemen 90 gün sonunda yapılır. Orman köyü nüfusuna kayıtlı olan arazilerde kullanılabilmektedir. Ayrıca orman köyü arazileri dışında o köyde ikamet eden gerçek kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında da ceviz yetiştiriciliği yapılabilir. Orman içi açıklıklarda, Hazine arazilerinde, Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde  de kullanım hakkı olabilir. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi almak için Tarım İl Müdürlüklerine gitmeniz önerilir. Sahipli arazilerde odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile 3 hektara kadar yapacakları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmaları için bir defaya mahsus olmak üzere hibeye esas yatırım giderleri cetveli tutarının %65’i kadar hibe hakkı çiftçilere özel olarak verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz