Ana Sayfa Devlet Destekleri Devlet Destekli Tarım Kredilerine Başvuru Şekilleri, Şartları

Devlet Destekli Tarım Kredilerine Başvuru Şekilleri, Şartları

117 views

Tarım ve hayvancılık, devlet tarafından desteklenen alanlar arasında bulunmaktadır. Bu alanlarda kullanılmak üzere devlet tarafından düşük faizli ve faizsiz krediler verildiği gibi tamamen hibe olacak şekilde de krediler verilmektedir. Temel hedef, tarımsal üretimin artması ve bu alanda daha yüksek seviyelerde istihdam sağlanmasıdır. Böylece ülke ekonomisinin bu durumdan olumlu etkileneceği amaçlanıyor. Çiftçilerin devlet destekli tarım kredilerine başvuru şekilleri, şartları hakkında bilgi sahibi olması, başvuruların onaylanması adına önemlidir.

Devlet Destekli Tarım Kredilerinin Miktarı

Devlet destekli olan tarım kredilerinin miktarı sabit olmayıp farklılık göstermektedir. Yatırım yapılacak alana bağlı olarak rakamın yüksek seviyelere çıktığı bilinmektedir. Fakat burada alınacak kredinin düşük faizli, faizsiz ve hibe şeklinde olması da etkilidir.

Hibe olarak verilen kredilerde üst sınır genellikle 30.000 TL ile 50.000 TL arasında değişmektedir. Alınan kredinin kullanılacağı kent, kredi talep eden kişinin yaşı ve cinsiyeti, bu miktarı etkilemektedir. Burada bilinmesi gereken hususlardan birisi de hibenin harcanacak paranın tamamı için değil, %55 ile %75’lik bir kısmı için verildiğidir.

Düşük faizli ya da faizsiz olarak kullanılacak olan kredilerin miktarı ise çok daha yüksektir. Faizsiz olarak çiftçiler 100.000 TL’ye kadar finansman desteği alabilirken, yine yapılacak olan yatırımın belli bir oranı söz konusudur. Düşük faizli kredilerde ise böyle bir şart bulunmamakta ve çiftçiler harcayacakları miktarın tamamı için kredi desteği alabilmektedir.

Devlet destekli olan krediler ve desteklemelerden bazıları şu şekildedir:

  • Genç Çiftçi Desteği
  • IPARD Projesi
  • Traktör Kredisi
  • Ürün bazlı desteklemeler
  • Tarımsal sulama destekleri
  • Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası üzerinden verilen destekler
  • KOSGEB Kredileri
  • Örtü altı tarım desteği

Devlet Destekli Tarım Kredilerinin Başvuru Şartları

Yukarıda genel hatları ile belirtilen kredilere yapılacak olan başvuruların şartları da farklılık göstermektedir. Bu krediler tek bir yerden verilmediği için bu durum oluşmaktadır. KOSGEB, TKDK, IPARD projesi gibi farklı yerlerden krediler alındığı gibi direkt olarak Ziraat Bankası üzerinden de devlet destekli tarım kredisi kullanılabilir.

KOSGEB üzerinden alınacak olan destek için çiftçilerin KOSGEB sistemine kayıtlı olması ve daha önce verilen girişimcilik sertifikasına sahip olması gerekiyor. Son olarak ise yapılacak olan yatırımın detaylı bir şekilde projelendirilerek, başvurunun bu şekilde yapılması gerekiyor. Benzer durum IPARD projeleri kapsamında verilen krediler için de geçerlidir.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası üzerinden alınan desteklerde ise başvuru şartları genellikle ÇKS belgesi, ekspertiz raporu tarzındaki belgelerdir. Bunların dışında kredi notuna da fazlasıyla dikkat edilmektedir.

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi devlet tarafından desteklenen her kredi kendi içinde özeldir ve buna bağlı olarak başvuru şartları farklılık gösterir. Burada bahsedilen şartların ilerleyen dönemlerde tamamen değişmesi dahi söz konusu olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz