Ana Sayfa Devlet Destekleri Devlet Destekli Tarım Sigortası Nedir?

Devlet Destekli Tarım Sigortası Nedir?

94 views

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, doğal afetlerden fazlasıyla etkilenmektedir. Bu afetler sonucunda üretilen tarım ürünlerinin büyük bölümü zarar görür ve bazen hasat dahi yapılamayacak duruma gelir. Bu tür olumsuzluklardan çiftçilerin daha az etkilenmesi için TARSİM programları hazırlandı. Söz konusu programlar sayesinde üreticilerin yaşayacakları olası maddi kayıplar, minimuma inecek ve böylece afetler, üreticileri çok daha az etkileyecektir.

Sigorta, herhangi bir değerli ürünün zarar görmesinde devreye giren uygulamalara verilen genel isimdir. Tarımda da benzer şekilde işlevini yerine getirmekte ve doğal afetler sonucunda meydana gelen zararlar, sigorta tarafından karşılanmaktadır. Böylece üreticilerin herhangi bir kaybı olmuyor. Fakat sigorta yaptırmak için poliçe bedelinin ödenmesi gerekiyor. Bu noktada da devreye TARSİM programları girmekte ve üreticilerin çok daha rahat ödeme yapması için sigorta poliçelerinin bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Devlet Destekli Sigorta İçin Yaptırılması Gereken Kayıtlar

Bilindiği gibi devletin farklı kayıt sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlerdeki kayıtlar, devlet için o kişinin çiftçi olduğunu gösterir. Dolayısıyla da kayıtları olmayan üreticilerin sadece sigorta desteği değil, devlet tarafından verilen herhangi bir destekten yararlanması söz konusu değildir.

Çiftçilerin üretim yaptıkları alana bağlı olarak yaptırmaları gereken kayıtlar şu şekildedir:

  • Açık alanda (tarlada) tarım yapanlar: ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi)
  • Seracılık ile uğraşanlar: ÖKS (Örtü Altı Kayıt Sistemi)
  • Hayvancılıkla uğraşanlar: TÜRKVET (Veteriner Kayıt Sistemi)
  • Su ürünleri üretenler: SKS (Su Ürünleri Kayıt Sistemi)
  • Arıcılık yapanlar: AKS (Arıcılık Kayıt Sistemi)

Çiftçiler, üretim alanlarına göre resmi kayıtlarını yaptıktan sonra verilen devlet desteğinden yararlanabilir. İlk defa üretim yapmaya başlayacak olan kişiler ise gerekli olan kurumlara başvuruda bulunarak kayıtlarını oluşturmaları gerekiyor.

Devlet Destekli Sigorta Nasıl Yaptırılır?

Devlet destekli tarım sigortası ile standart sigorta arasında ciddi farklılıklar bulunmamaktadır. Gerekli belgeleri hazırlayan çiftçiler anlaşmalı acenteler ya da TARSİM genel merkezi üzerinden başvurularını yapar. Bu aşamadan sonra sigorta konusu tarla, hayvan vb. unsurlar incelenir. İnceleme sonuçları ile beyanlar arasında uyumsuzluk olmaması durumunda, sigorta primlerinin tutarları belirlenir. Bu aşamadan sonra TARSİM üzerinden yapılan başvurunun aşamaları takip edilebilir.

Yapılacak olan incelemeler sonucunda başvurunun kabul edilmesi halinde devlet tarafından verilecek olan destek oranı %50 ile %66 oranında değişmektedir. Çiftçiler için destek %66 seviyesine kadar çıkarken, hayvancılıkla uğraşanlara en fazla %50 oranında destek verilmektedir.

Tarım Sigortası Kapsamı Nedir?

Tarım sigortasının kapsamının oldukça geniş olduğu söylenebilir. Açık ve kapalı alanda yapılan bitki üretimi için ana risk dolu olarak kabul edilmiş ve bundan dolayı oluşan zararlar kapsam dahilindedir. Bunun dışında hortum, sel, heyelan ve deprem gibi doğal afetlerin dışında kalite kaybı da kapsama alınmıştır. Kapalı tarımda bunların dışında araç çarpmaları sonucunda oluşan zararlar da ödenmektedir.

Hayvancılıkta da benzer durumlar söz konusu olup, kapsam oldukça geniştir. Zorunlu kesimden zehirlenmelere varıncaya kadar çok sayıda durum sigorta kapsamında bulunmaktadır.

Sigorta kapsamının geniş olması, üreticilerin maddi anlamda neredeyse hiç zarar etmemesi anlamına gelmektedir. Doğal afet durumunda yaşanan ciddi kayıplar sonrasında sigortadan bunun karşılığı kısa sürede alınmakta ve üreticiler böylece herhangi bir kayıp yaşamamaktadır. Ayrıca sigorta priminin önemli bir kısmı devlet tarafından ödenmesinin yanında, %25’lik bölüm ödenerek geri kalan borcun hasat dönemine ertelenmesi de mümkündür.

Tarım Sigortası Kapsamında Olan Hallere Bağlı Yaşanan Zarar Durumunda Ne Yapılır?

Yukarıda sayılan doğal afetlerden birisinin yaşanması sonucunda üreticilerin kayıp yaşaması durumunda, TARSİM üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Bu aşamadan sonra bakanlık tarafından eksperler görevlendirilmekte ve geniş kapsamlı bir ekspertiz raporu hazırlanmaktadır. Olayın kapsam içinde olup olmadığı ve kapsam içindeyse ödemenin ne kadar olacağı, bu raporla belirlenmektedir. Eğer rapor, sigorta kapsamında derse çiftçilere sigortadan ödeme yapılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz