Ana Sayfa Devlet Destekleri Devlet Pancar Destek ve Hibeleri

Devlet Pancar Destek ve Hibeleri

1.409 views

Pancar sezonunun başlamasıyla birlikte üreticiler çalışmalara başladı. Pancar üretimi de ülkemizde son zamanlara oranla artış gösteren üretim şekillerinden biri oldu. Pancar üreticileri özellikle de devlet desteklerinden yararlanmak için kolları sıvadı. Çünkü pancar destekleri sayesinde birçok üretici normale oranla artık bellerini doğrultabiliyorlar. Çünkü devlet pancar üreticilerine çeşitli şekillerde destekler vermektedir. Bu desteklerden en çok bilineni ise mazot desteği olmaktadır. Bu yazımızda pancar üreticilerinin alabilecekleri üretim desteklerinden ve bu üretim desteklerinden almak için neler yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu konuya girmeden küçük bir hatırlatma yapmakta fayda olacağını düşünüyoruz. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz bu üretim desteklerinden yararlanamazsınız. Bunun için mutlaka kayıtlı olmanız gerektiğini unutmayınız. Bunun yanı sıra çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz bilgilerinizi güncel tutmaya özen gösteriniz.

Pancar Destekleri Miktarları

Devlet özellikle de şeker pancarı üreticilerini desteklemektedir. Şeker pancarı üreticilerinin daha çok üretim yapmaları için çeşitli destekler vermektedir. Bu yazımızda ne kadar destek alabileceğinizden bahsedeceğiz. Eğer şeker pancarı üreticisiyseniz gübre desteği verilmektedir. Gübre desteği miktarı ise son zamanlarda yapılan incelemelere göre dekar başına 7.5 TL olmaktadır. Bununla birlikte mazot desteği almak istiyorsanız yine dekar başına 7.5 TL gibi bir destek ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu destekleri dekar başına alırsınız. Örnek vermek gerekirse, 10 dekarlık bir alanınız olduğunu düşünelim. Bu alan için destek başvurusunda bulundunuz. 15 TL gübre ve mazot desteği alacaksınız. 10 dekarlık bir alana sahip olduğunuz için de alacağınız miktar toplamda 150 TL olmaktadır. Bunun yanı sıra eğer malzemeye ve ayrıca makineye ihtiyacınız var ise makine hibelerinden de bir defaya mahsus olmak kaydıyla yararlanmanız da mümkün olmaktadır.

Pancar desteklerinden yararlanmak için mutlaka yapmanız gereken çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz bilgilerinizi güncel tutmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi güncel tutmanız gerekmektedir. Eğer bilgilerinizi güncel tutmazsanız bu kredi ve hibe fırsatlarından rahatlıkla yararlanamazsınız. Bunun için mutlaka dikkat etmeniz gereken kredi ve hibe desteklerine destek olmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz