Ana Sayfa Devlet Destekleri Devlet Tarım Aletleri Destekleri Tarımsal Mekanizasyona Hibe

Devlet Tarım Aletleri Destekleri Tarımsal Mekanizasyona Hibe

194 views

Devlet çiftçilere önemli desteklerini sürdürmektedir. Çiftçiler özellikle de üretim ile ilgili birçok desteği alabilmektedir. Ama bu desteklerden en çok bilineni ve kullanılanı tarım aletleri destekleri olmaktadır. Tarım aletleri desteklerinin kredi olarak adlandırılmasının diğer bir adı ise tarımsal mekanizasyona hibe olarak adlandırılmaktadır.

Bu hibe verilirken sizlere hangi aleti almanıza da olanak sağlanmıştır. Bu aletlerin listesi de hibe olarak verilirken sunulur ve yalnızca bu aletleri alan kişilere hibe olarak sunulmaktadır. Bu makine olarak adlandırılan hibe ürünlerinin başında traktör gelmektedir. Traktörle birlikte çapa makinesi de bu hibe desteği arasında yer alan makineler arasında yer almaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı makine ve ekipman hibe destek programı tebligat yayınlayarak hangi ürünleri almanız neticesinde bir hibe almanız da mümkün olmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi adı altında yürütülen bu program ile birlikte hibe hakkı kazanabilirsiniz..

Tarımsal Mekanizasyona Hibe Desteklerinin Özellikleri

Bu hibenin önemli özellikleri de bulunmaktadır. Öncelikle almak istediğiniz ekipmanların hibe ekipmanları içerisinde yer alması gerekmektedir. Hibe ekipmanları içerisinde yer alamayan ekipmanlara hiçbir şekilde hibe desteği verilmeyecektir. Eğer hibe ekipmanları içerisinde yer alıyorsa ve şartlarınız da bu hibeyi alma konusunda uyuyorsa yüzde elli gibi bir oranla sizlere destek vermeniz de mümkün olacaktır. Alet, makine ve diğer üretimle ilgili olan tüm ekipmanların alımında bakanlık tarafından sizlere yüzde 50 ile bir destek verilmektedir.

Bu hibe desteğini almak için gerekli belgelerin listesi ise şu şekilde olmaktadır.

Makine ve ekipman bilgi formunun tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir. Şirketler ya da bireyler için ÇKS belgesi gerekmektedir. Çiftçi kayıt sisteminde yer almıyorsa hemen gidip üye olması gerekmektedir. Ayrıca sizlerde bir de Tarımsal amaçlı kooperatifler ve benzerleri için bir yönetim kurulu kararının tam bir şekilde verilmiş olması gerekmektedir. Fiyat araştırması beyanı ve proforma faturanın belgeler içerisinde yer almış olması gerekmektedir. Eğer tüm bu belgeler yer alırsa hibe desteğinden çiftçiler yararlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz