Ana Sayfa Devlet Destekleri Dönüm Başı Tarla Parası

Dönüm Başı Tarla Parası

2.620 views

Devlet tarafından tarımsal faaliyetleri teşvik etmek için verilen farklı destekler vardır. Tarla parası olarak bilinen bu destekleme, dönüm/dekar başına verilmektedir. Çiftçilerin tarlaları ne kadar büyükse aldıkları destekleme de o kadar yüksek olmaktadır. Ayrıca üretilen ürüne göre verilen destekleme miktarının değiştiğinin de bilinmesi gerekiyor.

Tarla parası, seralar ve farklı üretim noktalarını kapsamaktadır. Seralar için verilen miktar 150 TL olup, bu para biyoteknik savaşma için verilir. Ayrıca biyolojik savaş adına 350 TL de ekstra olarak verilmektedir. Seraların verimliliğin çok yüksek olmasına bağlı olarak ürünlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve böceklerden etkilenmemeleri için 460 TL ödeme yapılır. Seralara verilen destekleme miktarının açık alan desteklemesinden çok daha yüksek seviyede olduğu söylenebilir.

Dönüm Başı Tarla Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından verilen bu destek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartları sağlayan çiftçiler düzenli olarak bu ödemeleri almaktadır. Verilen desteklemeler her yıl gerekli görülmesi halinde güncellenerek arttırılmaktadır. Bu yıl verilecek olan dönüm başı ücret 100 TL olarak açıklandı. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi ürüne bağlı olarak bu miktarın artması ya da azalması söz konusudur.

Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan ödemelerin resmi ismi küçük aile şirketi yardımıdır. Tarımsal faaliyetlerin devam etmesi için verilen yardımlardan yararlanılabilmesi için çiftçilerin ÇKS belgelerinin bulunması gerekiyor. Belgesi olmayan çiftçilere ödeme yapılmamaktadır. Ayrıca ÇKS belgesinin yıllık yenilenmesi gerektiğinin de unutulmaması gerekiyor.

ÇKS kaydı bulunanlara dönüm başı verilen destekler şu şekildedir:

  • Mazot ve Gübre Desteği: 11 TL
  • Tarla desteği: 3 TL
  • Fındık parası: 170 TL
  • Meyve sebze desteği: 50 TL
  • Sera Desteği: 150 TL
  • Süs Bitkisi:100 TL

Yapılacak olan düzenlemeler neticesinde bu rakamların değişebileceğinin unutulmaması gerekiyor.

Dönüm Başı Tarla Parası Ne Zaman Ödenecek?

Tarla parası, Ziraat Bankası aracılığıyla çiftçilere ödenmektedir. Yoğunluğa bağlı olarak T.C. kimlik numarasının son rakamına göre ödeme takvimi belirlenmektedir. Yapılacak olan ödemelerin Nisan ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Üreticiler, nüfus cüzdanları ile Ziraat Bankası şubelerine giderek desteklemelerini alabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz