Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık En Verimli Arı Irkı Hangi Arı Irkı ve Çeşitleri Olmaktadır?

En Verimli Arı Irkı Hangi Arı Irkı ve Çeşitleri Olmaktadır?

316 views

Arıların her bir bal arısı oldukça önemli olmaktadır. Çünkü arıcılık için en önemli  nokta ise bal yapabilmeleri ve bununla birlikte çiçek oluşumu için de oldukça önemli olmaktadır. Arılar çalışkan varlıklar olmasının yanı sıra bir diğer yandan da yaşamın ve renkliliğin devamı için de oldukça önemli olmaktadır. Arıcılık ile uğraşmak isteyen kişiler de en verimli arı ırkının hangi ırk olduğunu oldukça merak etmektedirler. Arıcılık ile uğraşan kişilerin arıcılıktaki en verimli arı ırkının hangilerinin olduğu merak edip onun üretimini yapmak istemektedirler. Bu yazımızda sizlere en verimli arı ırkının hangi ırk olabileceğinden bahsetmeye çalışacağız.

En Verimli Arı Irkı Hangi Irk Olmaktadır?

Arıların genellikle en verimli arı ırkı diye bir şey değerlendirmemiz mümkün değildir. Arıların en verimli ırkı diye bir şey dememiz uygun değildir. Her ırk için de arı ırkı farklı olmaktadır. Irkların en iyi olmasını ve arıların en verimli olmasını istiyorsanız, coğrafi bölge ve arıların yakınında bulunan bitki türlerine çok dikkat etmek gerekmektedir. Arı kolonileri, genotiplerinin en iyi uyum sağladıkları coğrafyada ve kendilerine en uygun çevre ve koloni bakım koşulları sağlandığında sağlıklı, verimli olurlar. Bu yüzden de arıları satın aldığınızda yakınlarında mutlaka bol bol çiçeğin olmasına ve uyum sağlayabilecekleri bir ortamda olmalarına özen göstermelisiniz. Bu şekilde en iyi ve en verimli ırka sahip olabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz.

Arı türlerinin farklılıkları kovanlara göre farklılık gösterebileceğini sizlere hatırlatmak isteriz. Örnek olarak sizlere şunu söyleyebiliriz. Oğul verme gibi bir durumu olmayan ırkları eğer   sıkışık bir kovan içerisinde olmaları durumda ise oğul vermeye başlayabilirler. Eğer arı ırkı alıyorsanız ve arıcılık ile uğraşacaksanız hangi arı türü değil bölgenizde hangi arı ırkının daha iyi yaşadığını öğrenip ona göre arıları tercih etmeniz gerekmektedir. Ülkemiz farklı farklı coğrafi bölgelere sahip olmaları iklimsel özelliklere sahip olmaları neticesinde çok farklı bal arıları ve verimli bal arılara sahip olmaktadır. Eğer gezici arıcılık yapılacaksa, arıların götürüleceği alan mesafesinin 200 kilometrenin üzerinde olmaması önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz