Ana Sayfa Banka Kredileri Faizsiz Traktör Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz Traktör Kredisi Veren Bankalar

98 views

Tarımsal faaliyetlerle uğraşan emekçi çiftçilerimiz; işlerini kolaylaştırmak ve üretimi artırabilmek adına traktöre ihtiyaç duyar. Ancak Traktör fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle bir çiftçinin peşin parasıyla traktör alabilmesi pek mümkün değildir. Hal böyle olunca bankaların verdiği Traktör Kredileri önem kazanmaktadır. Fakat maliyetlerini düşürmek ve kazançlarını artırmak isteyen çiftçilerimiz çok fazla faiz ödemek istemezler. Bu durumu değerlendiren bazı özel ve kamu bankası faizsiz traktör kredisi vermektedir.

Tarımsal faaliyetler, bir ülkenin ekonomisinin en önemli ayaklarından birisidir. Tarımın daha kaliteli yapılması için devlet tarafından farklı desteklemeler yapılmaktadır. Bunlardan birisi de traktör almak isteyenler için verilmektedir. Bankalar ve farklı devlet kurumları aracılığıyla verilen desteklemeler sayesinde, kredi maliyetlerinin ciddi şekilde düştüğü bilinmektedir.

Bu kapsamda hangi bankaların Traktör Kredisi verdiği, şartlarının ne olduğu, kredinin nasıl alınabileceği hakkında sizler için bir yazı hazırladık. Nitekim bu yazımızı okuyarak hangi bankadan Traktör Kredisi alabileceğiniz hakkında karar verebilirsiniz.

Faizsiz Traktör Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Faizsiz traktör kredisi veren bankalar ifadesi, çiftçileri oldukça heyecanlandırmaktadır. Fakat bankalar direkt olarak böyle bir kredi vermemektedir. Bu tür krediler için devlet teşvikleri ve IPARD gibi farklı projelerin kapsamında kredi kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde yüksek faiz oranları ile karşılaşılması adeta kaçınılmaz olacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda IPARD kapsamında alınan traktörlerin %50’si hibe olacak şekilde destekleme yapılmıştı. Fakat 2019 yılı için böyle bir uygulama yapılıp yapılmayacağı şuan tam olarak bilinmiyor. Bunun haricinde KOSGEB tarafından verilen farklı desteklemeler vardır ve bunlardan bir kısmı hibe, bir kısmı ise faizsiz olarak girişimcilere verilmektedir. Bunların şartları nispeten biraz farklı olup, bankalardan farklı sistemle çalışmaktadırlar.

Faizsiz traktör kredisi noktasındaki seçenekler bu şekildedir. Bunun haricinde bankaların direkt olarak çiftçilere verdiği herhangi bir uygulama yoktur.

Traktör Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz seçeneğin günümüz şartlarında neredeyse imkansız olması, çiftçilerin uygun faizli seçeneklere yönelmesine neden olmaktadır. Bu noktada bir kamu bankası olan ve çiftçilere destek için faaliyet gösteren Ziraat Bankası dikkatleri çekmektedir. Ziraat Bankası tarafından yıllık %6 faizle traktör kredisi verilmektedir. Bu kredinin vadesi ise 72 aya kadar uzatılabilmektedir. Ayrıca ödeme planı hazırlanırken, hasat dönemine göre bir plan oluşturulabilir. Böylece çiftçiler, zorlanmadan ödeme yapacaktır. Bunun haricinde Şeker Bankası, Yapı Kredi ve TEB gibi farklı kurumlarda çiftçilere farklı seçenekler sunmaktadır.

Devlet destekli olarak bu seçeneklerden yararlanmak için ÇKS belgesine sahip olmanız gerekiyor. Bunun dışında standart belgeler bankalar tarafından talep edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz