Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık Gezginci Arıcılık mı? Sabit Arıcılık mı?

Gezginci Arıcılık mı? Sabit Arıcılık mı?

797 views

Arıcılık ile uğraşmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği şeylerden biri de gezginci arıcılık mı yoksa sabit arıcılık mı sorusudur. Bu yazımızda sizlere gezinci arıcılık ile sabit arıcılık ile ilgili önemli özelliklerden bahsedeceğiz. Ayrıntılı bilgi almak için arıcılık işi ile uğraşmak isteyenler halk eğitim merkezlerine giderek bu konularla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız ve eğitim almak istiyorsanız da halk eğitim merkezlerine gidebilirsiniz. Halk eğitim merkezlerinde hem arıcılık ile ilgili bilgi alabilir hem de ayrıca arıcılık ile ilgili sertifika da elde edebilmeniz de mümkün olmaktadır. Bu yazımızdan da gezginci arıcılık mı sabit arıcılık mı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Gezginci Arıcılık Nedir?

Gezginci arıcılık hakkında bilgi vererek konuya devam edelim. Gezginci arıcılığın sabit arıcılığa göre daha fazla para kazandırdığını sizlere de söyleyebiliriz. Gezginci arıcılık da adından da anlaşılacağı gibi gezginci ve yer değiştirici arıcılıktır. Bu nasıl yapılmaktadır. Gezginci arıcılıkta bal arılar için çiçekler çok önemlidir. Mevsimler değiştiği zaman arılar çiçek bulamazlar. Bu anlamda çiçek bulacakları yerlere bal kolonilerinin taşınması işi ile uğraşan ve mevsimlere kolonilerin yerlerini değiştiren arıcılık türüne ise gezginci arıcılık denmektedir.

Bu işi yapmak için öncelikle arıcılık ile uğraşan kişilerin kolonileri nereye ve nasıl taşıyacaklarını bilmeleri ve buna göre de plan yapmaları gerekmektedir. Uygun ve güzel bir arıcılık yapmak istiyorsanız onları iyi coğrafi iklimlere ve iyi koşullara götürmeniz çok önemlidir. Bu şekilde daha fazla üretken ve daha fazla çalışan arılara sahip olmanız da mümkün olacaktır. Bu anlamda eğer daha fazla para kazanmak istiyorsanız gezginci arıcılık yapabilirsiniz.

Sabit Arıcılık Nedir?

Sabit arıcılık ile uğraşan kişiler ise mevsimler değişse bile arıların yerleri değişmemektedir. Maliyet olarak daha az maliyetli olsa da bu arılardan gelen gelir kaynağı gezginci arıcılık kadar olmamaktadır. Sabit arıcılıkta taşıma ve önemli maliyet unsurları olmadığı için rahatlıkla arıcılık yapabilirsiniz. Gelen gelirinizi de yaz ve ilkbahar aynı zamanda da sonbahar mevsimlerinde elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz