Ana Sayfa Devlet Destekleri Hangi Traktör Modellerine Devlet Tarafından Hibe Sağlanıyor?

Hangi Traktör Modellerine Devlet Tarafından Hibe Sağlanıyor?

219 views

Traktörler, kırsal alanda tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin en önemli yardımcılarıdır. Bu araçlar, tarlalarda yapılan ekim, dikim ve gübreleme gibi işlemlerin kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Ayrıca yük taşıması noktasında da kullanılır. Kullanım alanı oldukça geniş olan traktörler özellikle çiftçiler, arıcılar ve süt üreticilerinin işlerini kolaylaştırır.

Traktörün öneminin yüksek olması ve üretimi arttırması sebebiyle devlet tarafından desteklenen bir konudur. Bazı traktör modellerinin alınması durumunda hibe kredi seçeneklerinden yararlanıldığı gibi düşük faizli ve faizsiz krediler de sağlanır. Bunlar bazen devlet kurumları tarafından verilirken, bazen de ortak yürütülen projeler kapsamında hibe desteği sağlanır. Bu durum ise hangi traktör modellerine devlet tarafından hibe sağlanıyor sorusunun sorulmasına neden olmaktadır.

Devlet Destekli Hibe Traktör Kredisi

Tarımsal kalkınmayı ve üretimi arttırmak için devlet tarafından verilen desteklerden birisi de hibe traktör kredisidir. Bu kredi Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülen IPARD projesi kapsamında verilmektedir. Traktör hibesinden yararlanmak için ise belli şartlar vardır. Öncelikle söz konusu destekleme sadece süt üreticiliği yapan çiftçilere sağlanmaktadır.

Süt üreticiliği yapan çiftçiler, destekleme kapsamında olan traktörlerden birisini almaya karar verdiğinde, proje kapsamında %50 ila %65 oranları arasında hibe desteği almaktadır. Alınan traktörlerin 82 KW ve 110 HP gücünde olması gerekiyor. Bu güçte olan farklı markalar destekleme kapsamında bulunmaktadır. Bu markalar şunlardır:

Agrifarm, Agripower, AGT, Antonio Carraro, Carraro, Case IHChery, Claas, Artrak Superline, Başak, Başkent, Belarus, BMC, Bolinder-Munktell, Bozok, Branson, Super Major, Super Star, David Brown, Deutz, Dexta, Eicher, Erkunt, Farmtrac, Fiat, Ford, Hattat, IMT, International, İşbora, John Deere, Kubota, Landini, Massey Ferguson, New Holland, Same, Steyr, Tümosan, Türk Traktör, Leyland, LS Tractor ve Universal.

Yukarıdaki markalar incelendiğinde, hemen hemen her markanın destekleme kapsamında olduğu görülecektir.

Hibe Traktör Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hibe traktör kredisi alabilmek için TKDK tarafından yürütülen IPARD projesine başvuru yapılmalıdır. Bunun için ise öncelikle TKDK tarafından istenen şartların sağlanması gerekiyor. Bilindiği gibi TKDK, bütün illeri değil, sadece gelişimine katkı sağlanması amaçlanan bazı illerdeki çiftçilere desteklemeler vermektedir. Bundan dolayı öncelikle bu illerden birisinde çiftçilik yapılıyor olması gerekiyor.

Yapılacak olan başvuru detaylı olarak incelenecek ve gerekli şartların sağlanması durumunda fatura tutarının %50’si ile %65’i arasında bir hibe desteği verilecektir.

Düşük Faizli Traktör Kredileri

TKDK tarafından verilen hibe krediden yararlanamayanlar için farklı seçenekler bulunmaktadır. Bunlar hibe şeklinde olmayıp, düşük faizli krediler şeklindedir. Çiftçilerin bundan yararlanabilmesi için Ziraat Bankası şubelerine başvurması ve detaylı bilgi alması gerekiyor. Tarımsal faaliyetleri desteklemek temel amacı olan banka tarafından verilen kredilerin faizlerinin %50 ile %75’lik kısmı gerekli şartların sağlanması durumunda devlet tarafından karşılanmaktadır.

Ziraat Bankası’ndan düşük faizli kredi alabilmek için çiftçilerin ÇKS kaydının bulunması gerekiyor. Bunun haricinde ise kredi notu ve mevcut ödenen krediler de dikkate alınıyor. Bu kriterlerin incelenmesi sonucu, başvurunun onaylanması durumunda alınacak olan traktörün ücretinin %75’i kadar kredi, düşük faizle çiftçilere verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz