Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Hindi Yetiştiriciliği Karlı Mıdır? Maliyeti Nedir?

Hindi Yetiştiriciliği Karlı Mıdır? Maliyeti Nedir?

1.870 views

Hindi yetiştirmek, son yıllarda kanatlı hayvan yetiştiriciliği içerisinde moda olmuş akımlardan biri olmuştur. Bunun en önemli nedeni ise diğer kanatlı hayvanlara göre daha fazla getiriye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte hindi yetiştiriciliğini devlet destek vermektedir. Çeşitli hibe desteklerini hayvan yetiştiricilerine sunmaktan da büyük bir gurur duymaktadırlar. Özellikle de 2019 ile 2020 yıllarında Hindi yetiştiriciliği konusunda ciddi hibe destekleri verilmektedir. Bu hibe desteklerinden yararlanmak istiyorsanız çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı biri değilseniz bu hibe desteklerinden ve bankaların vermiş olduğu kredilerden yararlanmanız da mümkün olmamaktadır. Bunun için mutlaka çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmalı ve eğer kayıtlı iseniz de kaydınızı güncel halde tutmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere hindi yetiştiriciliği hakkında bilgi vereceğiz. Bu yetiştiriciliğin karlı olup olmadığından da bahsedeceğiz. Yazımızı okuyarak aklınızdaki sorulara önemli cevaplar bulabilirsiniz.

Hindi Yetiştiriciliği Nedir?

Hindi yetiştiriciliği son zamanlarda özellikle de Anadolu bölgesinde ciddi anlamda revaçta olan faaliyet alanlarından biri haline gelmiştir. Hindi yetiştiriciliğinin bu kadar çok ilgi görmesinin altında yatan en önemli neden ise hindi yetiştiriciliğinin diğer kanatlı hayvan yetiştiriciliğine göre daha fazla karlı bir faaliyet alanı olmaktadır. Tarım Bakanlığı tarafından hindi yetiştiriciliği konusunda ciddi destekler verilmektedir. Hindi yetiştiriciliğinin karlılığı oldukça fazla olmaktadır. Ama bunun yanı sıra maliyeti de diğer kanatlı hayvanlara göre daha maliyetli bir insan olmaktadır. Hindi etinin bu kadar çok tercih edilmesinin altında yatan en önemli nokta ise diğer kanatlı hayvanlara göre daha lezzetli ve kolestrol oranı daha sağlıklı olan bir hayvan türü olmaktadır.

Çeşitli hindi ırkları bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ise bronz ırk olmaktadır. Bunun yanı sıra, siyah ırk, beyaz ırk, sarı ırk, hibrit ırk olmaktadır.

Hindi Yetiştiriciliği Maliyeti

Hindi yetiştiriciliğinin önemli maliyeti olmaktadır. Bu maliyet kalemleri ise şu şekilde olmaktadır. -Her 10 hindi civcivi için etrafı kapalı 10×10’luk bir alan, talaş, saman veya kuru ot, asma yemlik, su çeşmesi, Kümes hayvanları yemliği, hindi civcivi, kümes hayvanları çiti, çit kazıkları, kafesler maliyet kalemleri içerisinde yer almaktadır. Hindi yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız yukarıda yer alan noktalara dikkat ederek öncelikle bunları satın almanız gerekmektedir. Hindi yetiştiriciliği diğer kanatlı hayvan yetiştiriciliğine göre daha maliyetli olma konusu ile ünlü olmaktadır. Bu anlamda hindi yetiştiriciliğinde maliyet kalemlerine dikkat etmek gerekmektedir.

Hindi yetiştiriciliği hem daha karlı hem de daha gelir sahibi bir iş olmaktadır. Bu anlamda karlı bir iş olan hindi yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız daha karlı bir geliriniz olacaktır. Bunun için de karlı bir iş ile uğraşmak istiyorsanız mutlaka hindi yetiştiriciliği ile uğraşmanız gerektiğini asla unutmayınız. Önemli noktalara da dikkat edeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz