Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Hindi Yetiştiriciliği Nasıl Olur?

Hindi Yetiştiriciliği Nasıl Olur?

415 views

Hindi yetiştiriciliği ile uğraşarak daha gelir sahibi olabilmeniz de mümkün olmaktadır. Hindi yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız önemli noktalara ve maliyet kalemlerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca hindi yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız bir de nasıl yetiştirmeniz gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Eğer bu konu hakkında bilgi sahibi olmazsanız iyi bir şekilde gelişim sağlayamazsınız. Karlı bir iş elde etmek için öncelikle iş konusunda iyi bir bilginiz olması gerekmektedir. Eğer daha önce de geliştirdiyseniz ve bu konu hakkında bilginiz var ise hindi yetiştiriciliği ile uğraşabilirsiniz.

Hindi yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmalısınız. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olursanız eskiye oranla daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Çünkü sizlere çeşitli hibe destekleri de sunabilir.

Nasıl Hindi Yetiştiriciliği İle Uğraşabilirsiniz?

Hindi yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız öncelikle maliyet kalemlerini tam bir şekilde halletmeniz gerekmektedir. Maliyet kalemlerini hallederseniz diğer işler ortaya konacaktır.

  • 1-Her 10 hindi civcivi için etrafı kapalı 10×10’luk bir alan
  • 2-Talaş, saman veya kuru ot
  • 3-Asma yemlik
  • 4-Su çeşmesi
  • 5-Kümes hayvanları yemliği
  • 6-Hindi civcivi
  • 7-Kümes hayvanları çiti
  • 8-Çit kazıkları
  • 9-Kafesler

Yukarıda yer alan maliyet kalemlerini tam bir şekilde halletmeniz ve eksiksiz bir şekilde almanız gerekmektedir.

Öncelikle hindi yetiştiriciliği ile uğraşmak istiyorsanız hindileri satacağınız kişi ve firmayla ilgili bir anlaşma yapmanızı öneririz. Kimlere satacağınızı öğrenirseniz daha iyi bir gelir elde edebileceğinizi öğrenirsiniz. Hindi civcivlerini nereye koyacağınızı ve nerede yerleştirebileceğinizi öncelikle düzenlemeniz gerekmektedir. Nereye yerleşeceğinizi mutlaka belirtmeniz gerekmektedir. Ne tür hindiler yetiştireceğinize karar verin ve iyi bir üretim çiftliğine sipariş verin. Hindileri mutlaka bakanlık onaylı yerlerden satın almaya özen gösterin aksi takdirde hindi yetiştiriciliği yaparken birden bütün hindilerinizi kaybedebilirsiniz. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına mutlaka hindilerinizin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

Hindi civcivleri geldiğinde onları kafeslere yerleştirmeye özen göstermelisiniz. Kafeslere yerleştirdikten sonra yemlerine ve sularına dikkat etmelisiniz. Hindi civcivleri sekiz haftalık olduğunda ısıtıcıyı kaldırın ve büyütme besisine verin. 14 haftalık oldukları zaman ise son besiye verin ve dikkat edin.

Hindi Yetiştiriciliği Konusunda İpuçları Nelerdir?

Hindi yetiştiriciliği konusunda sizlere önemli ipuçları verebiliriz. Bu ipuçlarından en önemlisi ise hindileri meralarda otlatmanızdır. Meralarda çok rahat bir şekilde otlatabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yerlerde hindi yetiştiriyorken yırtıcı hayvanların da olmaması gerekmektedir. Eğer yırtıcı hayvanlar var ise hindilerinizi geceleri içeriye koymanız gerekmektedir.

Sıcak ve soğuk havalar için otlakta ayrıca bir barınak olması gerekmektedir. Başka bir su kaynağı ise suluk koymanız gerekmektedir. Bu suluk ile çok rahat onları içmeleri gerekmektedir. Büyük ölçekli faaliyetler içerisinde ise gagaları kesmesi gerekmektedir. Bu işlemler yaparken bir haftalık olmaları gerektiğini unutmamalıdır. Üreticilerin çoğu hindi civcivleri bu kuşlara karşı korumaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz