Ana Sayfa Tarım İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

226 views

Mantar çeşitleri ülkemizde yoğun bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ama mantardaki en büyük tehlike olan zehirlenme tehlikesinden dolayı da kişiler kolaylıkla bu mantarları tercih etmemektedir. Besin değeri ve getirdiği mineral takviyesiyle istiridye mantarları son zamanlarda sofraların vazgeçilmezleri arasında yerini almaya başlamıştır. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yoğun olarak tercih edilen istiridye mantarı artık ülkemizin dört bir yanında tüketilmeye başlamıştır. Bu yazımızda nasıl istiridye mantarı üretimi yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Devletten destek alarak üretime başlamak istiyorsanız diğer destek konularımıza bakabilirsiniz. Sizlere desteklerle ilgili diğer kısımlarda bilgilendirmeler yapacağız. Aynı zamanda çiftçi kayıt sistemine de kayıtlı değilseniz en yakın Tarım İl Müdürlüğüne giderek kayıt olmanızı öneririz.

İstiridye Mantarı Nedir?

İstiridye mantarı doğada yoğun olarak bulunan ve mantar ailesinde Pleurotaceae adıyla anılan bir mantar türü olmaktadır. Yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de yoğun bir şekilde bu mantar türü tercih edilmektedir. Son zamanlarda özellikle tercih edilmesinden dolayı yoğun bir şekilde üreticiler tarafından da bu mantar türü üretilmeye başlamıştır. Sizler de İstiridye mantarı üreticisi olmak istiyorsanız bir sonraki başlığımızda bu üretim ile ilgili neler yapmanız gerektiğine dair bilgileri öğreneceksiniz.

İstiridye Mantarı Nasıl Üretilir?

İstiridye mantarını üretmek istiyorsanız öncelikle bu konuyla ilgili bilgi almanızı öneririz. Tamamen bilgisiz bir şekilde zehirlenmelere yol açabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına mantar üreticiliği konusunda eğitim veren kurumlara KOSGEB gibi eğitim merkezlere danışarak nasıl eğitim almanız gerektiğini öğreniniz. Bu işe başlarken mutlaka bu işi daha önce yapmış kişilerinde bilgi ve deneyimlerine başvurmanız gerektiğini de mutlaka unutmayınız.

İstiridye mantarını üretmek için öncelikle sizlerin kapalı bir alana ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu kapalı alanda üretimi yapabileceksiniz. İstiridye mantarı üretimi genel olarak iki çeşitte yapılmaktadır. Birincisi kavak ve kayın kütüklerine ekimi yapılan mantar kompostu ile, diğeri ise kompostlara hazırlanan mantarlar ile yapılmaktadır. Aklınızda hangi üretim şekliyle yapmam gerekiyor sorusu gelebilir. Bu sorunun yanıtını ise sizlere şu şekilde verelim. Eğer mantar işinden ciddi anlamda para kazanmak istiyorsanız ikinci yolu tercih etmelisiniz. Kavak ve kayın kütüklerinde yapılan ekimler oldukça kolaydır ama verimliliği ise bir hayli azdır. Sizler de bu işten para kazanmak istediğiniz için ekimlerinizi ikinci tercih olan kompostlarla hazırlanan mantarlar şeklinde yapmalısınız. Mantar kompostlarınızı (poşetlerini) her 45 günde bir değiştirmeniz gerekiyor. Her kompost, içindeki karışımlara göre ağırlığının en fazla %30’una kadarını istiridye mantarı olarak verecektir. Yani 10 tonluk kompost aldığınızda en fazla 3 ton mantar toplarsınız. Bundan daha fazla yani yüzde 50 ya da yüzde 60 üretim vaadi veren kompost satıcılarına katiyen inanmayınız. Kompostlarınızı da siz üretirseniz bu işten ciddi anlamda para kazanabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz