Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Kaz Yetiştiriciliği Açmak Karlı Mıdır?

Kaz Yetiştiriciliği Açmak Karlı Mıdır?

1.750 views

Kaz yetiştiriciliği ülkemizin genellikle doğu bölgelerinde sıkça yapılan bir iş olarak görülmektedir. Özellikle de Erzurum, Kars, Ağrı illerinde olan kişilerin uğraş alanı olarak bilinen kaz yetiştiriciliği yıllardır uygulanmaktadır. Yeni faaliyet alanı olarak kaz yetiştiriciliğini denemek isteyen bireyler özellikle de bu faaliyet alanının karlı mı yoksa kar getirmeyen bir uğraş alanı olup olmadığını merak etmektedirler. Sizlere bu yazımızda kar yetiştiriciliğinin sizlere getirdiği artılardan ve nasıl bir karlılık alanı olacağı düşünülmektedir.

Ama son zamanlarda ciddi bir popüler uğraş alanı olan ve iş faaliyet alanı olarak seçilen kaz yetiştiriciliği karlı faaliyet alanı olarak bilinmektedir. Bu işe girmek isteyen bireylerdenseniz ve aklınızda merak ettiğiniz bazı önemli soru işaretleri bulunuyorsa, sizlere nasıl bu uğraş alanına giriş yapabileceğinizi ve ne kadar sermayeye ihtiyaç duyduğunuzdan bahsedeceğiz. Genellikle bu işe başlayan kişiler 10 ya da 20 kazla başlamakta ve bir yılda neredeyse 10 katına kaz sayılarını çıkartabilmektedirler.

Kaz Yetiştiriciliği Sermayesi Ne Kadar Olmalıdır?

Kaz yetiştiriciliği sermayesinin ne kadar olması gerektiği akıllarda olan en büyük sorulardan biri olmaktadır. Eğer kaz yetiştiriciliği işi ile uğraşmak istiyorsanız, bu işe girerken çok büyük sermayelere sahip olmaya gerek yoktur. Yeterli düzeyde kaza sahip olarak bu işe başlayabilirsiniz. Bu da 10 15 kaz demektir. Minimum 10 15 kaz ile bu işe başlayabilirsiniz. Bu işe girdikten tam 1 yıl sonra kaz sayılarınızın başlangıç sermayeniz olan 10 kazdan tam 10 katına çıkarak 100 kaz olduğunu sizler de görebilirsiniz.

Kaz Yetiştiriciliği Projelerinin Maliyetleri Ne Kadardır?

Kaz yetiştiricisi olursanız, mutlaka maliyetleri de göz önüne almanız gerekmektedir. Bu başlık altında eğer kaz yetiştiriciliği ile uğraşırsanız ne kadar gideriniz olacağı ve ne kadar maliyete sahip olacağınızdan bahsedeceğiz.

Kaz yetiştiriciliğinin en önemli maliyeti alan maliyetidir. Çünkü eğer kaz yetiştirmek istiyorsanız açık alana ihtiyacınız vardır. Kazlar açık alanda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Kaz çiftliğini giderinizi azaltacak ve en az gidere sahip olabilecek bir yerde yaptırmanız gerekmektedir. Eğer yeni başladıysanız ve yeni bir girişim içerisinde iseniz 2 dönüme sahip olmanız gerekmektedir.

Tavuk çiftliği kurarken çok fazla sermayeye ve ihtiyacınız olan alanın mutlaka geniş olması gerekmektedir. Ama kaz yetiştiriciliği için o kadar büyük bir alana ihtiyacınız yoktur. Ortalama olarak bilinen bir kazı yetiştirirken 30 bin liralık bir barınak ve alan yeterli olur. Bu açıdan başlangıç aşamasında alana çok dikkat etmeli ve olabildiğince geniş bir alanı tercih etmelisiniz.

Maliyetinizi azaltmak adına yer ararken çok fazla maliyete neden olacak yerleri tercih etmezseniz iyi olur. Kazların barınakları için kapalı bir alana ihtiyaç yok genel olarak üstü kapalı ve açık hava alan bir barınak gayet iyi olacaktır.

Genel olarak kazların yetiştirilmesi için 3 kişiye ihtiyacınız olacaktır. Alan tercihi ederken metrekare hesabını ise şu şekilde yapabilirsiniz.

Metrekareye düşecek kaz sayısı:

  • 1 – 2 Haftalık: 10 adet
  • 3 – 4 Haftalık: 5 adet
  • 5 – 6 Haftalık: 2 adet
  • Yetişkin: 1 adet

Bu şekilde iyi bir hesap yaparak kaz sayısını alana göre tercih edebilirsiniz. İyi bir hesap yapmak demek kaz yetiştiriciliği açısından çok büyük öneme sahiptir. Ayrıca bu kazları yetiştirmek için gerekli olan personeli tercih ederken İŞKUR’a başvurabilirsiniz. İŞKUR hem size uygun elemanı bulmanız da yardımcı olur hem de belli özelliklerden yararlanarak bu elemanlardan bazılarını ücretsiz elde edebilirsiniz.

Asgari ücretin biraz yukarısında bir maaş verseniz yeterli olacaktır. Kazlara sahip olduktan sonra yaklaşık 130 gün sonra bu kazlar yumurta vermeye başlamaktadırlar. 130 gün sonra yumurtaları tek tek oluşacaktır.

Kaz Çiftliği Açmak Karlı Mıdır?

Kaz çiftliği açmak oldukça karlı bir iş olmaktadır. Bunun en önemli nedeni kazdan  kaz tüyü, kaz ciğeri ve kaz eti ciddi anlamda büyük bir gelir olmaktadır. Ayrıca kar elde etmek için elinizde bulunan kazları tavuk şirketlerine de satmanız mümkün olmaktadır.

Restorantların da menülerinde sıkça yer verdiği kaz etinden ciddi oranda kar elde etmeniz mümkün olacaktır. 1000 kazınız olması dahilinde bir ay içinde 100 bin TL gibi bir gelir elde edeceğinizi sizlere söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz