Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

981 views

Kaz yetiştirme son zamanlarda en çok tercih edilen iş alanlarından biri olmaktadır. Bu kadar çok tercih edilmesinin altında ise getirdiği gelir yatmaktadır. İyi bir gelir elde etmek ve küçük küçük bu işe başlamak istiyorsanız kaz yetiştiriciliği sizlere iki sene içinde ciddi gelirler sağlayabilir. Üstelik bu işe girerken çok büyük bir maliyete sahip olmasanız da olur. Az maliyetle ve çalışarak kazlarınızı hızlı bir şekilde çoğaltabilir ve gelire sahip olabilirsiniz.

Son zamanlarda kaz yetiştiriciliğine çok ciddi anlamda popüler olmaktadır. Sizler de bu işin içerisine girmek istiyorsanız nasıl yapılacağınıza dair önemli bilgileri bu yazımız altında verebilmekteyiz. Kaz yetiştiriciliği ve diğer önemli bilgiler için diğer başlıklara göz atmanızı öneririz.

Kaz Yetiştiriciliğinde Kar Marjı Var Mıdır?

Kazların nasıl yetiştirilmesi gerektiğini merak edenler için önemli bilgiler vermekteyiz. Eğer kaz yetiştiriciliği işine girmek istiyorsanız öncelikle iyi bir alana sahip olmanız gerekmektedir. Tavuk yetiştiriciliği gibi büyük bir alana gerek yoktur. Ama kaz yetiştirmek isteyenler barınak yaparken üstü kapalı ve iyi hava alana sahip olması gerekmektedir. Genellikle Erzurum, Ağrı ve Van illerinde bu iş yapılmaktadır. Ama diğer illerde de kaz yetiştiriciliği işine girmek isteyenler de girebilmektedirler.

Kaz yetiştiriciliğinde özellikle kar marjını sağlayan bir etmen kaz eti, kaz tüyü gibi kaz ürünleri olmaktadır. Kaz yetiştiriciliğinde düşük kolestrol ve düşük yağ oranına sahip olması nedeniyle kazlar çok tercih edilmektedir.

Türkiye ile birlikte İngiltere, Kanada, ABD, Çin, Polonya, Çekoslovakya, Fransa, Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerde kaz yetiştiriciliği yapılmaktadır ve kaz yetiştiriciliğinin önemi çok iyi anlaşılması gerekmektedir. Kaz yetiştiriciliği ciddi anlamda kar marjı katan ve 1 yılda elinizde bulunan 10 katına da çıkabilmektedir.

Kaz Yetiştiriciliğinde Önemli Olan Kaz Irkları Nelerdir?

Kaz yetiştiriciliği yaparken kaz ırklarına çok önem vermek gerekmektedir. Bu ırklardan hangilerini tercih edeceğinize dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü her ırk kendi özelliklerini taşırken nasıl yumurta vereceğini ve özelliklerinin neler olacağını bu şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. İşte kaz yetiştiriciliği için önemli olan kaz ırkları ve özellikleri.

  1. Toulouse

Toulouse kaz ırkının genel olarak gelişi Fransa olmaktadır. Cüssesi bakımından diğer kaz ırklarına göre cüsseli ve ağır bir kaz olmaktadır. Yumurta verimi ise diğerlerine oranla normal seviyede seyir ettiğini söyleyebiliriz. Toulouse kaz ırkından eğer kazınız var ise bir yumurta sezonunda yaklaşık olarak 35 ya da 40 gibi yumurta vereceğinden bahsedebiliriz. Yumurta verimi orta düzeyde olsa da bu ırkın tercih edilmesinin en temel nedeni ise güzel bir eti olması ve tüyleri olmaktadır.

  1. Emden

Yine ağır cüsseli bir kaz ırkından bahsedebiliriz. Emden ırkı diğerlerine göre ağır cüsseli bir kaz olmaktadır. Genel olarak yumurta döneminde 30 40 tane yumurta verebilmektedir. Emden kazları genel olarak etleri bakımından birinci derece de kaz eti olmaktadır. Emden kazlarının tüyleri de beyaz olmaktadır. Bu açıdan tüyleri diğer kaz tüylerine göre daha değerli olmaktadır. O açıdan eğer kaz yetiştiricisi olmak istiyorsanız hem etden hem de tüylerinden para kazanabilirsiniz.

  1. Çin Kazları

Çin kazları diğer kazlara göre daha zayıf kaz olmaktadır. Ama bu kazın en önemli özelliği ise yumurta verimliliği olmaktadır. Ciddi oranda yumurta verebilmektedir. Yumurta döneminde toplamda 60 tane yumurta verebilmektedir. Aynı zamanda da yaban kazlarına benzetildiğinden etleri de tercih edilen etler arasında da girmektedirler.

  1. Afrika Kazları

Afrika kazları diğer kazlara göre daha beyaz olmaktadır. Beyaz tüyleri olmasından dolayı oldukça tercih edilen kaz çeşitleri arasındadır. Afrika kazları tüyleri için tercih edilirken diğer bir yandan da yumurtlama dönemlerinde toplamda 40 tane yumurta üretebildikleri de bilinmektedir.

Kazları Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kazları yetiştirirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Kazlar açık alanda yetiştirilmektedir. Soğuk ve çok fırtınalı havalar dışında barınaklara girmemektedirler. Açık alanların yanı sıra hava alan ve bu fırtınalı havalarda onları koruyabilecek önemli mekanların olması onlara yardımcı olmaktadır. Böylelikle kazları yetiştirirken onların bazı noktalarına dikkat etmeniz gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir.

İşte kazları yetiştirirken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar.

Isı: Kazları yetiştirirken ısılara önem vermeniz gerekmektedir. Tavuk civcivlerine göre daha iri ve uzun olduklarından dolayı da kazların 250 watt gücündeki ampüller tarafından yetiştirilmesi yeterli olacaktır.

Altlık: Koyduğunuz barınakların yerden 10 cm kadar yukarda olmaları ve bir altlıklarının olmaları gerektiğini unutmayınız. Altlık tabanı sıcak tuttuğu gibi neme de olanak vermemektedir. Altlık kullanırken talaş, ağaç kıymıkları, kağıt kırpıntıları, ince kıyılmış saman gibi ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Folluk: Kazların en büyük avantajı ekstra kaz yavruları için alana ihtiyaç duyulmamaktadır. Kaz yavruları her ne kadar alana ihtiyaç duyulmadan da halledebilse de siz yine de 45*45 gibi bir alanda onlara folluk hazırlamalısınız.

Yemlik ve suluk: Yemlik koyarken özellikle de yemliklerin harcanmaması için yerlere yem dökülmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca suluk hazırlayacaksanız mutlaka kazlarınızın içeriye girmeyeceği tarzda suluklar hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Kaz Civcivlerine Nasıl Bakılır?

Kaz civcivleri diğer tavuk civcivlerine göre daha cüsseli ve daha büyük hayvanlar olmaktadır. İyi havalanabilen ve özellikle de rutubetsiz alanlarda kaz civcivlerinin bakılması önemlidir. İki haftalık kaz civcivleri eğer havalar ılık ise dışarıya çıkarılması önerilir. Ama havalar soğuk ise bir miktar daha içeride kalmaları gereklidir. Kazların üşümelerinin önüne geçmek için mutlaka barınaklarının kuru ve nemsiz olduğundan emin olmalısınız. Üç günden sonra kaz civcivlerinin mutlaka otlanmaya alıştırılması gerektiğini de unutmayınız. 2 haftalık süreye kadar kazların yüzmelerine olanak verilmemelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz