Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Kaz Yetiştiriciliği Projesi ve Maliyeti

Kaz Yetiştiriciliği Projesi ve Maliyeti

1.272 views

Kaz yetiştiriciliği son zamanların en popüler faaliyet alanları arasında yerini almaktadır. Özellikle kar marjı ve kazların kolay yetişebilmesinden dolayı birçok kişi kaz yetiştiriciliği işine girmektedir. Nitekim bu işe girmek isteyen insanların akıllarında soru işaretleri oluşabiliyor. Bu soru işaretlerinden en bilineni ise kazların yetiştirilmesinin maliyetlerinin ne kadar olduğu ve kaz yetiştiriciliği projesine giren kişilerin nasıl bir proje içerisinde yer almaları gerektiğidir.

Kaz yetiştiriciliği maliyetlerine girmeden önce kaz yetiştiriciliği işinin tavuk yetiştiriciliği işine göre daha kolay bir iş olmaktadır. Bu işte kazların civcivlerinin de aşırı korumaya ihtiyacı yoktur. Genel olarak açık alan ve fırtınalı zamanlarda korunabilecekleri kapalı alanları onlar için yeterli olur. Böylelikle çok rahat civcivler yetişebilmektedir. Ayrıca kaz yuvalarının altlarına birer altlık yapılması yerden yukarıda tutulması onların nemsiz ve sağlıklı kuru bir yerde kalmalarına neden olur. Böylelikle kazlar hastalanmaz ve sağlıklı olurlar.

Kaz Yetiştiriciliği Projesine Neden Girilmelidir?

Kaz yetiştiriciliği projesini duyan herkesin akıllarına gelen en önemli soru ise bu işe neden girilmesi gerektiğidir. Bu yazımızda sizlerin soru işaretlerini giderebilmek adına önemli bilgiler vereceğiz. Kaz yetiştiriciliği oldukça tercih edilen faaliyet ve iş alanı olmaktadır. Bir kaz yetiştiriciliği projesine girmek istiyorsanız nasıl kazanımlar sağlayabileceksiniz hemen sizlere tek tek bunlardan bahsedelim.

 • Öncelikle kazlar tavuklar gibi narin hayvanlar değillerdir. Bu açıdan bakımları da onlara oranla daha kolay ve daha hızlı olur.
 • Kazların tüyleri oldukça değerlidir. Kaz eti de tavuk etinden daha değerli olmaktadır. Kaz tüyü, kaz eti gibi gelir getiren ürünlerden dolayı oldukça iyi kar elde edebilirsiniz.
 • Kazlarınız kısa süre içerisinde kendi maliyetlerini kapatacak ve artacaklardır. Bir kaz ortalama yumurtlama döneminde en az 30 yumurta verebilmektedir. Bu da eğer başlangıçta 10 kaz ile bu işe girdiyseniz bir yıl sonra kaz sayınızın 100 olacağı anlamına da gelmektedir.
 • Kazlar bakım olarak çok kolaydırlar. İyi bir barınak yapmaya gerek de yoktur. Kötü hava koşullarından korunmaları için genel bir barınak yeterli olacaktır. Onlar açık alanları ve açık havayı sevmektedirler.
 • Kaz projesine girerken çok küçük maliyetle girebilir ve daha sonra paranızı bir iki katına kadar katlayabilirsiniz.
 • Kazlarınız eğer 1000 sayısına ulaşırsa bilin ki aylık geliriniz 100 bin TL gibi bir para olacaktır.
 • Artık bir çok mağaza zinciri ve marketler kaz eti satmaktadır bundan dolayı da birçok market, mağaza ve restoranla anlaşma yapabilir. Kazlarınızı onlara satabilirsiniz.

Yukarıda yer alan nedenler ve daha fazlaları aslında kaz projelerine neden girilmesi gerektiğinin bizzat cevapları olmaktadır. Gelin şimdi sizlerle birlikte bir kaz projesinin maliyetinin ne kadar olabileceğine göz atalım.

Kaz Projesinin Maliyeti Nedir?

Kaz projesine girmek isteyen birçok çiftçi ve hayvan yetiştiricisi hemen bu projenin ne kadar maliyete sahip olduğunu merak etmektedir. Kaz projesinin maliyet unsurları zamana göre değişebilmektedir. Ama genel olarak diğer hayvanlarla kıyaslandığında oldukça az maliyetli ve az sermayeli hayvanlar olduklarını söyleyebiliriz. Şimdi sizlerle birlikte bu hayvanların maliyet kalemlerine tek tek göz atalım.

 • Kaz Alanı: Kazların yaşam alanı maliyet kaleminizde en önemli yer tutacak faaliyetlerdendir. Yani eğer bir kaz yetiştiriciliği işine girecekseniz iyi bir alana ihtiyacınız var özellikle de bu alanın havadar olması gerekmektedir. Yaklaşık 30 bin TL’lik bir alan başlangıç aşamasında işinizi görebilir.
 • Kaz Yuvaları: Kazlar genellikle açık alanları sevseler de iyi bir yuva onları kötü hava şartlarında korumaktadır. Bu anlamda kaz yuvalarına dikkat etmelisiniz. Onları nemden uzak tutacak bir alan iyi gidecektir. Aynı zamanda da kaz yuvalarının içerisine folluk yetiştirmelisiniz.
 • Kaz Bakıcıları: Kazlara bir de bakıcı tutmanız ya da çevrenizden insanları bilgilendirmeniz önemli olmaktadır. En az üç kişi bu iş için yeterli olabilecektir. Başlangıç aşamasında da bir kişi ile başlayabilirsiniz. Kaz bakıcıları genellikle asgari ücretten biraz fazla alabilmektedirler.
 • Kaz Yemleri: Kaz yemleri ve sulukları da maliyet alanlarından biri olmaktadır.

Yukarıda yer verdiğimiz her kalem oldukça ucuz bir miktarla halledilebilir ve küçük sermaye ile bu işe girebilirsiniz. Ayrıca devlet desteklerini de bu iş için sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz