Ana Sayfa Devlet Destekleri Kırmızı Pancar Hangi Mevsimde Olur? Pancar Kotası Ne Kadardır?

Kırmızı Pancar Hangi Mevsimde Olur? Pancar Kotası Ne Kadardır?

22.557 views

Kırmızı pancar üretimi son yıllarda yoğun bir şekilde artış yaşanmaktadır. Kırmızı pancar üreticileri hangi yıllarda üretmeleri gerektiği hakkında bilgi almak isterler. Bu yazımızda kırmızı pancarın hangi mevsimde olabileceğinden ve pancar kotasının ne kadar olduğundan bilgi vereceğiz. Kırmızı pancar üreticileri genel olarak Türkiye içerisine dağılmıştır. Türkiye içerisinde en büyük üretim ve tüketim Ege ve Marmara bölgelerindedir. Akdeniz Bölgemizde de sınırlı miktarda olmak üzere kırmızı pancar üretilir ve tüketilir. Kırmızı pancar genel olarak turşu kullanımında çok yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Turşu üretimi yapmak isteyen kişiler bu yüzden yoğun bir şekilde kırmızı pancar satın alımı yapmaktadır.

Kırmızı pancar renkten dolayı da kırmızı gıda boyası olarak da kullanılmaktadır. Bu açıdan birçok firma sanayi üretiminde kırmızı renk için kırmızı pancarı tercih etmektedir.

Akdeniz kıyı şeridi, Ege denizi çevresi, Batı Anadolu, Hindistan ve Orta Asya stepleri pancarın anavatanı olarak kabul edilir. Ülkemizin neredeyse her kısmında yabani pancar yetiştirilmektedir. Bununla birlikte şeker pancarı ve diğer pancar türleri de ülkemizde çok rahat bir şekilde yetiştirilir. Bu da ülkemizin aslında meyve ve sebze bakımından ne kadar zengin olduğunu da göstermektedir. Eğer pancar yetiştirilecekse, çiftlik gübresi verilmesi gerekmektedir. Çiftlik gübresini de ekim yapılmadan yaklaşık 2 3 ay öncesinde  yapılırsa çok iyi olmaktadır.

Kırmızı Pancar Üretimi Mevsimleri Nelerdir?

Kırmızı pancar üretiminin belirli mevsimleri bulunmaktadır. Ekimden önce toprağa dekar başına kolay çözülen NO3 Formunda 8-10 kg azot, 10 kg kolay çözülen formda P2O5, 15-20 kg K2O atılarak sürümle birlikte sürüm derinliğine karışması sağlanır.

Kırmızı pancar üretimi Ege bölgesinde kışlık sebzeler olan lahana ve karnabaharlar arasında ara ziraatı şeklinde de yapılır. Ara ziraatı şeklinde yapılan üretimde ocak usulü ekim uygulanır. Karnabahar, lahana ve turp tarlalarında boş olan noktalara her ocağa 2-3 tohum gelecek şekilde ekim yapılır. Çimlenme tamamlandıktan sonra bitki aralarında 8-10 cm mesafe kalacak şekilde seyreltilirler, Sulama ve bakım işleri ara ziraatı yapılan bitkinin sulama programına göre yapılır. Ekim ayları ise kırmızı pancar ekim ayı olarak belirlenmektedir. Bu aylarda ekimi gerçekleştirebilir ve hasat zamanında da hasat işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kırmızı Pancar Üretimindeki Kota Nedir?

Kırmızı pancar üretimindeki kota uygulaması yapılmaktadır. Kota uygulaması Türkiye’ye yeterlilik nedeniyle kota uygulaması yapılmaktadır. 4634 sayılı Şeker Kanunu ile yerli ham madde (pancar, mısır) kullanarak yurt içi talebi karşılayacak kadar üretim yapılmasını sağlamak amacıyla kota kullanılır. Glukoz – fruktoz ve fruktoz – glukoz içerikli mısır şekerlerinin arzının artışını, kota uygulamasıyla kısıtlayarak özelleştirme öncesi kamuya ait pancar şekeri fabrikalarını cazip hale getirmek; arz-talep dengesinde sürdürülebilir bir model oluşturarak kamuya ait fabrikaların özelleştirilmesini sağlamak amacıyla yürürlüğe girmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz