Ana Sayfa Tarım Kırmızı Pancar Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kırmızı Pancar Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

830 views

Bu yazımızda sizlere kırmızı pancar yetiştiriciliğinin ne olduğundan ve nasıl yetiştirildiğinden bahsedeceğiz. Kırmızı pancar son zamanlarda oldukça ihtiyaç duyulan sebzeler arasında gelmektedir. Özellikle turşu kullanımında birçok restoran kırmızı pancarı tercih etmektedir. Manavlarda ve pazarlarda kırmızı pancar yoğunlukla tercih edilen sebzeler arasında gelmektedir. Çok masrafsız ve çok uğraş gerektirmeyen bir sebze olmaktadır. Bu anlamda size iyi gelirler sağlayabilir. Aynı zamanda devletin vermiş olduğu hibe imkanlarından da yararlanarak maliyetinizi normale göre epeyce düşürebilirsiniz. Hasat zamanı ödeme imkanı sunulan kartları da tercih edebilirsiniz.

Kredi kartı olarak sizlere verilen bu kartlarla birlikte ucuza tohum alabilir ve bununla birlikte kredi kartı ödemenizi de hasat zamanı yapabilirsiniz. Aynı zamanda eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz Tarım İl Müdürlüklerinin hazırlamış olduğu desteklere de başvurabilirsiniz. Bu desteklere başvurmak için en yakın Tarım İl Müdürlüklerine gitmenizi öneririz. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz bilgilerinizi güncel tutmanız gerekmektedir. Güncellenmemiş bilgiler üzerinden herhangi bir desteğe ve hibeye başvuramazsınız.

Kırmızı Pancar Yetiştiriciliği Nedir?

Kırmızı pancar ıspanaklar familyası arasından gelmektedir. Yumru köklü bir bitkidir ve toprak altında yetişmektedir. Kök sebze olarak yetiştirilen bitkiler arasında gelmektedir. Eski Yunan ve Roma zamanında kültürde önemli yer tuttuğu görülmüştür. Günümüzde Akdeniz kıyı bölgesi, Ege kıyı bölgesi ve Batı Anadolu’da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu bölgelerde sıkça kırmızı pancar yetiştiriciliği ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Genellikle humuslu ve killi topraklarda yetişmektedir. Bu topraklarda daha verimli ve daha iyi kırmızı pancar yetiştirilmesi mümkün olmaktadır.

Kırmızı pancarın genel olarak üç kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi yemeklik olarak kullanılan kırmızı pancar olmaktadır. İkincisi ise turşuluk olarak kullanım alanı olmaktadır. En son kırmızı pancar ise kırmızı rengini verdiği için renk pigmenti olarak kullanılmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından en iyi ve en güzel zaman Mart ve Nisan ayları olmaktadır. Kuraklık zamanlarında en iyi dayanan bitkiler arasında gelmektedir. Bu bitkiyle çok zor ve çok sıcak zamanlarında ekim yapılabilir ve hasat zamanı sorun olmadan hasat olarak toplayabilirsiniz.

Bu yazımızda da kırmızı pancar yetiştiriciliğinin nasıl yapılacağından ve ayrıntılarından bahsedeceğiz. Bir buçuk metrelik yataklarda 4 ya da 5 sıra halinde dikimi yapılabilir. Bir dekar alandan yaklaşık olarak 2 ile 4 ton arasında kırmızı pancar hasat edilebilir. Kırmızı rengin gelişimi ise türün çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bazı türler kırmızı rengi daha yoğun ve daha net bir şekilde verebilmektedir. Bazı türler ise kırmızı renk o kadar yoğun değildir. Çimlenme zamanı kırmızı pancarları dondan kurtarmanız gerekmektedir. Çünkü kırmızı pancarların yetiştirilme döneminde 25 derece sıcaklığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sıcaklık altında olan sıcaklarda don olayları yaşanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz