Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Küçük Ölçekli Tavuk Çiftliği Açmanın Maliyeti

Küçük Ölçekli Tavuk Çiftliği Açmanın Maliyeti

70 views

Küçük ölçekli tavuk çiftliği açmak, hindi, tavuk, kaz ve salma tavukçuluk gibi işlerle uğraşmak birçok çiftçinin en büyük hayalleri arasında gelmektedir. Eğer sizler de bu işlerle ilgilenmek istiyorsanız bu yazımızda sizlere önemli bazı bilgiler vereceğiz. Sizler de bu işlere girmeden önce nasıl maliyetlerle karşı karşıya geleceğinizi öğrenebileceksiniz. Bundan önce hemen sizlere önemli bir diğer bilgi verelim. Çiftçi kayıt sistemine eğer kayıtlı değilseniz en yakın zamanda kayıtlı olmanız gerektiğini söylemeliyiz. Çünkü eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olursanız hibe seçeneklerinden çok rahat bir şekilde yararlanabileceğinizi belirtmek isteriz. Sizler de hibe imkanlarından yararlanmak için en yakın Tarım il ya da Tarım ilçe müdürlüklerinden kayıtlarınızı yaptırmalısınız.

Küçük Ölçekli Tavuk Çiftliği Nedir?

Küçük ölçekli tavuk çiftliği diğer çiftliklere göre daha az maliyetli ve daha az tavuk sahibi olmak demektir. Çiftlikte daha az tavuk olması aynı zamanda da daha az gelir olması anlamına gelebilir. Mutlaka bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için tavuk çiftliklerine ve çiftçilere danışmalısınız.

Küçük Ölçekli Tavuk Çiftliği Nasıl Açılır?

Küçük ölçekli tavuk çiftliği açmak için öncelikle yeterli düzeyde bir bilginiz olması önemlidir. Bunun için kurslara gidebilir ya da yanınızda bu konuda uzman çiftçileri çalıştırabilirsiniz. Hem de deneyimlerinden de yararlanmış olursunuz. Küçük ölçekli tavuk çiftliği açmak için alttaki maddelere dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Tavuk çiftliği kurmak için öncelikle yeterli ve düzeyli bir bilgiyi edinmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizin yetersiz olması durumunda mutlaka destek almanız gerekiyor. Aksi takdirde bilgi düzeyinizin yetersiz olması demek aynı zamanda da bir çok konuda maliyet ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Tavuk çiftliği kurmak için detaylı bir iş planı hazırlamalısınız. Tavuk çitliği kurarken aklınızda yer alan soruların gitmesi ve daha iyi bir kazanım için maliyetlerinizi ve diğer önemli kalemlerinizi tek tek yazmanız ve bunu hazır etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde tavuk çiftliği kuramadan elinizdeki paradan olabilirsiniz. Yer seçimi de bunun için çok önemli bir aşama olduğunu da sizlere hatırlatmak isteriz.
  • Finans kaynağı arayın. Finans kaynağınız kendi sermayeniz ise de devlet bazı önemli hibe ve kredi seçeneklerini de sizlere sunuyor mutlaka bu hibe ve kredi seçeneklerinden nasıl yararlanacağınızı öğrenin .
  • Pratik deneyim için ya yanınızda bir çiftçi çalıştırın ya da bir çiftçiden gidip detaylı bilgi alın.

Küçük Ölçekli Tavuk Çiftliği Açmanın Maliyeti

Bu aşamada küçük ölçekli tavuk çiftliği açmanın bazı önemli maliyetleri oluşturduğunu da sizlere hatırlatmak isteriz. Küçük ölçekli tavuk çiftliği açmanın şu denli maliyetleri olur. Teknik malzeme giderleri, yem giderleri, tavuk kümeslerinin masrafını ve tavukların giderlerini düşünmelisiniz. Ayrıca çiflik için sigorta primlerini ve eğer tam zamanlı ya da dönemsel işçi çalıştıracaksanız bu konudaki giderleri de hesaba katmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz