Ana Sayfa Banka Kredileri Mandıra Açmak İçin Kredi Veren Bankalar 2019

Mandıra Açmak İçin Kredi Veren Bankalar 2019

750 views

Mandıra bir diğer adıyla da süt sığırcılığı olarak geçmektedir. Çiftçilerimiz süt ve hayvanlardan para kazanmak için mandıra açmak isteyebilir. Devletimiz mandıracılığı desteklemek amacıyla çeşitli destekler vermektedir. Bu yazımızda devletimizden alabileceğiniz desteklerin yanı sıra kredi çekmek isterseniz de hangi bankalardan hangi şartlarla mandıra açmak için kredi çekebileceğinizi ve hangi belgelerin gerektiğini sizlere bahsedeceğiz.

Hayvan Alımı İçin Alabileceğiniz Destekler

Mandıra açmak için öncelikle hayvan alımı yapmanız gerekmektedir. Çiftçiler kredi almak için direkt olarak kendi illerinde başvuru yapabileceklerdir. Hayvan alımı için hibe bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir. Bir defadan fazla hibe almanız mümkün olmamaktadır. Çiftçiler başvurularını bizzat Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerine yapmaları mümkün olacaktır. Hayvan hibesi için mutlaka hayvan çeşitlerinden yalnızca birini tercih etmeniz mümkün olacaktır. Hem büyükbaş hem de küçükbaş için yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Bu hibeyi tadilatlarınız için de kullanabilmeniz mümkün olacaktır. Hibe için gerekli evrakların listesi ise şu şekilde olmaktadır;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Hibe başvuru formu
  • Ön proje formu
  • Onaylı Tapu Kaydı
  • Tahmini Sabit Yatırım ve Termin Plan Tablosu
  • Çiftçi kayıt sistemine kayıt olduğunuza dair belge
  • Hayvan Listesi
  • İşletme Tescil Belgesi
  • Varsa hayvancılık eğitim belgeleri

Yukarıda yer alan belgeleri Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerine teslim ettiğiniz zaman hibeleri alma imkanınız da olacaktır.

Ziraat Bankası Mandıra Açma Kredisi 2019

Ziraat Bankasından da mandıra açmak için kredi alabilmeniz mümkün olmaktadır. Ziraat Bankası tüm çiftçilere destek verdiği gibi sizlere de mandıra açabilmeniz için destek vermeye de devam edecektir. Böylelikle daha rahat bir şekilde mandıra açma kredisini alabileceksiniz.

Eğer Ziraat Bankasından süt sığırcılığı kredisi almak istiyorsanız sizlere bazı sınırlar olduğunu da söylememiz mümkün olacaktır. Süt sığırı yetiştiriciliği kredisinin üst sınırı 12.5 milyon TL’dir. Bundan daha fazla bir miktarda kredi çekebilmeniz ise mümkün olmayacaktır. 750 bin TL’ye kadar kredi ihtiyacı olan girişimcilerin faiz ödemesi yapması gerekmez, ancak 750 bin TL’nin üzerinde kredi başvurusu iletenler için yıllık % 4 gibi bir miktarda faiz ödemesi yapmanız gerekir. Bu da aslında Ziraat Bankasının ne derece de düşük faizler uyguladığını görebilirsiniz.

Ayrıca Ziraat Bankası bölgede bulunan minimum hayvan sınırlaması olduğunu unutmamalısınız. Bakanlığın bazı şartlarını da taşımanız gerektiğini unutmamalısınız. Ziraat Bankası sizden örnek bir iş projesi isteyebilir. Ayrıca bununla birlikte sizden ek belgeler isteme gibi bir durumu da olabilir. Bu açıdan en kısa sürede Ziraat Bankasıyla görüşme yapmanızı öneririz. Bazı kredi başvuruları yatırım projeleri kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmaktadır. Eğer yapılan  başvuru yatırım projesi kapsamında değerlendirilirse yatırım döneminin beklenmesi ve finansmanın bu dönemde tahsis edilmesi gerekir. Yatırım projeleri de Kooperatifler tarafından sağlanan ve Ziraat Bankası aracılığıyla kullandırılan faizsiz kredilerdir. Burada aracı kuruluş Ziraat Bankası olmaktadır.

Şekerbank Mandıra Açmak İçin Verilen Krediler 2019

Şekerbank da çiftçiye destek veren bankalar arasında yer almaktadır. Bu bankadan da mandıra açmak için kredi temin edebilirsiniz. Alınan hayvanların proforma faturası getirilmesi gereklidir. Bunların yüzde 75lik gibi bir kısmı ödenecektir.

Şekerbanktan alacağınız kredileri hangi konularda kullanabilirsiniz?

İşte bu sorunuzun en iyi cevabını şu şekilde verebiliriz. Eğer Şeker banktan kredi alırsanız, Süt hayvancılığı yapan üreticilerin ve tarımsal işletmelerin, hayvan alımı dahil, hayvan barınaklarının yapımı, yem hazırlama üniteleri, kaba yem depoları, slaj, posa ve gübre çukurlarının yapımı, buzağı ve düve bölümleri, sabit veya mobil sağım üniteleri, süt depolama ve soğutma tankları gibi sektöre özel yatırım kalemleri gibi önemli noktalarda bu kredinizi kullanmanız da mümkün olmaktadır. Ama bunu daha önce de söylediğimiz gibi proforma faturalarını getirmelisiniz. Gelen faturaların üzerinde verilen yüzde 75lik kısmı kredi olarak karşılanabileceğini sizlere söyleyebiliriz.

Aynı zamanda besi hayvancılığı yapan üreticilerin ve tarımsal işletmelerin, besi barınaklarının yapımı, yem hazırlama üniteleri, kaba yem depoları, silaj, posa ve gübre çukurlarının yapımı gibi noktalarda proforma faturaları da getirerek yüzde 75lik gibi bir kısmını sizler de rahatlıkla kredi olarak çekebilmeniz de mümkün olacaktır. Daha fazla detay alabilmek için en yakın Şeker bank kredisine başvurmanız gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz