Ana Sayfa Devlet Destekleri Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği

Mantar Yetiştirenlere Devlet Desteği

156 views

Mantar yetiştiriciliği son zamanlarda en çok tercih edilen faaliyet alanlarından biri olmaktadır. Mantar yetiştiriciliği faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere devlet özellikle de destek vermektedir. Mantar yetiştiriciliğinin bir diğer faaliyet alanı olan istiridye mantarı için de ayrıca devlet desteği vermektedir. Mantar seçeneği en iyi kar alanı oluşturan faaliyet alanlarından biri olmaktadır. Mantar yetiştiriciliği ile hibe seçeneklerinden yararlanmak için çiftçi kayıt sistemine kayıtlı  olmak gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değilseniz en yakın Tarım İl Müdürlüklerine giderek kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Eğer kayıt yaptırdıysanız bilgilerinizi güncel tutmanız gerekmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Desteği Ne Kadardır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mantar yetiştiriciliği ile uğraşan kişilere 2018 senesinde 30 bin TL ger ödemesiz hibe desteği sundu. Çiftçiler ayrıca çok belirgin olan istiridye ve kültür mantarı yetiştirme konusunda izin almaktadırlar. Bunun yanında resmi gazetede kültür mantarı için çeşitli açıklamalar yapıldı. Bazı koşullar resmi gazetede özellikle de yer almıştır. Koşullar ise şunlardır;

100 metre karelik bir alanda yılda 15 ya da 20 ton kompost ile en az 3 katlı ranza sistemi ve diğer ekipmanların da eklenerek bir sistem kullanılarak içinde vantilatör, aspiratör, sırt pompası, higrometre ve termometre gibi malzemelerin bulunması, beyaz şapkalı kültür ve istiridye mantarlarının yetiştirilmesi amacıyla destek verilmesi karar verdi. Sizde belirtilen yönergeleri uygulayarak bu destekten faydalanabilirsiniz. Geri ödemesiz 30.000 TL miktarı alabilmeleri de mümkün olacaktır.

Mantar Yetiştiriciliği Teşviki Nasıl Alınır?

Mantar teşviki almak istiyorsanız sizlere bu teşvikten nasıl yararlanacağınıza dair önemli ipuçları vereceğiz. Mantar yetiştiriciliği işi yapmak isteyen biri 100 metre kare bir alan içinde bu işi rahatlıkla yapabilir. Mantar işi özellikle de kapalı alanlarda yapıldığından dolayı da teşvikler elde etmektedir. Mantar yetiştiriciliği alanı kokusu ile rahatsızlık vermesinden ötürü yerleşim yerlerine daha uzak bir alanda yapılması daha uygun olur. Bunun için mutlaka uygun bir yetiştirme alanı bulmanız gerekmektedir. Hem kokudan kimsenin rahatsız olmasını sağlarsınız.

Devlet teşvikleri ile mantar yetiştiriciliği üretim alanında gerekli koşul ve nem ortamını sağlamak için mantar yetiştirme rafı, kompostlar ve diğer malzemeler için ortalama olarak 50 bin liralık bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. 50 bin liralık bir sermaye ile ilk aşamada ortamı kurabilecek ve ihtiyacınız olan noktaları ayarlayabileceksiniz. Tam 2014 senesinde gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenme programı üzerine mantar yetiştiriciliği desteklenme kapsamına dahil edilerek hibe desteği sunulmaya başlanılmıştır. Bu hibeden yararlanmak isteyen mantar yetiştiricileri bulundukları bölgedeki gıda tarım ve hayvancılığı müdürlüğüne başvuruda bulunabilir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvururken yanınızda bazı belgelerin olması gerekmektedir. Bunun yanında mutlaka başvuru şartlarını taşıyor olmanız gerektiğini de unutmayınız. Çiftçi kayıt sistemine giderek kayıt yaptırmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz